Niespokojny umysł

An unquiet mind
83-7150-724-0
psychoza, pamiętnik, depresja
Kamulka84

Barwny i zajmujący opis życia, miłości i doświadczeń kobiety - terapeuty, nauczyciela akademickiego i pacjenta, przynoszący wiele wiedzy, inspiracji oraz natchnienia dotkniętym przez psychozę maniakalno - depresyjną, a także tym, którzy chcą poznać jej naturę.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 2063
Marago | 2014-05-24
Przeczytana: 15 maja 2012

Świetna. Wspomnienia autorki przeżywającej walkę z psychozą maniakalno-depresyjną. Ku pokrzepieniu serc. Polecam.

Magda2412 | 2015-10-18

Ta książka zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Dlaczego? Ten scenariusz napisało życie. Autorka opisała swoje zmaganie się z chorobą. Psychoza maniakalno- depresyjna, tudzież choroba afektywna dwubiegunowa to diagnoza z którą nasza bohaterka musiała się zmierzyć. Czy pokonała chorobę? Nie, ale nauczyła się z nią żyć.

Nie będę szczegółowo opisywać samego zaburzenia. Zainteresowanych odsyłam do klasyfikacji ICD10. Autorka, profesjonalnie związana z branżą psychologiczną oswoiła swój niespokojny umysł. Dla jednych taka diagnoza to wyrok i droga do zapomnienia o normalnym, poukładanym życiu. Dla innych to po prostu nowy etap, z którym trzeba się oswoić.

Choroby psychiczne to temat o którym głośno się nie mówi. Chorzy zazwyczaj otwarcie się do niego nie przyznają. Dlaczego? Temat wstydliwy, społeczeństwo jest zaściankowe i piętnujące osoby chore. Co jest tego powodem? Niewiedza, schematyczne myślenie społeczeństwa. Chociaż nie ukrywam, że powoli to się zmienia. Zresztą samo...

mbr | 2012-06-11
Przeczytana: 10 czerwca 2012

Książka jest w połowie opowieścią o zmaganiach z chorobą dwubiegunową, jej stygmatyzacją, leczeniem farmakologicznym i w połowie opowieścią o miłosnych wzlotach i upadkach oraz trudnościach z informowaniem osób bliskich o chorobie. Poza tym, napisana jest ona w formie mniej więcej chronologicznie ułożonych opowieści.

Szukałam w książce fabularyzowanego opisu choroby dwubiegunowej, znalazłam opis kolejnych mężczyzn w życiu autorki w kontekście jej choroby. Kwestia niechęci do brania leków i związane z nią wydarzenia są opowiedziane bardzo pobieżnie. Najdokładniej przedstawiony jest stan maniakalny, chociaż i tu pozostaje po przeczytaniu wiele pytań. Jeszcze więcej pytań pozostawia opis stanu depresyjnego.

Wydaje mi się, że autorka próbowała opisać jak najdokładniej swoje życie z chorobą bez podawania zbyt wielu wrażliwych informacji, aby nie przerazić osób z kręgu znajomych i współpracowników. Jednak to właśnie te najbardziej trudne okresy i największe problemy stanowiły główny...

vitis | 2016-03-03
Przeczytana: 03 marca 2016

Dla mnie ta książka jest niezwykła: autorka - doświadczony psycholog, praktykujący psychiatra opowiada o swoich osobistych zmaganiach z chorobą psychiczną oraz (w mniejszym stopniu) o pracy z pancjentami. Jestem pełen powidzu dla siły, jaką ma w sobie autorka, dla dystansu do siebie, do swoich doznań, dla wyjątkowego daru, ale i cieżkiej pracy nad sobą, nad poszukiwaniem drogi, nad zmaganiem się z euforią manii i myślami samobójczymi w czasie psychozy. Autorka ma w tym wszystkim także poczucie humoru, wyjątkową wrażliwość, uczuciowość, która daje umożliwia jej przetrwanie i utrzymuje są w pozytywnym myśleniu. Jako naukowiec, w bardzo wyważony sposób posługuje się terminologią fachową, ale też ciekawie przedstawia kulisy swojej pracy i życia. A najbardziej jednak w tej całyj historii zadziwia mnie optymizm autorki.

Kasia b | 2016-06-08

Wnikliwy, autentyczny życiorys "ChAD-owca". Bo chory psychicznie to nie "wariat", "szaleniec". Bez przesładzania, rzetelnie, bez ubarwień a ciekawie. Prawdziwe.

Agnieszka | 2012-10-08

Ciekawy opis przeżyć towarzyszących osobie cierpiącej na psychozę maniakalno - depresyjną, przechodzenia od ciemnej rozpaczy, pustki do poczucia wszechmocy, energii. Nadmiernej wrażliwości w okresach remisji.

Książka ta pokazuje również, że wiedza medyczna, świadomość podparta dowodami naukowymi, iż leki są w tej sytuacji ratunkiem nie chroni przed dylematami towarzyszącymi każdemu zmagającemu się z tą chorobą, dylematami dotyczącymi brania leków, gdy czuję się już dobrze i gdy objawy uboczne utrudniają normalne funkcjonowanie.

Mona | 2016-07-08
Przeczytana: czerwiec 2016