Dziecko

tłumaczenie
Paweł Kruk
One child
kamk

Sześcioletnia Sheila nigdy się nie odzywała,nigdy nie płakała, a jej spojrzenie wyrażało nienawiść.Porzucona przez matkę,maltretowana przez ojca.Po akcie przemocy wobec innego dziecka zostaje umieszczona w klasie dla dzieci, dla których nie ma właściwie nadziei.Wszyscy uznali,że Sheila jest stracona, wszyscy poza jedną nauczycielką, która za zasłoną gniewu dostrzegła w dziewczynie iskrę geniuszu.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ataga | 2013-08-27
Przeczytana: sierpień 2013

"Może właśnie umiejętność śmiania się jest największym cudem ludzkiego ducha. Śmiania się z nas samych, z siebie nawzajem, z naszej czasem beznadziejnej sytuacji."

Sytuacja małej Sheili z całą pewnością była beznadziejna. Jednak znalazł się ktoś komu bezbronna dziewczynka mogła zaufać. "Dziecko" Torey L. Hayden to powieść oparta na faktach, w której emocje stały się najważniejsze.

Sheila - sześciolatka z bardzo trudną przeszłością. Matka porzuciła ją na autostradzie, a ojciec obwiniał ją za utratę partnerki. Dziecko pozostawione same sobie. Sheila starała się być silna i nie okazywać emocji. Co za tym idzie - nigdy nie płakała. Po tym jak podpaliła małego chłopca trafiła do klasy pani Torey. Dopiero tam życie Sheili zmieniło swój bieg.

Autorka ma niesamowity dar relacjonowania wydarzeń. Wszystko co się wydarzyło opisała bardzo wiarygodnie. Niemal nie chce się uwierzyć, że ta historia zdarzyła się na prawdę.
Jestem głęboko poruszona losami małej Sheili. Podziwiam również panią...

Tym razem Hayden opisuje dość ciekawy przypadek dziecka zaniedbanego, ale jak się okazuje nieprzeciętnie zdolnego o ilorazie inteligencji przekraczającym 180. Sześciolatka z niepohamowaną agresją w stosunku do innych, zamknięta w sobie, ale na tyle mądra, że wie, iż płacząc pokazałaby innym jak cierpi. Porzucona przez matkę, maltretowana, zaniedbana fizycznie i psychicznie, pod opieką ojca alkoholika, o ile ten nie był akurat w więzieniu.

Dzieci o wysokim ilorazie inteligencji mają praktycznie ten sam problem, co dzieci znacznie opóżnione w rozwoju - nie ma dla nich specjalnego miejsca w społeczeństwie, choć one wymagają właśnie specjalnego traktowania w postaci bardziej zaangażowanej i nastawionej na ich potrzeby. Każda placówka chce zrównać swoich podopiecznych, bo to korzystne, choćby dla nauczyciela podczas nauczania. Mniej problemów, mniej wysiłku, a przecież zwykle brakuje czasu i odpowiednich narzędzi. Zresztą po co się starać skoro to tylko praca, a nie płaci się za...

To prawdziwa historia dziewczynki, która czuła się niekochana, porzucona, niechciana. Najlepszym sposobem wydawało się jej wyrządzanie krzywdy innym. To właśnie ta dziewczynka, stała się grzeczna, z odwagą przezwyciężała swoje lęki, dzięki odrobinie miłości, troski i wytrwałości okazana przez osobę, które nie skreśliła tego dziecka, a dostrzegła w niej pozytywne cechy. Podziwiam je obie. Torey za to, że zawalczyła o dziecko, a Sheile za to, że walczyła o siebie.

Deutschland91 | 2014-01-11
Przeczytana: październik 2013

Autorka Torey Hayden jest nauczycielką uczącą dzieci o specjalnych potrzebach. W jej klasie znajduje się m.in sześciolatka z schizofrenią, niewidomy dziewięciolatek ze skłonnościami do agresji , ośmiolatka po dwóch próbach samobójczych. Torey decyduje się przyjąć do swojej klasy jeszcze jedno dziecko, sześcioletnią dziewczynkę o imieniu Sheila.
Dziewczynka nie miała łatwego życia. Matka porzuciła ją na autostradzie, ojciec często stosował kary cielesne wobec córki. Dziewczynka zamkneła się w sobie a jej jedyną komunikacją ze światem była agresja. Po incydencie z podpaleniem małego chłopca groziło jej odesłanie do szpitala. Jednak dano jej szansę na naukę w szkole Torey. Kobieta, jako jedyna widziała w dziecku potencjał i nie spisała go na straty.
Moje odczucia po przeczytaniu tej książki są takie,że autorka naprawdę jest powołana do swojego zawodu. Zawsze okazuje serce swoim podopiecznym i ma dla nich czas. Robi co w jej mocy , by w życiu dzieci była chociaż odrobina radości....

