Niespokojny umysł

Okładka książki Niespokojny umysł Kay Redfield Jamison
Okładka książki Niespokojny umysł
Kay Redfield Jamison Wydawnictwo: Zysk i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
An unquiet mind
Zysk i S-ka
1995-01-01
1995-01-01
83-7150-724-0
Filip Rybakowski
psychoza pamiętnik depresja

„Niespokojny umysł” to głęboka, osobista podróż przez ludzką psychikę, prowadzona przez renomowaną psycholożkę, terapeutkę i wybitną badaczkę w zakresie chorób afektywnych Kay Redfield Jamison, która sama zmaga się z psychozą maniakalno-depresyjną. Książka ta stanowi zarówno medytację nad naturą choroby psychicznej, jak i ekscytującą analizę związku między kreatywnością a manią. Autorka dzieli się swoimi osobistymi doświadczeniami z tą chorobą, oferując zarówno intymne wglądy, jak i spojrzenie z perspektywy zawodowej.

Tą książkę chciałem przeczytać już dawno temu, kiedy o autorce wspomniał mi mój profesor, który zresztą napisał epilog do niej, a także z powodów osobistych, gdyż temat zaburzeń nastroju jest mi bliski. Niespokojny umysł jest pamiętnikiem autorki z jej walki z chorobą afektywną dwubiegunową, tego jak zachorowała, jak przebiegała i jak radziła sobie z psychozą.Jest to opis szczery i prawdziwy, czasami bolesny, bo nie zawsze autorce było łatwo. Mimo to nauczyła się żyć ze swym zaburzeniem, skutecznie je leczyć i co najważniejsze osiągnąć sukces w życiu prywatnym i co dla mnie ważniejsze zawodowym. Bo trzeba dodać, że Kay Jamison jest uznaną terapeutką i psycholożką kliniczną, specjalizującą się właśnie w CHADzie. Swym życiem pokazała, że można być chorym i nie wyklucza to niesienia pomocy innym, pracy w zawodzie medycznym, pod warunkiem, że przyjmuje się odpowiednie leki i jest się pod stałą opieką psychiatry. Ten pamiętnik nastrojów i szaleństwa czyta się bardzo dobrze, choć było to pewnie spowodowane tym, że jestem żywo zainteresowany tematem. Trzeba przyznać racje opisowi z okładki, że jest to kamień milowy w historii opisów tej choroby, bo chyba nikt w taki sposób i to podparty relacją z własnego doświadczenia o tym wcześniej nie pisał. Jest to zdecydowanie książka dla tych, których problem dotyczy w sposób mniej lub bardziej bezpośredni, dla tych którzy chcą po prostu zgłębić temat bądź żywo interesują się psychologią i psychiatrią i zagadnieniami zdrowia psychicznego, jak i niedowiarkom i sceptykom z branży medycznej, którzy powątpiewają czy można być samemu lekarzem z BD i leczyć pacjentów. Znam takich paru i z przyjemnością podsunę im tą książkę. Serdecznie polecam!!!

wspaniała książka. intensywnie, a jednocześnie łagodnie pokazuje życie z CHAD.

wspaniała książka. intensywnie, a jednocześnie łagodnie pokazuje życie z CHAD.

Jest to książka, która stawia czytelnika w bardzo uprzywilejowanej pozycji, ponieważ daje wgląd w myśli osoby dotkniętej chorobą maniakalno-depresyjną. Dodatkowo intrygujące jest, iż autorka jest zarówno lekarzem jak i chorym, dzięku czemu cała historia nabiera wartości dydaktycznej. Przyjemna, napisana z poczuciem humoru, jednak akcja nie należy do wartkich, co sprawiło, że momentami się dłużyła. Mimo to polecam z całego serca.

Jestem trochę rozczarowana tą książką. Zaczęła się dobrze i bardzo interesująco, jednak im dalej, tym gorzej...

„Inni uważają, że wiedzą, co to znaczy być w depresji, ponieważ przeżyli rozwód, stracili pracę lub zerwali długotrwały związek. Jednak te doświadczenia niosą ze sobą określone uczucia, natomiast depresja jest płaska, pusta i nie do zniesienia.”
______
Nie będzie typowej recenzji, ale chcę opowiedzieć o pewnej książce, która mnie ostatnio zafascynowała. Psychologią interesuję się od dawna, ostatnio szczególnie zaciekawił mnie temat choroby afektywnej dwubiegunowej. Stąd pomysł, by przeczytać książkę „Niespokojny umysł. Pamiętnik nastrojów i szaleństwa" Kay Redfield Jamison.

