Dzieciobójca: eksperymenty lekarza SS w Neuengamme

Wydawnictwo: Czytelnik
Der SS-Arzt und die Kinder: Bericht über den Mord vom Bullenhuser Damm
literatura faktu
natala

Jest to historia dwadzieściorga dzieci, które musiały umrzeć dlatego, że jakiś lekarz potrzebował ich do swych eksperymentów, i dlatego, że były dziećmi żydowskimi. Lekarz nazywał się Kurt Heissmeyer i chciał zostać profesorem. Mówił, że dla niego nie ma zasadniczej różnicy między zwierzętami doświadczalnymi a Żydami. W dniu 20 kwietnia 1945 roku, w chwili gdy Anglicy stali już w odległości 6 km od Hamburga, zakończył swój eksperyment, a dzieci kazał powiesić. Potajemnie, w piwnicy jednej z hamburskich szkół. Ślad po nich miał zniknąć z powierzchni ziemi. Ale myśmy go odnaleźli. Oto on.

źródło opisu: Czytelnik, 1987

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

mclola20 | 2015-04-27
Na półkach: 2015, Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Gdyby mnie ktoś postanowił z tej książki przepytać tak jak w szkole to nie wiem czy wyciągnęłabym na tróję:) bardzo dużo dat, trudnych do odczytania niemieckich stopni wojskowych i nazwisk. To czego nie można odmówić tej książce to wartość historyczna. Przeczytałam bardzo dużo książek o tematyce II wojny światowej, ale ta nie należała do książek łatwych. Nie da się jej czytać przy włączonym telewizorze bo wymaga skupienia, zapamiętywania. Samego tematu eksperymentów dotyka w jakichś 15%. Reszta to opisy procesów, przesłuchań i dociekania kto tak naprawdę był winny egzekucji dzieci. Niemniej jednak książka jest bardzo dobra i potrzebna jako przestroga dla przyszłych pokoleń, żeby nigdy więcej nic takiego nie miało miejsca.

paweł | 2014-11-14
Przeczytana: 24 listopada 2014

O zbrodniarzach i ich zbrodniach.

Pami | 2014-08-16

''Jest to historia dwadzieściorga dzieci, które musiały umrzeć dlatego, że jakiś lekarz potrzebował ich do swych eksperymentów, i dlatego, że były dziećmi żydowskimi. Lekarz nazywał się Kurt Heissmeyer i chciał zstać profesorem. Mówił, że dla niego nie ma zasadniczej różnicy między zwierzętami doświadczalnymi a Żydami. W dniu 20 kwietnia 1945 roku, w chwili gdy Anglicy stali juz w odległości 6 km od Hamburga, zakończył swój eksperyment, a dzieci kazał powiesić. Potajemnie w piwnicy jednej z hamburskich szkół. Ślad po nich miał zniknąć z powierzchni ziemi. Ale myśmy go odnaleźli. Oto on."

Po tym wstępie do książki nie trzeba już chyba nic wiecej dodać. Poznajemy tu losy dzieci, ich rodzin oraz ich oprawców. Wstrząsające jak i niestety prawdziwe. Książke czyta się ciężko pewnie ze względu na poruszoną tematykę. Jednak warto ją przeczytać i każdemu polecam.

Demanroe | 2010-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2010

To jedna z tych wstrząsających książek ukazująca nagą prawdę o tym,co działo się w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych.Cała akcja odbywa się całkowicie "za kulisami" - to,co nie było widoczne dla nas i o ile wspomina się zazwyczaj oględnie to,co się tam działo,zostało przybliżone i ukazało najgorszą ze zbrodni - morderstwo dzieci.

Agnieszka | 2011-11-25

Jedna z najokrutniejszych i najsmutniejszych książek jakie czytałam. Absolutnie wstrząsająca i wywołująca tak okropną bezsilność...aż nie do zniesienia. Kulisy zbrodni ze szczegółami. Bez cenzury, bez wstydu. Tak perfidna i przygnębiająca, że ciężko powiedzieć czy jest ta książka bardziej przerażająca, czy fascynująca...a może i to i to...? Jedna z moich najbardziej "strzeżonych", uratowanych kiedyś ze śmietnika, niepożyczanych nikomu książek, mająca miejsce na najwyższej półce.

Rubikon | 2016-02-24

Mimo obaw co do rzetelności, jakie w dzisiejszym kontekście rozmywania odpowiedzialności może budzić nazwisko i narodowość autora, „Dzieciobójca” to pozycja obowiązkowa wśród książek na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Jednocześnie, mikroskopowe ujęcie tematu, tj. skupienie się od początku do końca na jednej sprawie, nie oznacza wcale wycinkowości i powierzchowności; przeciwnie – absurdalność, nieludzkość i niesprawiedliwość ukazanych tu „badań naukowych” oraz teoretycznych założeń, które poprzedziły opisane w tej książce eksperymenty, oddają koszmar obozów i bezmiar ludzkiego cierpienia w sposób co najmniej równie rzetelny i wstrząsający, co przekrojowe spojrzenie, zaproponowane np. w „Medalionach” przez Zofię Nałkowską. Polecam!

Valkiria | 2016-09-02
Przeczytana: 11 września 2015

wydarzenia opisane w książce są tragiczne i okrutne... Okrutne , jak cała II wojna światowa. Aż ciarki przechodziły mi przez skórę, kiedym czytała tę książkę.

ju36 | 2012-06-22

ponownie zwracam się o udostępnienie tej książki.

alex | 2016-10-22
eliza | 2016-07-21