Sylwia Sekret 
gloskultury.pl
/Pan jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej. Pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka!/
30 lat, kobieta, Częstochowa, status: Redaktorka, dodała: 17 książek i 13 cytatów, ostatnio widziana 3 tygodnie temu

Teksty redakcyjne

11-09-2016
Publicystyka

Chodzi o to, że moi sąsiedzi robią remont. Taki kompletnie generalny remont. Na tyle generalny, że są dni, kiedy mam wrażenie, iż wiercą u siebie dziurę do innego wymiaru tylko po to, żeby odkryć w nim kolejne mieszkanie do odnowienia, a w nim stworzyć kolejną dziurę i tak dalej, i tak dalej…

15-08-2016
Publicystyka

Te słowa pochodzą z powieści, do oprawy której nie pasuje. Lawenda kojarzy się bowiem ze spokojem, z wyciszeniem, z ukojeniem. Z naturalnym lekiem na bezsenność i lęk. A jednak znalazł się w niej i choć sama książka nie zapada może szczególnie w pamięć, to ten cytat, powtarzany wielokrotnie, zmusił mnie do zastanowienia się nad jego naturą i sensem. Czy czytanie, czyniąc zuchwałym, czyni także lepszym?

12-06-2016
Publicystyka

Czas, który normalnie upływał mi na sprzątaniu czy gotowaniu bądź innych obowiązkach, teraz mogłam także przeznaczyć na jednoczesne zapoznawanie się treścią kolejnych powieści. Jak mogłam nie dostrzegać tego wcześniej? Jak mogłam kiedyś zmywać, nie słuchając audiobooka? Jak mogłam kroić ciasto na makaron do niedzielnego rosołu, nie zatapiając się w którąś z fabuł? 

08-05-2016
Publicystyka

Nie myślcie jednak, że porównuję zamiłowanie do książek z chorobą, bo absolutnie tak nie jest. To raczej ukochana dyscyplina sportowa, w którą czasem wpisane są drobne cierpienia; to dziecko, które kochamy, ale które często nie daje nam spać po nocach; to fantastyczna impreza, po której nie jesteśmy w stanie wstać do pracy.

10-04-2016
Publicystyka

Niemal zaraz po wyjściu z klatki, w której uwięzione jest moje mieszkanie, lekko tylko skręcając w lewo, wkraczamy na ulicę Jana Parandowskiego. Dziwna to ulica, bo widzę, gdzie się zaczyna, ale nie do końca wiem, gdzie prowadzi i gdzie się kończy, ale to nie pierwszy taki przypadek, kiedy sprawia mi to kłopot. Ta dzielnica przypomina czasem istny labirynt! Oczywiście próżno szukać tu Minotaura, ale nie powiem, czasem natknę się na jakiegoś Tezeusza całującego swoją Ariadnę.

Oficjalne recenzje

13-06-2018
Oficjalna recenzja

W przedmowie, którą Crummey napisał dla polskich czytelników, autor zdradza, że „Twarde światło” jest dla niego dziełem najbardziej intymnym, ale także takim, z którego jest najbardziej dumny, do którego ma największy sentyment. Wspomina również, że zbiór ten jest w pewnym sensie dopełnieniem „Dostatku” - i myślę, że właśnie w takiej formie najłatwiej będzie go przyswoić polskiemu czytelnikowi.

06-06-2018
Oficjalna recenzja

„Dom bez klamek” to pierwsza część cyklu z Niną Warwiłow w roli głównej. Podobno Pasierski pracuje już nad drugim tomem, po który - kiedy tylko się ukaże - jak najbardziej sięgnę. Nie ma tu fatalnych, nielogicznych rozwiązań, nie ma tu bzdur i bohaterów, którzy kłują nas w oczy swoją idealnością. Nie ma naiwnych dialogów, które rażą swoją sztucznością. Jędrzej Pasierski nie starał się na siłę - i chwała mu za to - zamerykanizować swojej powieści.

13-11-2017
Oficjalna recenzja

 Czy Stephen King i jego syn, Owen King, ryzykowali w jakikolwiek sposób, stwarzając tę historię? Myślę, że tak. Myślę również, że dzieło to może okazać się jednym z ważniejszych w bibliografii Króla Horroru, choć niekoniecznie ze względu na komercyjny sukces. Stawia wiele ważnych pytań i udziela odpowiedzi, które - choć niesformułowane do końca - nie zawsze nastrajają pozytywnie.

16-11-2016
Oficjalna recenzja

"Mooncop" to przede wszystkim lapidarna, ale intensywna i treściwa opowieść o samotności. Nie jest to interpretacja oryginalna, ale też każda inna byłaby kłamstwem lub nadużyciem. Dojmujący ból osamotnienia został przez Toma Gaulda wyrysowany perfekcyjnie, odczuwa się go z każdym kadrem i z każdym krokiem policjanta, z każdym wzruszeniem ramion i spuszczeniem głowy.

08-08-2016
Oficjalna recenzja

Trylogia „Pan Mercedes od samego początku budziła sprzeczne uczucia wśród fanów pisarza z Maine. Byli tacy, którzy uważali, że King nie powinien porywać się z motyką na słońce, czyli brać się za pisanie kryminałów, tylko pozostać przy tym, co wychodzi mu najlepiej, a więc przy horrorach i ogólnie literaturze grozy, ewentualnie przy powieściach obyczajowych.  

Teraz czytam
 • Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów
  Atlas lądów niebyłych. Największe mity, zmyślenia i pomyłki kartografów
  Autor:
  OTO ŚWIAT – nie jaki kiedykolwiek istniał, lecz jak go sobie wyobrażano. Świat, w którym Kalifornia jest rajską wyspą oderwaną od Ameryki Północnej, wody Północy terroryzują morskie potwory, a w głębi...
  czytelników: 678 | opinie: 15 | ocena: 7,35 (49 głosów)
 • Przez sen
  Przez sen
  Autor:
  "Przez sen" - najnowszy tom wierszy Jacka Podsiadły jest efektem współpracy poety z graficzką Małgorzatą Rybicką. Poeta zauważa, że dzięki graficznej oprawie i nietypowemu składowi, sensy za...
  czytelników: 96 | opinie: 5 | ocena: 7,11 (28 głosów)
 • Sześć światów Hain
  Sześć światów Hain
  Autor:
  Po raz pierwszy w jednym tomie! „Sześć światów” Hain Ursuli K. Le Guin to jeden z najznakomitszych cykli literatury science fiction. Akcja rozgrywa się w świecie Ekumeny, w której Liga Wszystkich Świ...
  czytelników: 1522 | opinie: 34 | ocena: 8,07 (241 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-10-23 11:14:26
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
Cykl: Detektyw Adam Fawley (tom 1)
 
2018-10-02 10:34:55
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
 
2018-09-06 11:10:38
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018, Ulubione
 
2018-09-04 12:07:32
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Autor:
 
2018-09-04 12:06:51
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, 2018
Cykl: Madeline Guillaume Musso (tom 2)
 
Moja biblioteczka
919 55 6399
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (82)

Ulubieni autorzy (4)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (19)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd