Dzieciobójca: eksperymenty lekarza SS w Neuengamme

Okładka książki Dzieciobójca: eksperymenty lekarza SS w Neuengamme Schwarberg Günther
Okładka książki Dzieciobójca: eksperymenty lekarza SS w Neuengamme
Schwarberg Günther Wydawnictwo: Czytelnik reportaż
reportaż
Der SS-Arzt und die Kinder: Bericht über den Mord vom Bullenhuser Damm
Czytelnik
1987-01-01
1987-01-01
Bogdan Suchowiak
eksperymenty medyczne na ludziach procesy wojenne

Dwa lata książka czekała na półce, zanim odważyłam się ją przeczytać. Drastyczna prawda, ale historię poznać trzeba ;(

ZDARZYŁO SIĘ URONIĆ ŁZĘ NAD LOSEM TYCH BIEDNYCH DZIECI :/

ZDARZYŁO SIĘ URONIĆ ŁZĘ NAD LOSEM TYCH BIEDNYCH DZIECI :/

Mimo obaw co do rzetelności, jakie w dzisiejszym kontekście rozmywania odpowiedzialności może budzić nazwisko i narodowość autora, „Dzieciobójca” to pozycja obowiązkowa wśród książek na temat niemieckich obozów koncentracyjnych. Jednocześnie, mikroskopowe ujęcie tematu, tj. skupienie się od początku do końca na jednej sprawie, nie oznacza wcale wycinkowości i powierzchowności; przeciwnie – absurdalność, nieludzkość i niesprawiedliwość ukazanych tu „badań naukowych” oraz teoretycznych założeń, które poprzedziły opisane w tej książce eksperymenty, oddają koszmar obozów i bezmiar ludzkiego cierpienia w sposób co najmniej równie rzetelny i wstrząsający, co przekrojowe spojrzenie, zaproponowane np. w „Medalionach” przez Zofię Nałkowską. Polecam!

Gdyby mnie ktoś postanowił z tej książki przepytać tak jak w szkole to nie wiem czy wyciągnęłabym na tróję:) bardzo dużo dat, trudnych do odczytania niemieckich stopni wojskowych i nazwisk. To czego nie można odmówić tej książce to wartość historyczna. Przeczytałam bardzo dużo książek o tematyce II wojny światowej, ale ta nie należała do książek łatwych. Nie da się jej czytać przy włączonym telewizorze bo wymaga skupienia, zapamiętywania. Samego tematu eksperymentów dotyka w jakichś 15%. Reszta to opisy procesów, przesłuchań i dociekania kto tak naprawdę był winny egzekucji dzieci. Niemniej jednak książka jest bardzo dobra i potrzebna jako przestroga dla przyszłych pokoleń, żeby nigdy więcej nic takiego nie miało miejsca.

''Jest to historia dwadzieściorga dzieci, które musiały umrzeć dlatego, że jakiś lekarz potrzebował ich do swych eksperymentów, i dlatego, że były dziećmi żydowskimi. Lekarz nazywał się Kurt Heissmeyer i chciał zstać profesorem. Mówił, że dla niego nie ma zasadniczej różnicy między zwierzętami doświadczalnymi a Żydami. W dniu 20 kwietnia 1945 roku, w chwili gdy Anglicy stali juz w odległości 6 km od Hamburga, zakończył swój eksperyment, a dzieci kazał powiesić. Potajemnie w piwnicy jednej z hamburskich szkół. Ślad po nich miał zniknąć z powierzchni ziemi. Ale myśmy go odnaleźli. Oto on."

Po tym wstępie do książki nie trzeba już chyba nic wiecej dodać. Poznajemy tu losy dzieci, ich rodzin oraz ich oprawców. Wstrząsające jak i niestety prawdziwe. Książke czyta się ciężko pewnie ze względu na poruszoną tematykę. Jednak warto ją przeczytać i każdemu polecam.

ponownie zwracam się o udostępnienie tej książki.

ponownie zwracam się o udostępnienie tej książki.

Jedna z najokrutniejszych i najsmutniejszych książek jakie czytałam. Absolutnie wstrząsająca i wywołująca tak okropną bezsilność...aż nie do zniesienia. Kulisy zbrodni ze szczegółami. Bez cenzury, bez wstydu. Tak perfidna i przygnębiająca, że ciężko powiedzieć czy jest ta książka bardziej przerażająca, czy fascynująca...a może i to i to...? Jedna z moich najbardziej "strzeżonych", uratowanych kiedyś ze śmietnika, niepożyczanych nikomu książek, mająca miejsce na najwyższej półce.

To jedna z tych wstrząsających książek ukazująca nagą prawdę o tym,co działo się w obozach zagłady i obozach koncentracyjnych.Cała akcja odbywa się całkowicie "za kulisami" - to,co nie było widoczne dla nas i o ile wspomina się zazwyczaj oględnie to,co się tam działo,zostało przybliżone i ukazało najgorszą ze zbrodni - morderstwo dzieci.

O zbrodniarzach i ich zbrodniach.

O zbrodniarzach i ich zbrodniach.

• II wojna światowa
  • Literatura faktu