poezja, wybór poezji
poezja
camillejr

Jak opisać poezję Leśmiana? Nie można opisać poezji bo już nie będzie poezją, to znaczenia ukryte, to coś niedoścignionego, coś co się mgli, srebrzy, lśni i umyka przed metaforą. Jednak twórczość próbujemy właśnie przybliżyć. Ja spróbuję także zachęcić, do czytania tego wspaniałego polskiego poety. Pisał dużo poematów, a poemat ma narrację i czyta się go jak opowiadanie, więc szczerze polecam. Poza tym tu nie ma zbytniego przeintelektualizowania, co mi się też podoba bo wiem co czytam. Historie są baśniowe, oniryczne (polegające na marzeniu sennym). Poeta próbuje wyobrazić sobie życie po śmierci, zarówno w niebie, jak i na ziemi, stąd częstym miejscem akcji jest cmentarz. Mamy też naszą łąkę, która pełna jest magii, siły i piękna. Trzeba uważać na nią bo może nas porwać. Spotkamy się tu też z piękną miłością, często szczęśliwą, a często trudną i opisami dokochiwania się, dopieszczania i wszystkiego co przyjemne.

Stąd ocena 9/10

Marysieńka | 2011-09-03
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

O Leśmianie juz wprawdzie pisałam kilka słów, przy okazji innego zbiorku, ale jest to jeden z moich ulubionych poetów, więc...Leśmiana czytuje od czasów liceum. Na lekcjach polskiego "przerabialiśmy" jego twórczość. Już wtedy nie był mi nieznanym poetą. Łucja Prus sięgnęła po jego wiersz Dwoje ludzieńków, Czesław Niemen śpiewał - Com uczynił, a poza tym we wszystkich chyba mozliwych zbiorkach erotyków pełno jest Leśmiana i jego wierszy. Chyba jak mało który poeta znał kobiecą naturę i kochał kobiety, ogólnie. Tak wspaniale w swoich wierszach oddaje naszą żeńską osobowość, nasze tęsknoty...czy jest ktoś, kto Leśmiana nie lubi? Chyba nie...Oto próbka;

Lubię szeptać ci słowa, które nic nie znaczą -
Prócz tego, że się garną do twego uśmiechu,
Pewne, że się twym ustom do cna wytłumaczą -
I nie wstydzą się swego mętu i pośpiechu.

Bezładne się w tych słowach niecierpliwią wieści -
A ja czekam, ciekawy ich poza mną trwania,
Aż je sama powiążesz i ułożysz w zdania,
I brzmieniem głosu...

Agnieszka | 2015-01-24

Poezja dotykająca serca, duszy i (niemal) stref erogennych. Niezwykle działa na zmysły i ciało, wyzwala subtelną acz namiętną seksualność.
Jest to również rozmyślanie nad przemijaniem, śmiercią i samotnością.
Wszystko to jest poprzeplatane ludową demonologią, co, jak dla mnie, tworzy fascynującą mieszankę.
Nigdy nie przestanę się zachwycać Leśmianem, a jego wierszami okleję sobie sypialnię.

Oligator | 2013-10-05

Kocham Leśmiana! Jego delikatność, jego magiczność, jego "mroczność",jego "cichość"... Nic więcej nie mam do dodania.

Anymouss | 2011-05-23

Mój ukochany "W malinowym chruśniaku"... Utwory wspaniale nastrajają

zosia zoia | 2010-12-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Poezję Leśmiana bardzo lubię i coraz częściej jest ona śpiewana przez artystów estrady.

tomeczqu | 2011-04-24

Zastanawiałem się nawet, czy nie obrać tu sobie pseudonimu "Znikomek":)

Trezor | 2013-05-15

życiorys Leśmiana jest równie ciekawy i dramatyczny jak jego twórczość

parasolka | 2011-07-25

polecam "dwoje ludzieńków"...