Lubimyczytać.pl to:

83-7150-548-5
typ
papier
kamk
7.72 (179 ocen i 35 opinii)

Opis książki

Sześcioletnia Sheila nigdy się nie odzywała,nigdy nie płakała, a jej spojrzenie wyrażało nienawiść.Porzucona przez matkę,maltretowana przez ojca.Po akcie przemocy wobec innego dziecka zostaje umieszczona w klasie dla dzieci, dla których nie ma właściwie nadziei.Wszyscy uznali,że Sheila jest stracona, wszyscy poza jedną nauczycielką, która za zasłoną gniewu dostrzegła w dziewczynie iskrę geniuszu.

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Ataga | 2013-08-27
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2013

"Może właśnie umiejętność śmiania się jest największym cudem ludzkiego ducha. Śmiania się z nas samych, z siebie nawzajem, z naszej czasem beznadziejnej sytuacji."

Sytuacja małej Sheili z całą pewnością była beznadziejna. Jednak znalazł się ktoś komu bezbronna dziewczynka mogła zaufać. "Dziecko" Torey L. Hayden to powieść oparta na faktach, w której emocje stały się najważniejsze.

Sheila - sześciolatka z bardzo trudną przeszłością. Matka porzuciła ją na autostradzie, a ojciec obwiniał ją za utratę partnerki. Dziecko pozostawione same sobie. Sheila starała się być silna i nie okazywać emocji. Co za tym idzie - nigdy nie płakała. Po tym jak podpaliła małego chłopca trafiła do klasy pani Torey. Dopiero tam życie Sheili zmieniło swój bieg.

Autorka ma niesamowity dar relacjonowania wydarzeń. Wszystko co się wydarzyło opisała bardzo wiarygodnie. Niemal nie chce się uwierzyć, że ta historia zdarzyła się na prawdę.
Jestem głęboko poruszona losami małej Sheili. Podziwiam również panią Tor...

To prawdziwa historia dziewczynki, która czuła się niekochana, porzucona, niechciana. Najlepszym sposobem wydawało się jej wyrządzanie krzywdy innym. To właśnie ta dziewczynka, stała się grzeczna, z odwagą przezwyciężała swoje lęki, dzięki odrobinie miłości, troski i wytrwałości okazana przez osobę, które nie skreśliła tego dziecka, a dostrzegła w niej pozytywne cechy. Podziwiam je obie. Torey za to, że zawalczyła o dziecko, a Sheile za to, że walczyła o siebie.

Klaudia | 2012-03-28
Przeczytana: 28 marca 2012

Szokujące jak wiele złego może doznać zaledwie sześcioletnia dziewczynka i jak bardzo może się to odbić na jej psychice, do czego może ją skłonić brak miłości, akceptacji oraz jakichkolwiek innych pozytywnych emocji. Brak mi słów żeby opisać cały ból zawarty w tej książce. Postawa nauczycielki i jej skutki udowadniają znaną od lat prawdę: dobro rodzi dobro!

Oliwia | 2013-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2013

Są takie książki, które pojawiają się w naszym życiu zupełnie niespodziewanie i zostawiają za sobą dużo zamieszania.
Jedną z takich książek jest "Dziecko" autorstwa Torey Hayden. Książka wpadła mi w ręce zupełnie przez przypadek i w sumie nie planowałam jej czytać. Ale takie jedno pierwsze zdanie, a potem kolejne... i skończyło się tym, że wczoraj zarwałam pół nocy, a teraz zamiast się pakować kończyłam czytanie.

Stany Zjednoczone końcówka lat 70. XX wieku.
Jedna z wielu szkół podstawowych, a w niej klasa bardzo specjalna. Odizolowana od reszty szkoły, tak aby "normalni" uczniowie jej nie musieli oglądać. W klasie ósemka uczniów m.in. sześciolatka z dziecięcą schizofrenią i niewidomy dziewięciolatek ze skłonnościami do agresji. Personel tej nietypowej klasy stanowią nauczycielka Torey, pracownik socjalny Anton i licealistka Whitney. Sala, w której mają się uczyć dzieci, tak jak one, jest nie do końca typowa. Długa, wąska, z jednym oknem.

