Sekrety Króla Ognia

Wydawnictwo: Videograf II
Secrets of a Fire King
powieść amerykańska
Ag2S

Zbiór kilkunastu opowiadań, który przyniósł Kim Edwards kilka ważnych nagród literackich. Autorka światowego bestselleru "Córka opiekuna wspomnień" próbuje się w nim zmierzyć z tematem samotności. Rozgrywające się w różnych krajach historie ludzkie mają wspólny motyw przewodni, który Edwards przedstawia w wielu odsłonach. Raz jest to oddalenie od współmałżonka czy ukochanego, innym razem - od kraju, a nawet od samego siebie.

W "Sekretach Króla Ognia" Edwards przekracza granice ? ras, płci i klas społecznych. Wiele z tych opowiadań przedstawia silne, pragmatyczne kobiety jako bojowniczki motywowane miłością: dziewiętnastolatka, po skoku spadochronowym ze swoim niestałym chłopakiem, znajduje w sobie ukrytą siłę; samotna, przesiedlona Azjatka stara się ułożyć sobie życie w Ameryce; sprzątaczka znanego naukowca podziwia swojego pracodawcę, pomimo fizycznego bólu spowodowanego jego eksperymentami.

Sylwia Sekret | 2012-07-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2012
Przeczytana: 16 lipca 2012

DELIKATNY PRĄD

Opowiadanie. Jest to forma, która nie przypada do gustu każdemu. Na kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu stronach nie sposób zawrzeć przecież czegoś konkretnego. Nakreślić fabuły, wzbudzić emocji, przekazać właściwego sensu. Do tej pory tak myślałam. Zbiory opowiadań odpychały mnie, wolałam formy dłuższe, które zaczynały się na początku książki, a kończyły...na końcu. Wtedy bohater miał szanse wzbudzić we mnie sympatię, bądź przyprawiać o irytację. Wtedy zakończenie miało szanse zaskoczyć, a ja zazwyczaj nie czułam niedosytu.
„Sekrety Króla Ognia” to właśnie zbiór opowiadań, mimo to sięgnęłam po tę książkę zachęcona osobą jej twórcy. Zawsze mogłam przecież po pierwszym opowiadaniu odłożyć dzieło na półkę. Tak się jednak nie stało. Z powagą, w skupieniu i z lekką nutą nostalgii przeczytałam po kolei wszystkie czternaście opowiadań. I choć zaskakująco mi się spodobały, to nie do końca wiem, jakimi słowami mogłabym opowiadania Edwards określić.
Te krótkie formy...

Maria | 2013-05-02

Lektura tej książki przyniosła mi nieskrywaną przyjemność. Doskonały traktat o kobiecości i wewnętrznej sile, którą posiada każda z nas. Warto do niej wracać.

Magdalena | 2012-08-23
Na półkach: 2012, Przeczytane
Przeczytana: 08 sierpnia 2012

Zbiór opowiadań więc bywa nierówno. Ale zdecydowanie warto ze względu na bajkowy klimat

lucy285 | 2016-03-02
Na półkach: 2011, Przeczytane