Klaudia | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

Szokujące jak wiele złego może doznać zaledwie sześcioletnia dziewczynka i jak bardzo może się to odbić na jej psychice, do czego może ją skłonić brak miłości, akceptacji oraz jakichkolwiek innych pozytywnych emocji. Brak mi słów żeby opisać cały ból zawarty w tej książce. Postawa nauczycielki i jej skutki udowadniają znaną od lat prawdę: dobro rodzi dobro!

Oliwia | 2013-07-16
Na półkach: Lata 2013-, Przeczytane
Przeczytana: 16 lipca 2013

Są takie książki, które pojawiają się w naszym życiu zupełnie niespodziewanie i zostawiają za sobą dużo zamieszania.
Jedną z takich książek jest "Dziecko" autorstwa Torey Hayden. Książka wpadła mi w ręce zupełnie przez przypadek i w sumie nie planowałam jej czytać. Ale takie jedno pierwsze zdanie, a potem kolejne... i skończyło się tym, że wczoraj zarwałam pół nocy, a teraz zamiast się pakować kończyłam czytanie.

Stany Zjednoczone końcówka lat 70. XX wieku.
Jedna z wielu szkół podstawowych, a w niej klasa bardzo specjalna. Odizolowana od reszty szkoły, tak aby "normalni" uczniowie jej nie musieli oglądać. W klasie ósemka uczniów m.in. sześciolatka z dziecięcą schizofrenią i niewidomy dziewięciolatek ze skłonnościami do agresji. Personel tej nietypowej klasy stanowią nauczycielka Torey, pracownik socjalny Anton i licealistka Whitney. Sala, w której mają się uczyć dzieci, tak jak one, jest nie do końca typowa. Długa, wąska, z jednym oknem.

Początek książki ogólnikowo opisuje okres...

Alice46 | 2014-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2014

Bardzo wzruszająca książka. Aż trudno uwierzyć, że losy tej sześcioletniej dziewczynki są prawdziwe. Aż ciśnie się pytanie, dlaczego, dlaczego dorośli ludzie krzywdzą takie małe, niewinne istoty? Dziewczynka o imieniu Sheila miała szczęście, że na swojej drodze spotkała taką wspaniałą nauczycielkę, dla której nie były obojętne dzieci pokrzywdzone przez los. To ona w każdym małym dziecku znajdowała dobro i wydobywała na zewnątrz to co było w nich najlepsze, a o tym nawet nie wiedziały. Pokazywała im piękny świat. Książka wspaniale napisana. Uważam, iż należy i trzeba ją przeczytać.

Renata | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Niesamowita i wzruszająca historia małej sześcioletniej Sheili, która doznała w swoim życiu więcej krzywdy niż nie jeden dorosły człowiek. W Sheili dokonała się niesamowita metamorfoza, z niegrzecznego dziecka, którego wszyscy się bali i które było w stanie przywiązać do drzewa i podpalić małego chłopczyka stała się grzeczną, kochaną przez wszystkich i radosną dziewczynką. Jestem pełna podziwu dla Pani Torey Hayden. Podziwiam jej cierpliwość, oddanie, zaangażowanie dla tych dzieciaków, które tak naprawdę w życiu codziennym są pozostawiane na marginesie społecznym. Jakie cuda może zdziałać "Mały Książę" :) Książka bez dwóch zdań godna polecenia.

Basia_Pelc | 2013-09-11
Przeczytana: wrzesień 2013

Rozpaczliwie wzruszająca lektura, wstrząsnęła moim światem.

Nmh | 2013-10-11

Książka po prostu niesamowita. Zakup, jak najbardziej udany.

Autorka opisuje nie tylko dramat, jaki odgrywa się w życiu tak młodej istotki, ale i różne postawy ludzkie. Obok naprawdę życzliwych, pomocnych ludzi gotowych poświęcić bardzo wiele dla innych poznajemy niestety tych gotowych wykorzystać nawet najbardziej bezbronnych.
Zupełnie, jak w realnym życiu.

Książka pomaga zrozumieć, że nawet w najbardziej kłopotliwym dziecku można odnaleźć kogoś zagubionego i zwyczajnie potrzebującego pomocy.