Wyzwanie czytelnicze LC

Niespokojny umysł

Tłumaczenie: Filip Rybakowski
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kameleon". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
An unquiet mind
83-7150-724-0
psychoza, pamiętnik, depresja
Kamulka84

Barwny i zajmujący opis życia, miłości i doświadczeń kobiety - terapeuty, nauczyciela akademickiego i pacjenta, przynoszący wiele wiedzy, inspiracji oraz natchnienia dotkniętym przez psychozę maniakalno - depresyjną, a także tym, którzy chcą poznać jej naturę.

Piotr | 2018-11-30
Na półkach: Od wydawcy, Przeczytane
Przeczytana: 30 listopada 2018

Kiedy zobaczyłem zapowiedź tej książki, byłem zdecydowany sięgnąć po "Niespokojny umysł". Problem depresji dotyczy również mnie, dlatego byłem ciekaw, co ma w tej kwestii do powiedzenia profesor psychologii klinicznej. Na szczęście autorka darowała sobie cytowanie kolejnych teorii, które tak naprawdę nic nie wnoszą dla chorego, ale w zamian pokazała swoje życie, a raczej koszmar, w jakim przyszło jej żyć. A trzeba przyznać, że żyła w czasach trudnych. Autorka opisuje swoje życie, począwszy od dzieciństwa, pokazuje otoczenie i jego wpływ na nią. W wielu momentach odnosiłem wrażenie, jakbym czytał o sobie.
Podziwiam autorkę za odwagę, którą się wykazuje w opowieści. Nierozumiana, często nieakceptowana, szpikowana lekami i litem, zmieniająca lekarzy, na krawędzi samobójstwa.
Psychoza maniakalno- depresyjna jest jednostką chorobową, którą leczy się niezwykle trudno i długo. Nigdy nie można być pewnym, że nie powróci ze zdwojoną siłą, jak właśnie było u autorki. Wielu ludzi...

Magda | 2018-12-10
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Kay Redfield Jamison jest psychologiem klinicznym, jej zainteresowania naukowe koncentrują się wokół zagadnień związanych z chorobą afektywną dwubiegunową. Ma na swoim koncie szereg publikacji naukowych dotyczących zaburzeń nastroju . Autorka jest również profesorem psychiatrii na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa, gdzie prowadzi uniwersyteckie Centrum Zaburzeń Nastroju. W Polce najbardziej jest znana ze swojego pamiętnika opisującego zmagania z chorobą afektywną dwubiegunową. Z Niespokojnym umysłem miałam okazję zapoznać się w trakcie studiów psychologicznych. Według mnie to kawał dobrej roboty ukazujący prawdziwe oblicze pacjenta zmagającego się z chorobą i lekarza zarazem.

"Jednakże na szczęście żal bardzo różni się od depresji: jest pełen smutku, jest okropny, ale nie jest pozbawiony nadziei. (...)"

Zawsze z zaciekawieniem śledzę publikacje poświęcone konkretnym jednostkom zaburzeń psychicznych. Niespokojny umysł to pozycja na swój sposób innowacyjna, ponieważ...

Marago | 2014-05-24
Przeczytana: 15 maja 2012

Świetna. Wspomnienia autorki przeżywającej walkę z psychozą maniakalno-depresyjną. Ku pokrzepieniu serc. Polecam.

Gąska | 2018-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2018

Na ogół nie czytam tego typu książek, pozycje naukowe, biografie oraz historie opisujące choroby, nie są moją ulubioną tematyką. Tym razem jest zupełnie inaczej, gdyż w mojej rodzinie są osoby chore na psychozę maniakalno-depresyjną i choć bardzo chcę ich zrozumieć, to czasami nie jestem w stanie tego zrobić, a moja cierpliwość oraz granice tolerancji, są porządnie nadszarpnięte.

Ostatnio coraz częściej możemy zetknąć się z tematyką choroby dwubiegunowej, występuje ona w książkach oraz w filmach, może wcześniej również stale o niej mówiono, tylko ja nie zwracałam na nią uwagi, póki nie zetknęłam się z nią twarzą w twarz. Możecie znać ją między innymi z „Poradnika pozytywnego myślenia”, czy też „Mr Jones”

Jest to nieuleczalna choroba, z którą jedynie można nauczyć się żyć. Nie jest to łatwe zarówno dla chorego, jak i dla jego najbliższego otoczenia. Charakteryzuje się stanami maniakalnymi oraz depresyjnymi. Szczerze powiedziawszy, trudno mi powiedzieć, które są gorsze, chyba...

| 2015-10-18

Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Dlaczego? Ten scenariusz napisało życie. Autorka opisała swoje zmaganie się z chorobą. Psychoza maniakalno- depresyjna, tudzież choroba afektywna dwubiegunowa to diagnoza z którą nasza bohaterka musiała się zmierzyć. Czy pokonała chorobę? Nie, ale nauczyła się z nią żyć.

Nie będę szczegółowo opisywać samego zaburzenia. Zainteresowanych odsyłam do klasyfikacji ICD10. Autorka, profesjonalnie związana z branżą psychologiczną oswoiła swój niespokojny umysł. Dla jednych taka diagnoza to wyrok i droga do zapomnienia o normalnym, poukładanym życiu. Dla innych to po prostu nowy etap, z którym trzeba się oswoić.

