Mord w katedrze

Okładka książki Mord w katedrze T.S. Eliot
Okładka książki Mord w katedrze
T.S. Eliot Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
82 str. 1 godz. 22 min.
Kategoria:
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Tytuł oryginału:
Murder in the Cathedral
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
82
Czas czytania
1 godz. 22 min.
Język:
polski
ISBN:
83-211-0022-8
Tłumacz:
Jerzy S. Sito
Tagi:
Tomasz Becket dramat
Średnia ocen

6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zeszyty literackie nr 141 Anna Arno, Ewa Bieńkowska, Roberto Calasso, Józef Czapski, Krystyna Dąbrowska, T.S. Eliot, Aleksander Fiut, Zuzanna Ginczanka, Wojciech Karpiński, Claudio Margis, Jarosław Mikołajewski, Piotr Mitzner, Anna Piwkowska, Redakcja kwartaln. Zeszyty Literackie, Tomasz Różycki, Roberto Salvadori, Maria Stauber, Jerzy Stempowski, Adam Szczuciński, Tomas Venclova, Adam Zagajewski, Szymon Żuchowski
Ocena 6,3
Zeszyty litera... Anna Arno, Ewa Bień...
Okładka książki Kronos 1 (44)/2018 Goethe Hölderlin Roth Thomas Carlyle, T.S. Eliot, Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Hölderlin, Lucjan Puchalski, Redakcja pisma Kronos, Jan Tokarski
Ocena 5,0
Kronos 1 (44)/... Thomas Carlyle, T.S...
Okładka książki eleWator nr 17 - Thomas Stearns Eliot T.S. Eliot, Redakcja kwartalnika eleWator
Ocena 0,0
eleWator nr 17... T.S. Eliot, Redakcj...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
76 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
48
31

Na półkach:

Dramat uważam za konceptualny - sam pomysł zabicia Arcybiskupa Tomasza, o czym domyślamy się już z pierwszych padających słów (bo wiadomo, że skonfliktowany z królem angielskim, któremu winien służyć, a sprzymierzony z francuskim, który jest wrogo nastawiony; bo oskarżony o kolaborację, bo idąc dalej - nie chce porzucić kapłańskiego stanu na rzecz funkcji państwowej, ani łączyć obu w jednej osobie...słowem tropów wiele!) jest dość dobrze umotywowany ze strony wrogów - jego pozycja zagraża monarchii i to wystarczający powód.

Doskonała świadomość bohatera i przypieczętowanie losu niechybnie narażającymi życie wypowiedziami, Kusiciele symbolizujący samego Szatana, chór relacjonujący całość wydarzenia złożony z mieszkańców Canterbury (didaskalia podają, że z kobiet - w tekście głównym nie jest to tak jednoznaczne) i wreszcie Rycerze - wszystko to ma pozór samospełniającej się przepowiedni, jakby postaci działały w myśl jakiegoś ukrytego, ale i jawnego mechanizmu (Tomasz np. żegnając się z królem, jak wieść niesie, mówi, że już go nigdy nie zobaczy). Jawnego, bo w konsekwencji Tomasz zostanie męczennikiem: przyjmuje na siebie tę rolę, a wedle słów Rycerzy sam sytuację aranżuje.

I to ciekawe - właśnie kończące dramat wypowiedzi trzech mężów wyjawiających niejednoznaczność całej tej historii przy jednoczesnym podkreśleniu cech angielskiego ludu- przekonania, że ich sympatia jest po stronie pokrzywdzonego i bezbronnego Tomasza oraz świadomość ich własnej w tym roli. Te właśnie ostatnie monologi Rycerzy budzą w odbiorcy najwięcej wątpliwości: podejrzenia o hipokryzję Arcybiskupa, dają możliwość współczuć samym oprawcom - jakby dowodząc, że nic nie jest takie, jakie się jawi oraz doskonale pokazują naturę angielskiego ludu.

Dzięki antycznym środkom zyskuje Eliot dramat o symbolicznym charakterze, dla którego punktem odniesienia może być każde jednostkowe przeżycie widziane z różnych perspektyw.
Klasyk!

Dramat uważam za konceptualny - sam pomysł zabicia Arcybiskupa Tomasza, o czym domyślamy się już z pierwszych padających słów (bo wiadomo, że skonfliktowany z królem angielskim, któremu winien służyć, a sprzymierzony z francuskim, który jest wrogo nastawiony; bo oskarżony o kolaborację, bo idąc dalej - nie chce porzucić kapłańskiego stanu na rzecz funkcji państwowej, ani...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    117
  • Chcę przeczytać
    80
  • Posiadam
    16
  • Dramaty
    5
  • Nobliści
    3
  • Dramat
    3
  • Po angielsku
    2
  • Klasyka
    2
  • 2014
    2
  • Literatura angielska
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Mord w katedrze


Podobne książki

Przeczytaj także