Wyzwanie czytelnicze LC
83-11-07746-0
Jola_St

"Wizyta" jest trzecią częścią - po "Pozwólcie nam krzyczeć" i "Przerwie na życie" - cyklu powieściowego. Jego bohaterowie, Magdalena i Gaston, podczas okupacji wywiezieni na przymusowe roboty do Niemiec, po wojnie odwiedzają miasteczko Edelheim - miejsce dawnych dramatycznych przeżyć. Natłok wspomnień, odkrywanie tajemnic przeszłości, zderzenie z nową rzeczywistością Niemiec to główne wątki...

Natłok wspomnień, odkrywanie tajemnic przeszłości, zderzenie z nową rzeczywistością Niemiec to główne wątki tej przykuwającej uwagę czytelnika powieści.

Beata | 2017-10-17
Przeczytana: 17 października 2017

Trzecia, ostatnia część opowiadająca dalsze losy Magdaleny. Od wojny minęło już 20 lat, Magdalena z drugim mężem odwiedza Edelheim w Bawarii, gdzie spędziła lata okupacji na robotach przymusowych. O wojnie ludzie jakby zapomnieli i sytuacja zaczyna się powtarzać. Neofaszyzm podnosi głowę... Znowu wracają hasła czystości rasy i inne... Magdalena odkrywa tajemnicę Erny i decyduje się przeciwdziałać odradzającemu złu. Może nie ocali wszystkich, ale pragnie ocalić chociaż jedną osobę... nadspodziewanie ważną dla niej.
Żal, że to już koniec tych fantastycznych powieści obyczajowych. Pani Fleszarowa-Muskat była ich mistrzynią. Co jakiś czas z przyjemnością do nich wracam.

allison | 2017-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2017

"Wizyta" wieńczy trylogię opowiadającą o wojennych i powojennych losach Magdaleny.
W ostatnim tomie bohaterka odwiedza po latach niemieckie miasteczko, w którym przebywała na przymusowych robotach. Odkrywa tam tajemnicę związaną z pierwszym mężem, Piotrem, i na nowo przeżywa wydarzenia z przeszłości.

Niezapowiedziana wizyta staje się okazją do rozrachunku z bolesnymi wspomnieniami; pokazuje też, jak po dwóch dekadach odradzają się w niektórych środowiskach nazistowskie fascynacje.

Podobnie jak dwie pierwsze części, tak i ostatni tom trzyma w napięciu, sprawiając, że czytelnik niecierpliwie odwraca kartki, chcąc poznać kolejne losy ciekawie wykreowanych bohaterów.
Pożegnałam się z nimi z żalem, bo ich losy okazały się wciągające.

Cała trylogia to interesująca opowieść o ludziach uwikłanych z wielką historię, najczęściej wbrew sobie i bez możliwości decydowania o własnym losie.
Fleszarowa-Muskat doskonale oddała ducha opisywanych czasów, ukazując swoich bohaterów w różnych,...

Papusza | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Ostatnia część trylogii Stanisławy Fleszarowej-Muskat „Wizyta” to dalsze losy Magdaleny, która po śmierci Piotra wychodzi za mąż za Gastona. Gaston, francuski dyplomata, stara się Magdalenie zapewnić luksusowe życie. Jest jego muzą. Spełnia więc wszystkie jej prośby, znosi ze spokojem złe humory, i choć wielu zachowań nie rozumie stara się to wszystko znosić ze stoickim spokojem. Kiedy dostaje urlop, planują z Magdaleną spędzić te wakacje w Karlowych Warach. Magdalena prosi Gastona aby w drodze do kurortu wstąpić do Edelheim w Bawarii, gdzie obydwoje przeżyli czas okupacji. Chce tylko zatrzymać się tam na chwilę. Chce spojrzeć na most który Piotr wraz z Gastonem wysadzili w powietrze, chce dowiedzieć się czy właściciel fabryki butów wrócił z niewoli, zobaczyć hotel w którym przeżyć musiała tyle ciężkich dni. I jeszcze dwa bardzo ważne spotkania; z księdzem który tak gorliwie pomagał jeńcom w czasie wojny i Erną niemiecką przyjaciółką. Dla Magdaleny te odwiedziny w miasteczku, w 24...

keys | 2012-12-12

Świetna tak samo jak dwie poprzednie części. Niezwykle mądra i pouczająca. Wspaniała.