Początek książki ogólnikowo opisuje okres od r...

deutschland91 | 2014-01-11
Przeczytana: październik 2013

Autorka Torey Hayden jest nauczycielką uczącą dzieci o specjalnych potrzebach. W jej klasie znajduje się m.in sześciolatka z schizofrenią, niewidomy dziewięciolatek ze skłonnościami do agresji , ośmiolatka po dwóch próbach samobójczych. Torey decyduje się przyjąć do swojej klasy jeszcze jedno dziecko, sześcioletnią dziewczynkę o imieniu Sheila.
Dziewczynka nie miała łatwego życia. Matka porzuciła ją na autostradzie, ojciec często stosował kary cielesne wobec córki. Dziewczynka zamkneła się w sobie a jej jedyną komunikacją ze światem była agresja. Po incydencie z podpaleniem małego chłopca groziło jej odesłanie do szpitala. Jednak dano jej szansę na naukę w szkole Torey. Kobieta, jako jedyna widziała w dziecku potencjał i nie spisała go na straty.
Moje odczucia po przeczytaniu tej książki są takie,że autorka naprawdę jest powołana do swojego zawodu. Zawsze okazuje serce swoim podopiecznym i ma dla nich czas. Robi co w jej mocy , by w życiu dzieci była chociaż odrobina radości. Porusz...

Czytelnia-Basia_Pelc | 2013-09-11
Przeczytana: wrzesień 2013

Rozpaczliwie wzruszająca lektura, wstrząsnęła moim światem.

monika | 2013-08-24
Przeczytana: 22 sierpnia 2013

Zachęcam do przeczytania. Książka bardzo wciąga nie odłożyłam jej na półkę dopóki nie przeczytałam całej. Bohaterką jest 6-letnia dziewczynka, która w swoim króciutkim życiu doznała wiele złego ze strony najbliższych. Nie zna innego postępowania i też się tak zachowuje wobec innych jest okrutna i zła. Później okazuje się, że jest to biedne, zagubione dziecko, które zostało porzucone przez matkę na autostradzie, a ojciec wychowuje ją za pomocą silnej ręki. To nie rany fizyczne są najgorsze, lecz te tkwiące głęboko w sercu i psychice.

Miśka | 2013-10-11

Książka po prostu niesamowita. Zakup, jak najbardziej udany.

Autorka opisuje nie tylko dramat, jaki odgrywa się w życiu tak młodej istotki, ale i różne postawy ludzkie. Obok naprawdę życzliwych, pomocnych ludzi gotowych poświęcić bardzo wiele dla innych poznajemy niestety tych gotowych wykorzystać nawet najbardziej bezbronnych.
Zupełnie, jak w realnym życiu.

Książka pomaga zrozumieć, że nawet w najbardziej kłopotliwym dziecku można odnaleźć kogoś zagubionego i zwyczajnie potrzebującego pomocy.

StrefaCzytania | 2014-01-08
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Torey Hayden jest pedagogiem szkolnym od wielu lat. W swojej "karierze" nauczycielki przeszła już niejedno. Tym razem jednak musi zmierzyć się z 8 osobowa klasa "zwariowanych" dzieci, w większości pochądzacych z przeróżnych patologii. Szczególną uwagę zwróciła na dziewczynkę, która dołączyła do jej grupy kilka dni później. Jest to 6 latka, która jakiś czas wcześniej przywiązała małego chłopca do drzewa i próbowała go podpalić. O jej rodzinie wiadomo niewiele - jej ojciec jest alkoholikiem, a matka zostawiła ja i wyjechała ze swoim młodszym synkiem.

