rozwiń zwiń

Procesy o czary w Polsce w wiekach XV - XVIII

Okładka książki Procesy o czary w Polsce w wiekach XV - XVIII
Małgorzata Pilaszek Wydawnictwo: Universitas powieść historyczna
554 str. 9 godz. 14 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Wydawnictwo:
Universitas
Data wydania:
2008-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2008-01-01
Liczba stron:
554
Czas czytania
9 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324209217
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
29 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
505
18

Na półkach: , , ,

"Czary często były uważane, przynajmniej przez sceptyków, za przestępstwo wyimaginowane, za wytwór fantazji, pozbawiony realnych podstaw. Osoby zaś sądzone za czary uważano za ofiary oszukańczego sądownictwa i represyjnego systemu prawnego. Czy wnioski te były uzasadnione? Czy wynikiem ogólnoeuropejskiego polowania na czarownice było skazanie tysięcy ludzi, którzy nie popełnili żadnych przestępstw, czy też czarownice rzeczywiście winne były niektórych z zarzucanych im czynów?"

Praktyki magiczne i czary od dawna syciły wyobraźnię społeczeństwa. Masowe prześladowania osób podejrzanych o ich praktykowanie z pewnością należą do mrocznych kart europejskiej historii. Wówczas utrzymywano wierzenia w czarownice, obdarzone nadzwyczajną i tajemniczą mocą czynienia zła. Przekonanie to stopniowo rozpowszechniło się niemal na całym kontynencie. Głębokie korzenie tych poglądów sięgają czasów średniowiecza, kiedy wiara w świat demonów i królestwo ciemności towarzyszyła niemalże w każdej dziedzinie życia. Stopniowa ewolucja tych wierzeń i wpływ wielu czynników w epoce nowożytnej, spowodowała rozwój zjawiska historycznego, określanego mianem "europejskiego polowania na czarownice". Społeczeństwa ulegały zbiorowej panice i szaleństwu w tropieniu oskarżonych czarownic, dramatycznie podsycanych przez instytucje świeckie i kościelne. Współcześnie zjawisko to budzi ogromne zainteresowanie, pozwala na dobrowolne przekraczanie granic realnego i fantastycznego świata. Pełną, szczegółową syntezą dziejów owego zjawiska na ziemiach polskich, zajęła się Małgorzata Pilaszek. Warto zauważyć, że w Polsce traktuje się to zjawisko marginalnie, gdyż jego skutki i skala nie miała tak ogromnego znaczenia jak w pozostałej części Europy (ich liczba oscyluje ok. 100 - 200 tys. oskarżonych w skali europejskiej, w Koronie ok. 1 tys., według M.Pilaszek).

Autorka objęła badaniami obszar Korony w XV-XVIII wieku, tworząc próbę ujęcia zjawiska "polowania na czarownice" w perspektywie porównawczej. Założenie to z pewnością nastręczało wiele trudności, gdyż jego geneza i przebieg budzi liczne kontrowersje. Z wielu czynników, znajdujących swoje odzwierciedlenie w procesach o czary, warto przytoczyć: działalność reformacji, kontrreformacji, inkwizycji, działalność jurysdykcji świeckiej i kościelnej, wojny religijne, rozwój nowoczesnego państwa i społeczeństwa, masowe epidemie, kulturowe konflikty i lęki, nienawiść do kobiet i tępienie pogańskich mitów. Autorka szczegółowo skupiła się w swej pracy na każdym z omawianych aspektów, znacznie przybliżając jego złożoność. Sam wizerunek czarownicy nie jest jednolity, niejednokrotnie o wykorzystywanie tajemnych mocy posądzano również mężczyzn i kilkuletnie dzieci. Znajdujemy rozdziały poświęcone także rozwojowi świeckiego wymiaru sprawiedliwości, który w znacznym stopniu przejął kontrolę nad oskarżonymi o czary, dokonując reform ułatwiających ich ściganie i piętnowanie, powszechnie wykorzystując tortury i orzekając surowe kary. Liczne przykłady źródłowe przyczyniają się do stworzenia spójnego obrazu tego wyjątkowego zjawiska.

Praca autorstwa Małgorzaty Pilaszek stanowi niezbędny etap w poszukiwaniu wiedzy i szczegółowych informacji o procesach o czary w Polsce. Poszczególne zagadnienia, chronologia i statystyka tego zjawiska są niezwykle przystępne, zainteresują każdego czytelnika. Dla bardziej wymagających autorka przygotowała obszerną bibliografię, uzupełniającą wiedzę także w skali ogólnoeuropejskiej.

"Czary często były uważane, przynajmniej przez sceptyków, za przestępstwo wyimaginowane, za wytwór fantazji, pozbawiony realnych podstaw. Osoby zaś sądzone za czary uważano za ofiary oszukańczego sądownictwa i represyjnego systemu prawnego. Czy wnioski te były uzasadnione? Czy wynikiem ogólnoeuropejskiego polowania na czarownice było skazanie tysięcy ludzi, którzy nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    135
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    10
  • Historia
    4
  • Chcę w prezencie
    3
  • Do kupienia
    2
  • Okultyzm, antychrześcijaństwo i inne szataństwa
    1
  • W planach: o czarownicach hist, etc.
    1
  • ∎ ~ Historia
    1
  • Teraz czytam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Procesy o czary w Polsce w wiekach XV - XVIII


Podobne książki

Przeczytaj także