Lenka | 2015-07-01
Przeczytana: 30 czerwca 2015

Po części wydaje mi się, że to najsłabsza część książki…może też dlatego, że duża część książki dotyczą bardziej Gaszona-męża Magdaleny, niż jej samej…a może po prostu historia przestała mnie już ciekawić…nie wiem sama, ale coś mi w tej książce brakowało…

Małgorzata | 2013-07-12
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 lipca 2013

Wreszcie miałam okazję przeczytać powieść, która jednocześnie jest zakończeniem trylogii Stanisławy Fleszarowej-Muskat; trylogii, która, odkąd tylko sięgnęłam po "Pozwólcie nam krzyczeć" stała się jedną z moich ulubionych... I nie oszukujmy się, jest tak głównie dlatego, że jej akcja dotyczy II wojny światowej. Nie ukrywam tego. Po wszystko, co dotyczy tamtego okresu, ja zawsze sięgam z wielkim zainteresowaniem i nie inaczej było z tą powieścią. Ja po prostu wiedziałam, że ona mi się spodoba. I spodobała - do tego stopnia, że teraz, w końcu, mam już za sobą jej trzecią część.

Nie będę streszczać Wam fabuły "Wizyty" - nie ma sensu, napiszę tylko tyle, że jest już 25 lat po wojnie, 10 lat później od momentu, w którym kończy się "Przerwa na życie". Pamiętacie Gastona, francuskiego jeńca, który również spędził wojnę w Edelheim? Razem z Gastonem właśnie Magdalena wraca do niemieckiego miasteczka, jakże innego, niż 25 lat temu... Wraca, aby rozliczyć się w końcu z przeszłości, aby...

Anepor | 2011-10-24
Przeczytana: 23 października 2011

Trzecia część cyklu. Magdalena i Gaston odwiedzają po latach małe miasteczko w Niemczech, w którym w czasie wojny pracowali jako przymusowi robotnicy w tamtejszej fabryce obuwia. Jeszcze raz spotykają ludzi, którzy im pomagali, miejsca które zapadły im w pamięć. Stają się świadkami wydarzeń, które przypominają nam wszystkim, że nic nie jest takie ładne i proste jak wygląda.
Ta książka jest po prostu mądra. Takie najprostsze podsumowanie przychodzi mi do głowy. Porusza ważne i trudne tematy, o których prościej nie myśleć...bo to przeszłość, bo nas nie dotyczą....Naiwne myślenie.

Soledad | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Z powieści na powieść coraz bardziej doceniam pisarski kunszt nieco, moim zdaniem, zapomnianej autorki. Charakterystyka bohaterów, plastyczność opisów, psychologiczny majstersztyk, no i język, przepiękna polszczyzna, o którą we współczesnej literaturze tak trudno! Wiem, że postaram się przeczytać każdą z książek Fleszarowej-Muskat. Są niesłychanie ożywcze dla mojej wrażliwości.

Dawno temu czytałam, ale doskonale pamiętam emocje związane z tą trylogią. Świetna.

PrzyAromacieKawy | 2012-05-12
Przeczytana: 11 maja 2012

To już ostatnia część trylogii o życiu Magdaleny innych uczestników II wojny światowej... uczestników z różnych stron wojennej barykady, różnych poglądów i podejmujących różne działania. Wizyta to obraz konsekwencji tych działań. Trzeba bowiem wziąć odpowiedzialność za podejmowane decyzje, za swoje poglądy, za wspomniane już działania i za historię.
Minęło już 24 lata po zakończeniu wojny. Magdalena wraca do Edelheim - miasteczka, w którym spędziła wojenne lata pracując przymusowo na rzecz Niemców produkując dla ich żołnierzy buty. Nasza bohaterka musi wrócić, bo musi zobaczyć jak żyją teraz Niemcy pokonani w wojnie... czy nadal wierzą w siłę Hitlera, czy nadal wierzą, że wybuchnie nowa wojna i nowe działania, które pozwolą przejąć kontrolę nad światem. Magdalena musi spotkać się z Erną... poznaje więc też jej syna Petera... kto czytał drugą część spodziewa się, jakie będą tego konsekwencje. Nie chcę nikomu niczego zdradzać, bo dla mnie przynajmniej źle by się czytało część drugą,...