Zachowanie matki bardzo wpływa na Sheile. Jest ona agresywna, nie ufa nikomu i wścieka się, gdy ktoś powie jej, ze wykonała źle np.zadanie z matematyki. Codziennie przychodzi w tych samych, przemoczonych moczem i brudnych ubraniach przez to nie jest akceptowana przez pozostałe dzieci.

Torey postanawia jej pomoc i z każdym dniem widać postępy, jakich dokonuje 6 latka. Po pewnym czasie nauczycielka zauważa, ze Sheila jest bardzo inteligentny...

AkaDatchi | 2014-02-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Osobiście uwielbiam czytać książki, które są oparte na faktach i chyba dlatego sięgnąłem po "Dziecko". Tak na prawdę nie wiedziałem czego mam się po tej książce spodziewać ale z jednej strony zawiodłem się ale z drugiej strony była to jedna z lepszych książek tego typu.

Głównymi bohaterkami powieście jest sama autorka oraz jej sześcioletnia uczennica. Sheila została porzucona przez matkę co sprawiło iż została z ojcem, który ją bił. Sześciolatka staje się agresywna oraz odgradza się od całego społeczeństwa. Po akcie przemocy zostaje umieszczona w klasie dla dzieci, których tak na prawdę nikt nie chce i każdy twierdzi, że nie ma dla nich nadziei. No i właśnie tu pojawia się nasza autorka, która jest wychowawczynią owej klasy. Stara się aby każde z dzieci funkcjonowało normalnie do tego tylko ona widzi nadzieję dla Sheili.

Muszę przyznać, że spodziewałem się normalnego dramatu gdzie tak na prawdę wszystko się sypie a główna bohaterka nie ma żadnego wyjścia i się poddaje. A tu mała nies...

Załóż konto za darmo!

76. rocznica
  • Jerzy Stuhr
    67. rocznica
    urodzin
    Aktorstwo to nic innego jak umiejętność zapamiętywania w sobie pewnych stanów nerwowych i odtwarzania ich na zawołanie.
  • Ryszard Henryk Kordek
    93. rocznica
  • Alexandra Adornetto
    22. rocznica
    urodzin
    Niektórzy mówią, że i tak nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy - to miłość wybiera nas. Zdarza się i tak, że oddajemy serce komuś, kto jest zupełnym zaprzeczeniem tego, czego - jak nam się wydawało - szukaliśmy w drugim człowieku.
  • Jesper Juul
    66. rocznica
    urodzin
    Pochwała nie buduje u dziecka poczucia własnej wartości. Jeśli rodzice i otoczenie zachowują się tak, jakbyś był mistrzem świata we wszystkim, to kiedy znajdziesz się w prawdziwym świecie możesz doznać szoku. Bo tam przecież znajduje się mnóstwo innych mistrzów świata. Nagle otacza cię tłum ludzi, którzy w swoich rodzinach byli numerem jeden. Rodzice, którzy w ten sposób hodują dzieci, oddają im niedźwiedzią przysługę, bo one później nie potrafią zaakceptować, że życie może sprawiać ból, że człowiek może być rozczarowany i zły. Są jak pianiści, którzy w fortepianie akceptują tylko białe klawisze. To straszna sytuacja, która czyni z dzieci uczuciowe kaleki. Wielu dorosłych, którzy wychowywali się w takich rodzinach, sądzi, że powinni się rozwieść, gdy tylko w małżeństwie pojawią się pierwsze konflikty.
  • Philip Carlo
    65. rocznica
  • Thor Heyerdahl
    12. rocznica
    śmierci
    Nie widzę niczego, co byśmy mogli otrzymać od nich w zamian. (...) Jednakże - powiedział nagle donośnie szef, z ironicznym błyskiem w oku - odwaga i przedsiębiorczość mają również swoją wartość. Pułkowniku Lewis, niech pan im da to wyposażenie!

Znajdź nas na Facebooku