Koniec samuraja

kashka

Ineska | 2011-02-13
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 12 lutego 2011

Co można powiedzieć o tej książce? Różni się od wszystkiego co do tej pory czytałam. Nawet pośród japońskiej literatury jest czymś dziwnym. Nie ma w niej typowej japońskiej delikatności i zdystansowania.

Kojiro Serisawa wyrzeka się tej typowej cechy literatury Kraju Kwitnącej Wiśni przerażająco obrazowo opisując okropieństwo wojny. Pokazuje terror, przemoc, zło. Czytając fragmenty opisujące wybuch bomby atomowej w Hiroszimie byłam zdruzgotana, targały mną sprzeczne uczucia. Jak plastycznie nakreślony jest obraz nie tylko samego wybuchu, ale i jego dalszych konsekwencji: obrócenia w gruzy dwustu-tysięcznego miasta, ludzi umierających w agonii, zeszpeconych i kalekich na całe życie zarówno fizycznie jak i duchowo.

Ale "Koniec samuraja" jest nie tylko opisem okrucieństwa wojny, to także wspaniała, poruszająca saga rodzinna ukazująca trzy pokolenia Japończyków, na których losy wpłynęły polityczne i ekonomiczne okoliczności.

I na koniec, poza osobistymi tragediami bohaterów ukazuje...

Piotr Szeligowski | 2016-05-24
Przeczytana: 28 maja 2016