Cyrano de Bergerac. Komedya bohaterska w 5-ciu aktach - t. 1, 2

Seria: Gazeta Polska
Wydawnictwo: Gazeta Polska
Cyrano de Bergerac
nawka

Komedia opowiada o życiu długonosego Cyrano de Bergeraca, doskonałego mówcy i szlachcica. Zakochuje się on w swej kuzynce, lecz kompleks długiego nosa wstrzymuje go od okazania uczuć. Do jego kompanii żołnierskiej wstępuje młody Christian, w którym kuzynka się zakochuje i prosi o radę miłosną Cyrana. Christian również prosi o radę Cyrana, ponieważ nie potrafi wysłowić się przed kobietami. Cyrano z początku pisze miłosne listy do kuzynki i uwodzi ją za Christiana. W końcu wygłasza pod jej oknem odę dla niej. Dopiero po latach wojny, w trakcie której ginie Christian, stary Cyrano zostaje ofiarą zamachu i kilka chwil przed śmiercią daje poznać kuzynce, iż to on pisał do niej listy i wygłaszał mowy za Christiana. Umiera wśród przyjaciół, "wznosząc się do białego księżyca" na porannej rosie.

pijana_z_niemocy | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

O Cyrano przeczytałam w książce 'Tajemniczy płomień królowej Loany', której autor (Umberto Eco) zachęcił mnie do sięgnięcia po ów utwór. Nie przepadam za utworami dramatycznymi ale naprawdę cieszę się, że mimo to pokusilam się o lekturę. Chwilami zabawny, chwilami wzruszający, 'Cyrano de Bergerac' opowiada historię piękną i niestety, ponadczasową. Cyrano jest bohaterem, którego nie sposób nie polubić. Śledzenie jego losów i obserwowanie nieszczęśliwej miłości było naprawdę przejmujące. Polecam serdecznie.

Silva90 | 2018-01-31

Książka, która przywraca wiarę w wartość piękna, dobra, wielkoduszności ale i poczucia humoru!

W zabawny i wciągający sposób opowiada historię zakochanego żołnierza-poety Cyrana. Jest to bohater zaiste nieprzeciętny: pod mało pociągającą powierzchownością kryje się bohaterski duch, pełen odwagi, poświęcenia, honoru i... humoru. Niczym Don Kichot z fantazją ale i wprawną szpadą stawia czoło przeciwnościom losu.
Aż dowiaduje się, że piękna dama w której się zakochał wybrała innego. A wtedy decyduje się na nieoczekiwany krok...

Jedyny minus: tłumaczenie z XIX w. nieco utrudnia czytanie. Można się do niego przyzwyczaić, ale przeglądając inne wersje językowe przekonałam się, że na uwspółcześnionym, prostszym tłumaczeniu książka wiele by zyskała. Nie każdy ma dość samozaparcia żeby przebijać się przez mocno archaiczny język Konopnickiej.

Prez | 2018-01-07
Przeczytana: 1997 rok

Cyrano doradzający zaczepiającemu go, jak mógłby przygadać mu inteligentniej, to klasyk.

nawka | 2013-07-14

Wspaniała! Szkoda, że nikt się nie pokusił, aby wydać ją po II wojnie światowej :(

Smokosz | 2011-09-15

Brak dostępnego polskiego wydania to zbrodnia.

Fantasmagoria | 2019-04-05
książek: 2053