Skauting dla chłopców. Wychowanie dobrego obywatela metodą puszczańską

Tłumaczenie: Stanisław Kapiszewski
Scouting for Boys
skauting, bp, baden powell, zhp
Ania

Niewątpliwy dowód geniuszu twórcy ruchu skautowego. W warstwie merytorycznej ( techniki harcerskie) wymaga oczywiście uwspółcześnienia wiedzy, ale to w dobie internetu żaden problem. Natomiast metodyka, porady dla drużynowego, system małych grup, cała organizacja pracy skautowej jest z wszech miar aktualna i pomocna w pracy. Mało tego, jest wręcz konieczna, by oczyścić wiedzę instruktorską z błędów i naleciałości wielu lat walki o polskie harcerstwo. Współcześnie obowiązkowa pozycja każdego kursu drużynowych, każdej harcerskiej biblioteczki. Cenna pozycja dla wychowawców i organizatorów wolnego czasu młodzieży.

Mavericus | 2011-06-20
Przeczytana: 03 czerwca 2007

Są książki po których to lekturze ma się przekonanie, że nie wie się tak wiele jakby się przypuszczało przed czytaniem. Czy wyobrażacie sobie zrobić w warunkach polowych szczoteczkę z korzenia drzewa. Zbudować latrynę kopiąc dół w ziemi.
Lord gen. Baden-Powell był niesamowitym strategiem, genialnie umiał trafić do młodzieży i przy nic nie było tak trudne, brudne i nudne. Metody jakimi się kierował wychowując młodzież sprawiły, że odkryto na nowo lasy, wykorzystanie "darów natury" bez konieczności dewastowania środowiska naturalnego. Książce polecam dla wszystkich pasjonatów spędzania letnich nocy pod chmurką.

Arisa | 2013-07-27
Przeczytana: 21 lipca 2013

Robert Baden- Powell był nie tylko świetnym żołnierzem i strategiem, ale i mądrym pedagogiem, co udowadnia w swojej książce "Scouting dla chłopców". Ten niezwykły podręcznik pokazuje, że scouting to nie tylko alternatywa dla telewizji i gier komputerowych, ale i sposób na wychowanie świadomej i odpowiedzialnej młodzieży. Niesamowite jak bardzo aktualne i pilne są problemy, o których twórca scoutingu pisał prawie 100 lat temu! Dlatego też książkę tę polecam nie tylko harcerzom, ale i każdemu kto ma jakikolwiek kontakt z wychowaniem młodzieży. Mądry był gość z tego Baden- Powella i warto korzystać z jego doświadczenia.

Piotr Ziembikiewicz | 2014-09-12
Przeczytana: 12 września 2014

Otwiera oczy na wiele aspektów pracy z młodzieżą.

pomidorowa | 2014-10-05
Na półkach: Przeczytane, Harcerskie
Przeczytana: 28 sierpnia 2014

"Skauting dla chłopców" to prawdziwa Biblia każdego instruktora harcerskiego. Gdzie, jak nie w dziele samego twórcy ruchu skautowego, dowiemy się o co naprawdę chodzi z tym harcerstwem?
Poza szczegółowym opisem wizji wychowania wymyślonej przez Baden Powella znajdziemy tu mnóstwo rad, które wprawią w osłupienie nawet największych weteranów harcerstwa(zrobić łódkę z niczego? proszę bardzo).
Nie jest to lekka lektura, za względu na to kiedy została napisana na pewne rzeczy trzeba patrzeć z przymrużeniem oka, a pewne uaktualnić, ale na pewno jest to książka warta przeczytania.

Lektura obowiązkowa dla instruktorów i całkiem przydatna dla każdego "szarego" harcerza.

Franciszek | 2013-10-29

To jest książka, która pozwoliła mi otworzyć oczy na sprawy harcerstwa zdecydowanie szerzej niż kierdykolwiek wcześniej. Obowiązkowa lektura dla drużynowych i instruktorów.
Może nieaktualna pod względem technik harcerskich, choć niezawsze. Jednak co jest najważniejsze pokazuje pogląd na skauting człowieka, który go stworzył.

Yrr | 2016-06-03
Michał | 2016-05-07