Autorka jest psychologiem, terapeutą, a jednocześnie zmaga się z chorobą dwubiegunową. Jest to niezwykle trudne w diagnozie i leczeniu schorzenie polegające na naprzemiennym występowaniu okresów depresyjnych i maniakalnych. Depresja charakteryzuje się długo utrzymującym się obniżonym nastrojem, poczuciem pustki i braku sensu. W chorobie dwubiegunowej depresje mają wyjątkowo ciężki przebieg i obarczone są ryzykiem samobójstwa. Manię natomiast cechuje podwyższony nastrój, pobudzenie, zawyżone poczucie własnej wartości i nadzwyczajna wiara we własne możliwości, często nieadekwatna do sytuacji. Chory skłonny jest do ryzykownych zachowań, niekiedy wydaje dużo pieniędzy, bywa drażliwy i nie znosi sprzeciwu. Czuje się świetnie, żyje intensywnie, a życie ma mnóstwo barw, w przeciwieństwie do okresu depresji, gdy staje się ono szare i pozbawione radości. Zarówno okres depresji, jak i manii nie jest stanem pożądanym i wymaga leczenia oraz nadzoru psychiatry. Choroba afektywna dwubiegunowa pozostawiona sama sobie może całkowicie zdezorganizować człowiekowi życie - pozbawić pracy, relacji z bliskimi, radości codziennego dnia, a nawet życia. Dlatego tak ważne jest odpowiednie rozpoznanie i leczenie.
_______
„Nawet wtedy, gdy znajdowałam się w stanie psychozy – miałam urojenia, omamy i pogrążałam się w szaleństwie – byłam świadoma, że odkrywam nowe zakątki mojego umysłu i mojej duszy.”
_______
Najlepszym tego przykładem jest sama autorka książki. Powieść Kay Redfield Jamison niezwykle mnie poruszyła. Jest to szczery opis historii, w której pierwsze skrzypce gra właśnie wspomniana choroba dwubiegunowa. Autorka wspomina swoje dzieciństwo, młodość, miłosne perypetie, początek kariery zawodowej, a wraz z nim także początek zmagań, które rozpoczęły się jeszcze na długo przez postawieniem diagnozy przez psychiatrę. Życie z CHAD to ciągła huśtawka i balansowanie między piekłem a niebem. Depresje, czarne okresy pełne myśli o śmierci przeplatały się u niej ze stanami maniakalnymi, w których myśli gwałtownie przyspieszają, mówi szybko, chce zrobić wszystko, najlepiej tu i teraz. Szczególnie podobał mi się rozdział „Miłość jest lekarstwem", który stanowił próbę odpowiedzi na pytanie, jaką rolę w życiu autorki spełniła pewna piękna relacja. Poruszyło mnie również zakończenie, które stanowi meritum całej opowieści. Autorka odpowiada w nim na bardzo ważne pytanie: czy gdyby wiedziała, że jej życie będzie naznaczone chorobą, wolałaby się nie urodzić?

Świadectwo Kay Redfield Jamison daje nadzieję i otuchę dla wszystkich dotkniętych chorobą i ich bliskich. Pokazuje, że życie z CHAD to nie tylko pasmo cierpień, ale może być też piękne. Jako osoba z CHAD jest niezwykle wrażliwa i znacznie mocniej odbiera otaczający ją świat. Bywa to smutne, a zarazem niesamowite i pociągające. Książka napisana barwnym poetyckim językiem trafia prosto w serce. Będzie cenną lekcją, zarówno dla osób zmagających się z tą chorobą, jak i tych, którzy chcą zgłębić temat.

blog: https://niestatystyczna-o-zyciu.blogspot.com/2020/10/czy-miosc-jest-lekarstwem.html
IG: sabina_czyta

______

Książka w klasycznym amerykański stylu romantyzuje chorobę. Mówi: "Jestem profesorem tego i tego, mam w sumie pełne sukcesów życie, ale czasem mi odbija, wtedy sobie biegam albo pracuję 70 godzin bez przerwy". Buduje wizerunek tej choroby jako czegoś w sumie atrakcyjnego - potwierdza to jedna z opinii na jej temat; jeśli ktoś porównuje swoje życie i w finale ogłasza, że się zaczął zastanawiać, czy gdyby mógł nie wybrałby tej choroby.. Zgroza. Ta choroba niszczy życie. Spaliłabym cały nakład.

Bardzo ciekawa i interesująca pozycja o osobie zmagającej się z pchychozą maniakalno-depresyjna. Jestem pod wrażeniem ,pracowania i zmagania się z chorobą autorki. I chyba przede wszystkich mówienia i przyznawania się do choroby na takim stanowisku.

Bardzo ciekawa dla każdego, kto interesuje się opisaną chorobą, przystępna i refleksyjna może być tak naprawdę dla każdego, ponieważ to przede wszystkim świetny zapis doświadczeń, wiedzy i świadomości dotyczących zmiennych nastrojów.

Wydawało mi się że ta książka będzie zupełnie inna,lekko się nią rozczarowałam. Była też według mnie za krótka,powinna zostać bardziej rozbudowana.Opowiada o zmaganiach z chorobą ale też miałam nadzieję że się jednak dowiem czegoś więcej.

• Psychologia

Kay Redfield Jamison Niespokojny umysł Zobacz więcej