Duży zeszyt. Dowód. Trzecie kłamstwo

Seria: Złota Seria
Wydawnictwo: Amber
Le grand cahier; Preuve; Troisieme mensonge
los, człowiek, doświadczenie

Brat po czterdziestu latach wraca do Małego Miasta. Wtrącony do więzienia, opowiada swoją historię. Chce mówić prawdę, ale prawda jest zbyt straszna, więc wszystko plącze i zmienia. A może nigdy nie miał brata? A może wszystko było kłamstwem?

[Wydawnictwo AMBER, 1994 (Trzecie kłamstwo)]

Szymonowa Smutek | 2016-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2016

Każda krytyka, w tym te dwie naprędce skreślone frazy, nie sprowadzająca się wyłącznie do komiksowej kratki, w której z głowy bohatera wychodzą pioruny, świadczące o przepaleniu zwojów - a za tym literackim potarganiu i ostatecznym umysłowym unicestwieniu pod wpływem lektury - uwłacza tej NIESAMOWITEJ, ujmująco szorstkiej, przewrotnej i niejasnej, a jednak napisanej z imponującą dycypliną, Powieści o triumfie i zarazem porażce pisania w cieniu katastrofy. Nieważne jak niesłusznie pompatycznie to zabrzmi, ale furkot wydawany przez kartki Ágoty Kristóf chce wyrazić: jedyną prawdą jest literatura, nawet jeśli ona sama prawdy nie oddaje, wręcz nie powinna.

zaczytana | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

O takich książkach się nie pisze, ale na podstawie takich książek tworzy się scenariusze. Oskarowe adaptacje. "Duży zeszyt" to węgierska literatura.

Dwaj bracia, bliźniacy, na czas wojny zostają oddani Babce, która niechętnie przyjmuje chłopców. Nie kochała męża, nienawidzi córki.

Bracia, których imion nie poznajemy w pierwszej części tryptyku zostają poddani tyranii starszej kobiety, uznanej przez lokalnych mieszkańców za Wiedźmę, nad którą ciąży piętno zbrodni męża sprzed lat. Pragnąc wyrwać się z opresji oraz znieczulić na stosowaną wobec nich codziennie przemoc psychiczną i fizyczną, podopieczni postanawiają ćwiczyć się w wytrzymałości na ból i raniące słowa...
To książka o przyspieszonym dorastaniu i traumie, jaką przyniosła II wojna światowa. W dalszej części książki poznajemy dramatyczne losy Lucasa, w następnej Clausa...

To książka, której się nie zapomina.

Ktoś napisał, że to baśń o dzieciach dla dorosłych. Rozumiem, że obejrzał film, nie znając książki. Nie ma w...

Pavvvel | 2016-02-08

Książkę przeczytałem miesiąc temu, ale cały czas siedzi mi w głowie. Do przeczytania zachęcił mnie film Jánosa Szásza (podobno powieść chciała zekranizować Agnieszka Holland, chociaż wg mnie idealnie zrobiłby to Michael Haneke, to jego klimaty). Historia dwóch chłopców, braci bliźniaków, wychowywanych pod kloszem, a rzuconych w okrutny świat dorosłych, świat wojny, świat odwróconej moralności. Ojciec idzie na front, matka wywozi chłopców z Budapesztu na wieś i zostawia samych. Przed wyjazdem dostają od ojca tytułowy "duży zeszyt", mają prowadzić dziennik. Trafiają do babki. Jednak babkę bardziej interesuje zawartość butelki niż opieka nad chłopcami. Na jedzenie muszą zarobić ciężką, fizyczną pracą. To co matka przysyła dla chłopców w zamian za opiekę (ubrania, jedzenie), babka sprzedaje potajemnie na targu, a sami muszą głodować.
Postanawiają zahartować się i przetrwać...
Książka napisana prostym, często naiwnym językiem w formie dziennika. To jeszcze potęguje efekt.
Powiem...

Rayla | 2015-06-22

Ostatnio bardzo rzadko zdarza mi się sięgać po książki, których mi nie polecano lub takie, o których wcześniej nie słyszałam, a o "Dużym zeszycie..." nie słyszałam do momentu, kiedy, ze słowami "Przeczytaj, spodoba ci się", został mi wciśnięty do rąk. A co mi tam, przeczytam.
Powiem krótko: to książka, która bardzo wciąga, nie można się od niej oderwać nawet mimo wielu okropnych scen, jakie mają miejsce. Ciężko jest tak stwierdzić, które wydarzenia są "prawdziwe", narracja nie jest wiarygodna, ale to tylko podkręca niesamowitą atmosferę i wzmaga ciekawość czytelnika.
W żadnym wypadku nie powiedziałabym, że jest to książka fajna czy przyjemna... ale zdecydowanie robi wrażenie i naprawdę warto ją przeczytać! Na pewno skłoni do refleksji na długo pozostanie w pamięci.

Ikar | 2016-11-12
un_forestiero | 2016-09-04