Niespokojny umysł

An unquiet mind
83-7150-724-0
psychoza, pamiętnik, depresja
Kamulka84

Barwny i zajmujący opis życia, miłości i doświadczeń kobiety - terapeuty, nauczyciela akademickiego i pacjenta, przynoszący wiele wiedzy, inspiracji oraz natchnienia dotkniętym przez psychozę maniakalno - depresyjną, a także tym, którzy chcą poznać jej naturę.

Sklep

• Dotrzymana obietnica
  • Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
  • Zero
  • Długa Utopia
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Hrabal. Słodka apokalipsa

6,78 (9 ocen i opinii)
Dotrzymana obietnica
Jill Anderson

7,22 (27 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

7,8 (5 ocen i opinii)
Zero
Marc Elsberg

7,45 (31 ocen i opinii)
Długa Utopia
Terry Pratchett , Stephen Baxter

7 (11 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

8,29 (17 ocen i opinii)
Hrabal. Słodka apokalipsa
Aleksander Kaczorowski

8,25 (4 ocen i opinii)
Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,17 (12 ocen i opinii)
Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie
Paweł Smoleński

Ginekolodzy
Jürgen Thorwald

7,8 (69 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marago | 2014-05-24
Przeczytana: 15 maja 2012

Świetna. Wspomnienia autorki przeżywającej walkę z psychozą maniakalno-depresyjną. Ku pokrzepieniu serc. Polecam.

mala_mi | 2015-10-18

Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Dlaczego? Ten scenariusz napisało życie. Autorka opisała swoje zmaganie się z chorobą. Psychoza maniakalno- depresyjna, tudzież choroba afektywna dwubiegunowa to diagnoza z którą nasza bohaterka musiała się zmierzyć. Czy pokonała chorobę? Nie, ale nauczyła się z nią żyć.

Nie będę szczegółowo opisywać samego zaburzenia. Zainteresowanych odsyłam do klasyfikacji ICD10. Autorka, profesjonalnie związana z branżą psychologiczną oswoiła swój niespokojny umysł. Dla jednych taka diagnoza to wyrok i droga do zapomnienia o normalnym, poukładanym życiu. Dla innych to po prostu nowy etap, z którym trzeba się oswoić.

Choroby psychiczne to temat o którym głośno się nie mówi. Chorzy zazwyczaj otwarcie się do niego nie przyznają. Dlaczego? Temat wstydliwy, społeczeństwo jest zaściankowe i piętnujące osoby chore. Co jest tego powodem? Niewiedza, schematyczne myślenie społeczeństwa. Chociaż nie ukrywam, że powoli to się zmienia. Zresztą samo...

mbr | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka jest w połowie opowieścią o zmaganiach z chorobą dwubiegunową, jej stygmatyzacją, leczeniem farmakologicznym i w połowie opowieścią o miłosnych wzlotach i upadkach oraz trudnościach z informowaniem osób bliskich o chorobie. Poza tym, napisana jest ona w formie mniej więcej chronologicznie ułożonych opowieści.

Szukałam w książce fabularyzowanego opisu choroby dwubiegunowej, znalazłam opis kolejnych mężczyzn w życiu autorki w kontekście jej choroby. Kwestia niechęci do brania leków i związane z nią wydarzenia są opowiedziane bardzo pobieżnie. Najdokładniej przedstawiony jest stan maniakalny, chociaż i tu pozostaje po przeczytaniu wiele pytań. Jeszcze więcej pytań pozostawia opis stanu depresyjnego.

Wydaje mi się, że autorka próbowała opisać jak najdokładniej swoje życie z chorobą bez podawania zbyt wielu wrażliwych informacji, aby nie przerazić osób z kręgu znajomych i współpracowników. Jednak to właśnie te najbardziej trudne okresy i największe problemy stanowiły główny...

Agnieszka | 2012-10-08

Ciekawy opis przeżyć towarzyszących osobie cierpiącej na psychozę maniakalno - depresyjną, przechodzenia od ciemnej rozpaczy, pustki do poczucia wszechmocy, energii. Nadmiernej wrażliwości w okresach remisji.

Książka ta pokazuje również, że wiedza medyczna, świadomość podparta dowodami naukowymi, iż leki są w tej sytuacji ratunkiem nie chroni przed dylematami towarzyszącymi każdemu zmagającemu się z tą chorobą, dylematami dotyczącymi brania leków, gdy czuję się już dobrze i gdy objawy uboczne utrudniają normalne funkcjonowanie.

Anastazja | 2016-01-21
Przeczytana: 27 stycznia 2016