Niesforna Dusza

2001-01-01
83-240-0100-X
Tomasz Bieroń
Znak powieść

"Niesforne dusze" to książka o świecie dojrzewającej 13-letniej Rosie. Świecie wypełnionym tenisem, ale i lękami, buntem, śmiercią - tą z przeszłości i tą teraz, brakiem zrozumienia i strachem przed samotnością... Niby książka o dojrzewaniu, jakich wiele, ale w tej urzekli mnie ludzie poobijani przez życie, a jednak tworzący rodzinę, która (jak się wyraziła Rosie) jest jak "z wyprzedaży garażowej", a w której koniec końców, każdy znalazł schronienie i zrozumienie.

Ciepła, mądra powieść o dojrzewaniu. Rosie ma trzynaście lat i jest chuda jak patyk. Przyjaźni się z Simone, która w przeciwieństwie do niej jest słodką nimfetką i robi piorunujące wrażenie na mężczyznach. Ich pasją jest tenis. I choć na korcie odnoszą już spore sukcesy, narastający strach przed porażką sprawia, że Rosie zaczyna oszukiwać w grze. Odtąd dziewczynka żyje w poczuciu winy i lęku przed zdemaskowaniem. Na tym nie kończą się jej udręki: wkrótce okazuje się, że Simone jest w ciąży, a samą Rosie śledzi pewien podejrzany mężczyzna... Matka Rosie, Elizabeth, z niepokojem obserwuje dorastającą córkę. Będąc kobietą niezwykle wrażliwą, ale też rozchwianą emocjonalnie, nie potrafi uporać się z przeszłością, a przede wszystkim pogodzić się ze śmiercią pierwszego męża. Nic dziwnego, że na jej szczęśliwym dotąd związku z Jamesem pojawiają się rysy... Niesforna dusza to pełna czułości, humoru i nieoczekiwanych skojarzeń powieść o dojrzewaniu - dojrzewaniu do kobiecości, ale też dojrzewaniu do rodzicielstwa i bycia z drugim człowiekiem. Jej bohaterowie są ludźmi z krwi i kości: mają swoje pasje, lęki i słabości, przeżywają kryzysy i chwile olśnienia urodą życia. Przede wszystkim jednak, nawet w najtrudniejszych momentach, potrafią okazywać sobie ciepło i zrozumienie. Kochają, wybaczają, starają się być dobrymi ludźmi. Kojąca lektura.

Kto nie pamięta już uczucia buntu i ogólnej beznadziei nastoletniego człowieka, może sobie przypomnieć ten stan dzięki książce Anne Lamott "Niesforna dusza". Luźno cytując jedną z bohaterek, nie są to bynajmniej złote lata, a raczej najtrudniejszy okres w życiu.
Lamott bardzo przekonująco opisuje proces przemiany nastoletniej Rosie z dziecka w młodą kobietę. Ale nie tylko Rosie musi sobie poradzić z dojrzewaniem. Elizabeth, jej nadopiekuńcza i lekko paranoiczna matka również musi zaakceptować fakt, że jej córka zaczyna kroczyć własnymi ścieżkami. Przecięcie pępowiny jest dla Elizabeth wyjątkowo trudne, bo jeszcze nie do końca doszła do siebie po śmierci pierwszego męża, a z obecnym partnerem, mimo wzajemnej miłości, też nie zawsze układa się idealnie. Relacje między matką a córką utrudnia też były alkoholizm Elizabeth.

Cała historia, z licznymi wątkami pobocznymi, napisana jest lekko i z wdziękiem, życie toczy się swoim rytmem, codzienność pokazana bardzo realistycznie przez szczegóły, a szczególną uwagę poświęca się wzajemnym relacjom między bohaterami i ich uczuciom.

Reasumując: rewelacyjna książka o trudach młodości i problemach z przystosowaniem się. Szkoda, że nie trafiłam na nią, gdy miałam kilkanaście lat. Inna sprawa, że było to niemożliwe, bo wówczas nie została jeszcze napisana.
Cóż, może w odpowiednim czasie uda mi się podsunąć ją córce.

