Wędrówka do sukcesu. Książka o Wielkiej Grze Życia dla młodych ludzi

Okładka książki Wędrówka do sukcesu. Książka o Wielkiej Grze Życia dla młodych ludzi Baden-Powell of Gilwell
Baden-Powell of Gilwell Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Text literatura dziecięca
literatura dziecięca
Rovering to success. A book of life-sport for young men
Oficyna Wydawnicza Text
2007-01-01
2007-01-01
Aleksander Kamiński
zhp bp baden-powell skauting samowychowanie

Pewnie każdy młody człowiek zadaje sobie pytania „Kim będę jak dorosnę?” albo „Co mam zrobić żeby być szczęśliwym?” czy też po prostu „Jak żyć dobrze?”
W swojej książce „Wędrówka do sukcesu” R. Baden-Powell opisuje właśnie jak młody człowiek może radzić sobie z problemami spotykanymi na drodze, pomaga mu dostrzec pewne rzeczy, naprowadzić na dobrą drogę.
W książce autor opisuje nasze życie jako rejs przez morze w małej łodzi - canoe. Jego zdaniem to my jesteśmy sternikami tej łodzi, dlatego to od Nas zależy jak będzie wyglądało nasze życie, w którą stronę i jak popłyniemy. Oczywiście nie zawsze morze jest przyjemne i spokojne. Często morze jest wzburzone, możemy zauważyć na nim różne przeszkody, które są odzwierciedleniem przeszkód czy też problemów w naszym życiu. Te przeszkody autor opisuje jako rafy, na które możemy natrafić na morzu. Dotykają one przeróżnych dziedzin naszego życia, takich jak: praca, miłość, przyjaźń czy też hobby.
R. Baden – Powell w książce opisuje swoje przeżycia i przemyślenia, zawracając uwagę na fakt, że każdy może się znaleźć w podobnej sytuacji. Możemy tam znaleźć przeróżne porady, anegdotki czy też metafory. Czytając tą książkę łatwo możemy sobie wyobrazić daną sytuację. Każda historia niesie swój morał, który dla młodego czytelnika jest właśnie radą na przeżycie życia.
Chociaż niektóre opowieści mogą wydać się za długie, czytając je można się znudzić to wydaje mi się że całą książkę czyta się dobrze, mimo też starodawnego pisania i niekiedy przestarzałych informacji.
Niezależnie od sytuacji, czy też właśnie ‘rafy’ na jaką się wpadnie, najważniejsza jest chęć naprawy oraz pogoda ducha. To dzięki pozytywnemu myśleniu „Tak, dam radę!” i nie poddawaniu się można osiągnąć tytułowy sukces w życiu. To właśnie R. Baden – Powell chciał nam przekazać w swoje książce, chciał wesprzeć młodych ludzi w odnalezieniu właściwego kursu. Mogę polecić ja każdemu, nie tylko wędrownikowi!

W książce autor...

Robert Baden-Powell - twórca skautingu, z którego wywodzi się harcerstwo.
"Wędrówka do sukcesu" jest poradnikiem napisanym przez żołnierza, który przez dużą część życia kierował się zasadą "żyć, aby służyć". W dziele widać wyraźnie czym jest sukces oczami autora i opisane jest pięć raf, o które możemy się rozbić w naszym rejsie przez życie.
Generał stworzył ponadczasową opowieść na co powinniśmy uważać w naszej wędrówce przez życie, oraz w wyjątkowo inteligentny sposób opisał jak można tych "raf" uniknąć.
Serdecznie polecam

Robert Baden-Powell - twórca skautingu, z którego wywodzi się harcerstwo.
Generał stworzył ponadczasową...

Można by pomyśleć, że to książka tylko dla harcerzy. Można by pomyśleć, że to książka nudna, pełna gderania starego dziadka, którego jedynym hobby jest pouczanie młodych, a przecież dziś mamy inne czasy. W przypadku takiego myślenia jak najbardziej prawdziwe jest powiedzenie "Nie oceniaj książki po okładce".

