Fotografia barwna. Kompozycja i harmonia

Photographing Colour: Composition & Harmony
83-87682-39-X
poradniki
Michał

Nauka kreatywnego postrzegania koloru, komponowanie i projektowanie koloru, podstawowe zasady stosowania koloru, dramaturgia koloru, rola swiatła i koloru w tworzeniu nastroju, wybór i zastosowanie sprzętu fotograficznego. Obiekty, którym da się zrobić dobrą fotografię kolorową, można znaleźć prawie wszędzie. Od zbliżeń do krajobrazów, od portretów do architektury, podstawowym elementem...

Nauka kreatywnego postrzegania koloru,
komponowanie i projektowanie koloru,
podstawowe zasady stosowania koloru,
dramaturgia koloru,
rola swiatła i koloru w tworzeniu nastroju,
wybór i zastosowanie sprzętu fotograficznego.

Obiekty, którym da się zrobić dobrą fotografię kolorową, można znaleźć prawie wszędzie. Od zbliżeń do krajobrazów, od portretów do architektury, podstawowym elementem przy wykonywaniu interesujących kolorowych zdjęć jest przede wszystkim zdolność dostrzegania możliwości tkwiących w jakiejś scenie lub ustawieniu oraz rozpoznania w jaki sposób właściwości koloru mogą być najlepiej wyeksponowane przez sposób ich fotografowania.

Codziennie wykonywane są miliony kolorowych fotografii, ale tylko na nieliczne z nich warto ponownie rzucić okiem. Istnieje duża różnica pomiędzy fotografią, której zdarzyło się być zrobioną w kolorze, a dobrą fotografią kolorową.

Rodzaj i kierunek światła mają ogromne znaczenie dla wyniku fotografowania, ponieważ to właśnie współdziałanie światła i obiektu ujawnia i podkreśla wizualne cechy kształtu, formy, wzoru, faktury i koloru.

Celem tego rozdziału jest pokazanie możliwych rozwiązań, które należy stosować w bardzo trudnych sytuacjach.

żabot | 2013-06-15
Przeczytana: 2005 rok

Zamieszczenie informacji przy każdym zdjęciu to standard przy dobrym poradniku. Myślę, że znacznie większą siłą są same zdjęcia. To dobry przykład inspiracji do własnych poszukiwań. Znalazłem wiele, które bardzo mi się podobają a po chwili konstatowałem, że...byłem w podobnych miejscach, brałem udział w podobnych sytuacjach, ale przegapiłem okazję albo uznałem, że motyw nie jest wart wyjęcia aparatu z torby.

Michał | 2010-06-14

Przydatny poradnik, zawiera wiele zdjęć, wraz z opisem, jak je wykonano, oraz dlaczego akurat w ten sposób. Dowiemy się jak operować kolorem w kompozycji, oraz jak najlepiej wykorzystać światło.

virginia75 | 2017-01-11
Mariusz | 2017-01-07