Cyrano de Bergerac. Komedya bohaterska w 5-ciu aktach - t. 1, 2

Seria: Gazeta Polska
Wydawnictwo: Gazeta Polska
Cyrano de Bergerac
nawka

Komedia opowiada o życiu długonosego Cyrano de Bergeraca, doskonałego mówcy i szlachcica. Zakochuje się on w swej kuzynce, lecz kompleks długiego nosa wstrzymuje go od okazania uczuć. Do jego kompanii żołnierskiej wstępuje młody Christian, w którym kuzynka się zakochuje i prosi o radę miłosną Cyrana. Christian również prosi o radę Cyrana, ponieważ nie potrafi wysłowić się przed kobietami. Cyrano z początku pisze miłosne listy do kuzynki i uwodzi ją za Christiana. W końcu wygłasza pod jej oknem odę dla niej. Dopiero po latach wojny, w trakcie której ginie Christian, stary Cyrano zostaje ofiarą zamachu i kilka chwil przed śmiercią daje poznać kuzynce, iż to on pisał do niej listy i wygłaszał mowy za Christiana. Umiera wśród przyjaciół, "wznosząc się do białego księżyca" na porannej rosie.

pijana_z_niemocy | 2015-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2015

O Cyrano przeczytałam w książce 'Tajemniczy płomień królowej Loany', której autor (Umberto Eco) zachęcił mnie do sięgnięcia po ów utwór. Nie przepadam za utworami dramatycznymi ale naprawdę cieszę się, że mimo to pokusilam się o lekturę. Chwilami zabawny, chwilami wzruszający, 'Cyrano de Bergerac' opowiada historię piękną i niestety, ponadczasową. Cyrano jest bohaterem, którego nie sposób nie polubić. Śledzenie jego losów i obserwowanie nieszczęśliwej miłości było naprawdę przejmujące. Polecam serdecznie.

Smokosz | 2011-09-15

Brak dostępnego polskiego wydania to zbrodnia.

nawka | 2013-07-14

Wspaniała! Szkoda, że nikt się nie pokusił, aby wydać ją po II wojnie światowej :(

zandeskia | 2015-08-31
Marago | 2015-07-10