INTRYGA. Teoria i praktyka podstępu w literaturze

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
DIE INTRIGE. Theorie und Praxis der Hinterlist
978-83-7648-100-5
intryga, kłamstwo, podstęp
Kamil Szkup

Autor próbuje zarysować ogólną teorię podstępu. Wychodzi od spostrzeżenia, że całą historię naszej cywilizacji przenikają intrygi, że intryga właściwie stoi u podstaw stworzenia (pierwsze zdanie książki brzmi: "Stworzenie kłamie"). Bazuje na przykładach z historii literatury, począwszy od Adama i Ewy, przez Lutra i Machiavellego do Maxa Webera, od mitologii greckiej poprzez Homera, Dantego, Calderona, Corneille'a, Schillera, Goethego i Shakespeare'a do Patricii Higismith, Grahama Greena, Philipa Rotha i Johna Forsytha, od "Królewny Śnieżki" po Balzaka, Strindberga i Thomasa Bernharda.

"Stworzenie kłamie. Kosmos istot żywych to nieprzewidywalny splot kłamstwa, oszustwa, przebiegłości i śmiercionośnego podstępu, a przecież cieszy nas, bo zawiera bezmiar piękna i podtrzymuje przy życiu." [Prolog z modliszką diabelską]

krosciucha | 2014-01-05
Katarzyna | 2013-03-31