Na barkach gigantów. Wielcy badacze i ich odkrycia od Archimedesa do DNA

Tłumaczenie: Jerzy Kuryłowicz
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
On Giants' Shoulders: Great Scientists and Their Discoveries From Archimedes to DNA
popularnonaukowa
yokopoko

„Widziałem dalej dzięki temu, że stałem na barkach gigantów” - oświadczył Izaak Newton w 1675 roku. Zainspirowany tym słynnym powiedzeniem Bragg wytypował dwunastu „gigantów” - od Archimedesa ze starożytnej Grecji po Jamesa Watsona i Francisa Cricka z dwudziestowiecznej Anglii - których nazwiska stanowią swoisty przewodnik po dziejach nauki. W rozmowach przeprowadzanych z luminarzami nauki współczesnej, a osnutych na kanwie dokonań ich wielkich poprzedników, autor wiąże dawne osiągnięcia z obecnym stanem wiedzy; próbuje też ukazać kierunki dalszego rozwoju badań. Odkrycia i wynalazki odmieniły naszą planetę. Czy na lepsze Czy nauka, doszedłszy do poziomu kwarków i kwazarów, osiągnęła już kres swoich możliwości, jak o tym zapewnia John Horgan, a w co nie wierzy Roger Penrose A może istotnie zbliża się do sformułowania „teorii wszystkiego”, jak sądzi Paul Davies, a czego nie wyklucza John Maynard Smith Jeśli tak, to czy będzie to zasługą kolejnego „giganta”, czy raczej „pigmejów” - skromnych badaczy, których rola we współczesnych badaniach naukowych bywa - zdaniem Johna Maddoxa - kluczowa Pewne jest to, że nadal - mimo istnienia różnych teorii - pozostają bez odpowiedzi podstawowe, fascynujące pytania o pochodzenie Wszechświata i życia, istotę ludzkiej świadomości, naturę ciemnej materii... Czar nauki nadal trwa.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Kaysh | 2014-03-28
Na półkach: Non-fiction, 2014, Przeczytane
Przeczytana: 25 marca 2014

Książka w formie wywiadów przeprowadzanych przez autora, przeplatanych jego przemyśleniami na temat 10 największych (według autora) gigantów nauki. Pozycja bardziej popularno niż naukowa, czytając ją można dowiedzieć się paru rzeczy, ale raczej są to anegdotki z życia naukowców niż jakaś wiedza naukowa. No i niestety, książka nie rozprawia się z popularnymi naukowymi stereotypami, raczej je tylko utwierdza. Zabrakło mi wzmianki o nagrodzie Nobla zdobytej przez Einsteina, dość popularnym mitem jest, że dostał ją za Teorię względności, liczyłam więc że autor o tym wspomni. Niestety.
Pozycja lekka, idealna do tramwaju.

Maciej Chojnacki | 2010-09-30
Na półkach: Przeczytane, Nauka, Posiadam
Przeczytana: 13 września 2010

Bez sensacji, choć pomysł przeplatania własnych uwag fragmentami wywiadów z zaproszonymi naukowcami wart wspomnienia (a właściwie odwrotnie - fragmenty wywiadów są tu przeplatane własnymi uwagami). Napisane poprawnie, aczkolwiek wydaje mi się, że niezbyt wyczerpująco.

Czyta się szybko i dość przyjemnie.

rajdaj | 2016-10-25
Darek Banaszewski | 2016-03-02