Po książkę Anne Lamott "Niesforna dusza " nie sięgnęłam ze względu na blogową recenzję ,reklamę czy wypatrzenie w księgarni internetowej ,po której uwielbiam buszować.Po prostu znalazłam ją ,niepozorną na bibliotecznej półce i wypożyczyłam. Lektura okazała się ciekawa ,dająca do myślenia- co w książkach lubię - i skłaniająca do wspomnień.
Główną bohaterką jest 13-letnia Rosie mieszkająca wraz z matką Elizabeth i ojczymem Jamesem na przedmieściach San Francisco.Jej ojciec Andrew zginął nagle w wypadku samochodowym ,gdy dziewczynka miała 4 latka.Rosie przeżyła to bardzo boleśnie ,tym bardziej ,że po smierci Jamesa jej matka się rozpiła i nie stroniła od przygodnych znajmości z mężczyznami.To powodowało paniczne lęki,aby nikt z rówieśników nie zobaczył pijanej Elizabeth.Dzięki terapii grupowej nałóg został pokonany ,a matka Rosie wyszła za spokojnego i ceniącego rodzinę pisarza ,który pokochał dziewczynę jak własną córkę.
Rosie nie jest w życiu łatwo - okres dojrzewania jest trudny i bolesny tym bardziej ,że nie czuje się tak seksowna jak jej partnerka w tenisowym deblu Simone Duvall i nie ma dużego powodzenia u chłopców.Tenis jest pasją obu przyjaciółek - razem jeżdżą na turnieje i trenują w dobrym klubie.Jednak świat Rosie jest pełen lęków,emocjonalnego napięcia związanego z burzą hormonów i dojrzewaniem psychiki.A życie niesie wiele trudności - jej przyszywany dziadek i przyjaciel rodziny Charles jest ciężko chory na raka i umiera - Rosie nie radzi sobie kompletnie z jego odejściem ,próbuje je zanegować i odsunąć w zakamarki umysłu ,bo się po prostu z nim nie godzi.Elizabeth ma częste kryzysy psychiczne ,a jej depersja powoduje ,że szukająca oparcia córka częściej znajduje je u przyjaciółki matki Rae.Kolejnym ciosem jest niespodziewana ciąża Simone,która przesadza z alkoholem na potańcówce i ląduje w objęciach przypadkowego chłopaka, 18-letniego tenisisty.Rosie czuje się oszukana i opuszczona przez przyjaciółkę ,matkę ,a tak bardzo chce być w centrum uwagi swoich bliskich i szuka ich akceptacji.Presja za wszelką cenę wygrania meczów tenisowych zmusza Rosie to oszustw - czy dziewczyna poradzi sobie z kłopotami,emocjami i lękami ?, czy Simone urodzi? - na te pytania odpowiedź znajdziecie na stronach książki ,którą naprawdę polecę .Jest to doskonała lektura dla nastolatek ,ale i dla ich babć i mam.Autorka podsuwa czytelnikom myśl ,że okres dojrzewania nie kończy się z granicą przekroczenia jakiegoś wieku - bo całe życie do czegoś dorastamy ,coś musimy pokonać czy zaakceptować.Okres nastu lat wcale nie jest tym najpiękniejszym w życiu - wbrew powszechnie panującej opinii to okres trudny ,a podejmowane w nim decyzje często rzutują na całe późniejsze życie.Lamott porusza też ważny problem jakim jest niechciana ciąża nastolatek - młode przyszłe matki są często zaszczuwane przez rodziców ,przyjaciół i rówieśników jak partnerka Rosie - a przecież potrzeba im wtedy wsparcia i pomocnej dłoni.Simone własnie wtedy dostaje od życia olbrzymią nauczkę ,ale według mnie radzi sobie z sytuacją doskonale i wykazuje większą dojrzałość niż jej randkująca matka.Wiele w tej powieści ciepła ,pokazania jak piękne więzi mogą łaczyć ludzi niekoniecznie spokrewnionych.Warto w życiu niepoddwać się i przeganiać swoje lęki - do tego dojrzewa Elizabeth.
Książka jest wciągająca ,choć mnie nieco drażniły dokładne opisy meczów - no cóż nie znam się na tenisie.Czytając przypominałam sobie własny okres buntu ,porywczość i wrażliwość oraz systuacje ,kiedy drobiazg wyprowadzał mnie z równowagi - zatem lektura to także powrót do przeszłości .

Główną bohaterką jest 13-letnia...

• Obyczajowe
  • 2010