Choroby psychiczne to temat o którym głośno się nie mówi. Chorzy zazwyczaj otwarcie się do niego nie przyznają. Dlaczego? Temat wstydliwy, społeczeństwo jest zaściankowe i piętnujące osoby chore. Co jest tego powodem? Niewiedza, schematyczne myślenie społeczeństwa. Chociaż nie ukrywam, że powoli to się zmienia. Zresztą samo...

aali | 2018-12-09
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 09 grudnia 2018

W tym rodzaju szaleństwa występuje pewien szczególny rodzaj cierpienia, uniesienia, samotności i przerażenia. Gdy jesteś na szczycie czujesz się cudownie. Idee i wrażenia przebiegają szybko i często jak wybuchające gwiazdy, podążasz za nimi aż do czasu, gdy znajdziesz coś lepszego i mądrzejszego. (..) Jednak w którymś momencie wszystko zaczyna wyglądać inaczej. (...) Wszystko co poprzednio zmierzało we właściwym kierunku, teraz zmierza w przeciwnym- jesteś nerwowa, zła przestraszona, tracisz kontrolę i całkowicie pogrążasz się w najczarniejszych zakamarkach swego umysłu. Nigdy nie podejrzewałaś, że takie miejsca tam się znajdują. To nigdy się nie kończy, bo szaleństwo tworzy swoją własną rzeczywistość."
Tak opisuje w swojej książce psychozę maniakalno- depresyjną amerykańska terapeutka, psycholog, będąca jednocześnie jedną z największych autorytetów w zakresie problematyki choroby afektywnej dwubiegunowej, Kay Redfield Jamison. "Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i...

Maja | 2018-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2018

Profesor Kay Redfield Jamison, autorka tej publikacji, to psycholog, terapeuta i jeden z największych autorytetów w zakresie problematyki związanej z psychozą maniakalno-depresyjną. Przez cały okres swojej kariery akademickiej cierpiała z powodu tych samych niezwykłych wyżów psychicznych i katastrofalnych depresji, co wielu jej pacjentów.

Od razu powiem, że nie była to dla mnie łatwa lektura. Choroby psychiczne stanowią wciąż w naszym społeczeństwie temat tabu i nadal uczę się, jak wygląda życie z nimi. Osoba zmagająca się z chorobą psychiczną to nie zawsze jest wariat, który biega po okolicy z siekierą. I to właśnie stara się pokazać autorka, która opisuje problem z dwóch perspektyw - lekarza i pacjenta. Sama w końcu znalazła się po obu stronach barykady.

Książka zaczyna się dość spokojnie, pokrótce poznajemy rodzinę autorki, dowiadujemy się, jakie miała relacje z rodzeństwem, jak układało się jej życie uczuciowe. Potem możemy przekonać się, jak choroba wpłynęła na jej...

Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 grudnia 2018

Depresja to straszna choroba, która dotyka wiele milionów, jak nie miliard ludzi. Niestety nie u wszystkich jest ona zdiagnozowana, co kończy się licznymi samobójstwami lub próbami samobójczymi. To choroba duszy, a gdy dusza cierpi, cierpi i ciało. Chcielibyście dowiedzieć się nieco więcej o tej chorobie? Koniecznie zapoznajcie się z tą książką!

Autorka w prosty, jednak nieco naukowy sposób przedstawia nam, czym tak naprawdę jest depresja, poprzez swoje doświadczenia życiowe. Od wczesnego dzieciństwa cierpiała na niewykrytą psychozę maniakalno-depresyjną, która cechowała się częstymi zmianami nastroju i pobudkami do irracjonalnych zachowań.

W książce tej zostało przedstawione wiele objaw tej choroby, co się dzieje, gdy nie zażywa się leków, oraz czego można się spodziewać po psychozie maniakalno-depresyjnej, a uwierzcie mi, można spodziewać się wszystkiego.

Kay Redfield Jamison jest psychologiem i autorką książek specjalizującą się w dziedzinie depresji - głównie dwubiegunowej,...

vitis | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Dla mnie ta książka jest niezwykła: autorka - doświadczony psycholog, praktykujący psychiatra opowiada o swoich osobistych zmaganiach z chorobą psychiczną oraz (w mniejszym stopniu) o pracy z pancjentami. Jestem pełen powidzu dla siły, jaką ma w sobie autorka, dla dystansu do siebie, do swoich doznań, dla wyjątkowego daru, ale i cieżkiej pracy nad sobą, nad poszukiwaniem drogi, nad zmaganiem się z euforią manii i myślami samobójczymi w czasie psychozy. Autorka ma w tym wszystkim także poczucie humoru, wyjątkową wrażliwość, uczuciowość, która daje umożliwia jej przetrwanie i utrzymuje są w pozytywnym myśleniu. Jako naukowiec, w bardzo wyważony sposób posługuje się terminologią fachową, ale też ciekawie przedstawia kulisy swojej pracy i życia. A najbardziej jednak w tej całyj historii zadziwia mnie optymizm autorki.

mbr | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka jest w połowie opowieścią o zmaganiach z chorobą dwubiegunową, jej stygmatyzacją, leczeniem farmakologicznym i w połowie opowieścią o miłosnych wzlotach i upadkach oraz trudnościach z informowaniem osób bliskich o chorobie. Poza tym, napisana jest ona w formie mniej więcej chronologicznie ułożonych opowieści.

Szukałam w książce fabularyzowanego opisu choroby dwubiegunowej, znalazłam opis kolejnych mężczyzn w życiu autorki w kontekście jej choroby. Kwestia niechęci do brania leków i związane z nią wydarzenia są opowiedziane bardzo pobieżnie. Najdokładniej przedstawiony jest stan maniakalny, chociaż i tu pozostaje po przeczytaniu wiele pytań. Jeszcze więcej pytań pozostawia opis stanu depresyjnego.

Wydaje mi się, że autorka próbowała opisać jak najdokładniej swoje życie z chorobą bez podawania zbyt wielu wrażliwych informacji, aby nie przerazić osób z kręgu znajomych i współpracowników. Jednak to właśnie te najbardziej trudne okresy i największe problemy stanowiły główny...