Publikacja Baden - Powella to zbiór przemyśleć i rad dla młodego człowieka. Jak sam autor pisze na pierwszych stronach, nie znajdzie się tu recepty na szczęśliwie życie, jednak lektura pomaga dostrzec rzeczy, na które warto zwrócić uwagę w swej drodze do spełnienia. Oczywiście, pojawia się tu wiele informacji przestarzałych, wszak książka ta była pisana w epoce wiktoriańskiej, chociażby z dziedziny medycyny, jednak młody człowiek, dla którego książka ta jest przeznaczona, raczej nie ucierpi z tego powodu - publikacja skierowana jest głównie do wędrowników, czyli osób powyżej 16. roku życia, a te mają już podstawową wiedzę z zakresu biologii.

Niekiedy opowieść nuży, powtarzają się te same motywy, przyjemności nie dodaje też specyficzny styl pisania - B-P nie miał szczególnego talentu literackiego, choć książkę tę czyta się w miarę dobrze.

Każdy może w takim razie napisać coś na kształt "Wędrówki do sukcesu", każdy już coś przeżył, każdy, teoretycznie, posługuje się językiem polskim lub jakimkolwiek innym w mowie i piśmie, więc czemu ta książka jest wyjątkowa? Czy dlatego, że napisał ją ten wielki Robert Baden - Powell, zasłużony dla Wielkiej Brytanii, a niekiedy i innych krajów (mam tu na myśli wymyślenie skautingu)? Nie. Choć stylem wypowiedzi nie można się zachwycić, w czytelnika uderza to, w jaki sposób i co przekazuje nam Ste. Znajdziemy tutaj wiele porad, anegdotek, metafor i zwrotów bardzo konkretnych i bezpośrednich. B-P zdaje się poruszać tu wszystkie problemy, z jakimi boryka się dorastający człowiek – praca, hobby, rozwój osobowości, miłość, przyjaźń, nauka, poszukiwania Boga i celu własnego życia… Niczego nie krytykuje, nie osądza. Stara się tylko nakierować uwagę czytelnika na wartości ponadczasowe, na których oparty jest skauting – na braterstwo, patriotyzm, służbę Bogu, ludziom i Ojczyźnie, na rozwój. Nie zachęca do stawania się osobą określonego typu, a do własnych poszukiwać. Nie prowadzi za rączkę, a stojąc kawałek obok, pokazuje dyskretnie, na co zwrócić uwagę. Nie jest to kolejny poradnik typu „Jak osiągnąć szczęście w pięć minut”, ponieważ autor wielokrotnie podkreśla, że tylko my sami może uczynić siebie szczęśliwymi.

To, z jaką szczerością zachwyca się człowiekiem, zwłaszcza młodym, przyrodą, ciężką pracą, jest wręcz namacalne. W tym tkwi fenomen „Wędrówki do sukcesu”. W tym, jak bardzo przejawia się tu osobowość Baden-Powella, jak wyraźnie widać tu jego szczere pragnienie wsparcia młodych ludzi w rozwoju, jak gorąco w nich wierzy.

Lektura skłania do refleksji, nie tylko harcerzy i wędrowników. Dla jednych jest dzwoneczkiem, sprawia, że w młodych umysłach zaczynają pojawiać się wątpliwości, nowe idee i pomysły, że harcerz zaczyna zastawiać się i samodzielne badań wiele spraw, dla innych jest ukierunkowaniem ich myśli i sądzeń, a dla innych - podsumowaniem tego, co sobie w głowie ułożyli. Polecam ją każdemu, kto szuka siebie – nie, dzięki tej książce wędrówka nie skończy się, dzięki niej wejdzie się na kolejne piętro – o ile samemu zacznie się nań wspinać. B-P pokazuje nam tylko odpowiednie schody, ale to, czy zaczniemy na nie wchodzić i w jaki sposób, zależy tylko i wyłącznie od nas.

Publikacja Baden - Powella to zbiór przemyśleć i rad dla młodego...

Książka skłania do przemyśleń.

Książka skłania do przemyśleń.

Coś dla wędrowników! Bi-Pi piszę w tej książce o sytuacjach, w których często się znajduje młody człowiek. Mimo upływu czasu od jej napisania to nadal wiele kwestii jest aktualnych dla dzisiejszego czytelnika.

• Harcerstwo
  • Harcerskie
  • Zbiory z Harcówki
  • Sprzedam/zamienię
  • Xxx - Rozwój - xxx
  • Edukacja, inspiracja

Dodaj cytat z książki Wędrówka do sukcesu. Książka o Wielkiej Grze Życia dla młodych ludzi