Rozbitkowie rzecz o paryskich kloszardach

Wydawnictwo: Muza
Les naufrages avec les chlochards de Paris
8373195262
socjologia, psychologia
estr

Książka jest wielowątkową opowieścią o "szaleńcach wykluczenia". Opowieścią przejmującą, mądrą, pisaną z pasją. To książka o brudzie, poniżeniu, alkoholizmie, gwałtach i samotności ludzi bezdomnych, z którymi tak naprawdę nie wiadomo co począć. Bieda i wykluczenie idą w parze. Romantyczna wizja "wolnych ludzi" ustępuje miejsca realności patologii.

silvermoon98 | 2010-06-04
Przeczytana: 2009 rok

Paryż to nie tylko piękne miasto z Wieżą Eiffle'a w tle, ale miasto zamieszkiwane od 60 do 135 tysięcy kloszardów. Wszystko ukazane oczami Patricka Declercka - wieloletniego pracownika schroniska dla bezdomnych.
Ukazuje powolne staczanie się ludzi, alkoholizm, strach, niedożywienie, przemęczenie, depresje. Autor zwraca uwagę na to, że wiele osób jeśli stoczy się i stanie się bezdomnymi to jest bardzo mała szansa (praktycznie żadna) na to, że powróci znów do normalnego życia. Autor analizuje przyczyny upadku tych ludzi, którymi nie tylko są alkohol i utrata pracy. Każdy z nas może stać się bezdomnym, kloszardem.

Książka warta przeczytania, dlatego umieszczę krótki fragment, by zachęcić do jej przeczytania: "Kiepsko śpi się na ulicy. Wszystko cię budzi: policja, straż miejska, koszmary, zimno i deszcz. A przede wszystkim lęk, że staniesz się ofiarą napaści. Po kilku dniach wszystko zaczyna ci się mieszać: dni, noce, godziny, daty. Na stałe wpisuje się poczucie niepewności - które...

kayutek | 2010-09-03

Ksiazka pomogla mi odnalezc "zloty srodek" podczas nocnych dyzurow w przytulku dla nielegalnych bezdomnych.
Ksiazka madra. Ksiazka napisana rzetelnie. Ksiazka wspolczujaca ale bez zbednego rozczulania sie.

witchwitch666 | 2016-02-21
Na półkach: Ulubione, Przeczytane