rozwiń zwiń

Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji

Okładka książki Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji
Marek Karpiński Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
334 str. 5 godz. 34 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2010-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
334
Czas czytania
5 godz. 34 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324401239
Tagi:
popularno-naukowa prostytucja
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zostały jeszcze pieśni... Jacek Kaczmarski wobec tradycji Krzysztof Gajda, Krzysztof Gozdowski, Iwona Grabska, Marek Karpiński, Izolda Kiec, Stanisław Krawczyk, Ewa Kretkowska, Bartłomiej Krupa, Małgorzata Lisecka, Filip Łobodziński, Marta Margiel, Bartosz Ochoński, Ewa Paczoska, Jan Poprawa, Jadwiga Sawicka, Piotr Stankiewicz, Michał Traczyk, Stanisław Wójtowicz, Piotr Załuski
Ocena 6,3
Zostały jeszcz... Krzysztof Gajda, Kr...
Okładka książki Dialog, nr 9 / wrzesień 2004 Lidia Amejko, Erwin Axer, Claudia Barnett, Tadeusz Bradecki, Sky Gilbert, Piotr Gruszczyński, Wacław Holewiński, Christopher Innes, Olgierd Kajak, Marek Karpiński, Ric Knowles, Dariusz Kosiński, Andrzej Luter, Joan MacLeod, Zbigniew Majchrowski, Redakcja miesięcznika Dialog, Alicja Sawicka, Jacek Sieradzki, Judith Thompson, Deborah Tihanyi, Raul Varmy, Jean Yoon
Ocena 0,0
Dialog, nr 9 /... Lidia Amejko, Erwin...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
144 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
24
8

Na półkach:

Książka o tym jak na przestrzeni wieków zmieniał się ów najstarszy zawód świata. Jak zmieniała się postawa społeczna wobec niego i jego postrzeganie.
Za czasów kiedy przeciętna kobieta mogła jedynie pomarzyć o karierze praczki, posługaczki, guwernantki czy krawcowej zawód " Metresy " ( nie cierpię słowa - prostytutka ), był często nie tylko " trampoliną ku karierze znacznie ciekawszej, ale również gwarantował kobiecie gruntowne wykształcenie - naukę pisania, czytania, deklamowania poezji, nauki języków, gry na instrumentach wszelakich - bo tak naprawdę seks jest jedynie wisienką na torcie, zwieńczeniem całego misterium po które mężczyźni przychodzą by je przeżyć. Usłyszeć te wszystkie male, niewinne kłamstewka których zazwyczaj szczędzą im własne żony.
Czy nam współczesnym się to podoba czy nie to emancypacja kobiet zaczęła się w domach publicznych. To Metresy pierwsze się malowały. Tu ciekawostka - w starożytnej Grecji i Rzymie, jasna blond peruka z naturalnych włosów była wymagana przez ówczesna administrację jako znak rozpoznawczy przynależności do cechu " służek Wenery " a trudnienie się powyższym zawodem bez owego znaku było karane grzywną lub nawet wypędzeniem delikwentki z państwa-miasta. Podobnie jak noszenie butów z obcasem na którym w negatywie było wyżłobione zdanie - " Idź za mną ".
To Metresy jako pierwsze założyły spodnie i zaczęły palić tytoń. Jednak mnie najbardziej rozczulił " znak rozpoznawczy " wymagany przez administrację wczesnośredniowieczną - Otóż każda "Pani Pracująca " - musiała mieć w pleciony we włosy na głowie, zawieszony na czerwonej wstążeczce mały dzwoneczek, którym chcąc nie chcąc podzwaniały z lekka idąc.

A więc ewentualny klient nie musiał się pytać - Przepraszam czy jest pani może....? To dopiero odkrycie przez Kolumba Ameryki i przywiezienie stamtąd niejakiej krętki bladej spowodowało, że dziś patrzymy na najstarszy zawód świata z pogardą. I to dwie wojny w XX wieku zrobiły z dziewcząt pracujących na powrót wynędzniałe analfabetki ( Działa tu niestety jak wszędzie chyba, zasada Mikołaja Kopernika o tym, że zła moneta dobrą z obiegu wypędziła )
Więc gdyby kiedyś jedna z drugą się pokłóciły i zaczęły się wyzywać od pań na " K " - niech obie sobie najpierw przypomną kto im dał makijaż, włosy blond, i spodnie ;-)

Książka o tym jak na przestrzeni wieków zmieniał się ów najstarszy zawód świata. Jak zmieniała się postawa społeczna wobec niego i jego postrzeganie.
Za czasów kiedy przeciętna kobieta mogła jedynie pomarzyć o karierze praczki, posługaczki, guwernantki czy krawcowej zawód " Metresy " ( nie cierpię słowa - prostytutka ), był często nie tylko " trampoliną ku karierze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    338
  • Przeczytane
    197
  • Posiadam
    74
  • Teraz czytam
    10
  • Historia
    9
  • 2014
    4
  • 2011
    4
  • Ulubione
    3
  • Literatura polska
    3
  • Popularnonaukowe
    3

Cytaty

Więcej
Marek Karpiński Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne