Joe Jones

Seria: Kalejdoskop
Wydawnictwo: Muza
Joe Jones
837319259X

Znajdujemy się w Kalifornii, w niewielkiej nadmorskiej miejscowości pod San Francisco. Kafejka U Jessie, jakby nie z tej epoki, jest na pozór leniwym, a w rzeczywistości kipiącym od namiętności światem bohaterów powieści. Oto oni: Jessie, właścicielka knajpki, "chuda, przygarbiona i wciąż olśniewająca w wieku 79 lat"; Louise, kucharka i kobieta po przejściach; tytułowy Joe, jej oddany przyjaciel, niespokojny duch; Willie, wnuk Jessie, mistrz deserów, pomywacz i kochliwy nadwrażliwy gej; filigranowa, chorobliwie nieśmiała i nieuleczalnie chora Eva.
Ta refleksyjna, poetycka, bezpretensjonalna i zaskakująca proza wydobywa ukryte ludzkie dramaty z pozornej zwyczajności i nijakości.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2005

allison | 2012-01-29
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

Sięgnęłam po tę książkę, bo wiele recenzji porównuje ją do "Smażonych zielonych pomidorów" F. Flagg. Niestety, trudno doszukać się tych podobieństw. To, że bohaterka prowadzi miłą i przytulną knajpkę, to zdecydowanie za mało!

Pierwsza połowa powieści jest znacznie gorsza od drugiej. Tak naprawdę dopiero pod koniec bohaterowie stają się wyraziści i wtedy, gdy nabiera się ochoty na poznanie ich dalszych perypetii, akcja się kończy...

Zaletą książki jest jej lekkość, pojawiający się od czasu do czasu udany dowcip, atmosfera wzajemnego zrozumienia, ciepła, przyjacielskości...

Wady to nierówna narracja, pretensjonalne dialogi i brak tej bożej iskry, którą mają powieści Fannie Flagg.

misstag | 2012-11-16

Joe Jones to tytuł, też na początku miałam chwilę zwątpienia. Kalifornia, lata 70 albo 80, mała kawiarnia (chyba tak, bo co pub?), w nadmorskiej miejscowości. Młoda dziewczyna po przejściach, właścicielka kawiarni 79 letnia starsza kobieta, która jest bardziej spontaniczna i wygłasza bardziej rozwalające system komentarze niż połowa moich znajomych, jej wnuk, nieogranięty człowiek z olbrzymim dystansem do naprawdę naprawdę wszystkiego, umierająca nauczycielka, mały chłopiec i jego ojciec, zakonnica i masa innych, którzy przewijają się przez opowieść i odchodzą. Niby opowieść o odchodzeniu, i dosłownym i metaforycznym, niby o ludziach, ale jakoś tak bezosobowo. Niby nie ma fabuły, niby na początku irytował mnie sposób pisania w czasie teraźniejszym, to jednak po którejś stronie się wciągnęłam. Ładnie i zgrabnie opisane, dość krótkie. Praktycznie nie poznajemy całego cyklu przyczynowo-skutkowego, ale każdy rozdział jest jakby osobną scenką, jesteśmy jakby obserwatorami, nie udało mi...

Algoforos | 2011-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2011

Absolutnie niesamowita książka!
Nie ma w niej spektakularnych "fajerwerków",nagłych zwrotów akcji,nieprawdopodobnych wydarzeń-czyli na pozór wszystkiego,bez czego nie da się dziś odnieść sukcesu.
Co zatem jest?Codzienność,ludzie,jakich moglibyśmy minąć na ulicy,sporo rozmów i mnóstwo ciepła,które sprawia,że nie można się od niej oderwać.
Autorce udało się wyczarować magiczne miejsce i cudownych w swojej nie-zwyczajności bohaterów,którzy są tej magii esencją.
Pokazać,że każdy człowiek ma swoją historię,a życie jest jak kropla wody-na pozór nic w nim ciekawego,ale wystarczy przyjrzeć się bliżej,pod mikroskopem,by dojrzeć mnóstwo kłębiących się i tętniących drobinek.

inga | 2011-09-18
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 16 września 2011

książka w porządku, oprócz tego, że sama Louise była wyjątkowo denerwującą postacią.

chagalla | 2012-07-17
Przeczytana: 02 lipca 2012

„Joe Jones” budzi we mnie bardzo, bardzo, bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony nie czuję się porwana przez fabułę. Jest zbyt spokojna, zbyt stonowana, zbyt leniwa, co podświadomie drażni. Może wymaga innego rodzaju wrażliwości, może (głębszego) zrozumienia, a może powrócenia za jakiś czas. Na pierwszy rzut oka nie dzieje się nic, oprócz oczywistego wydarzenia, jakim jest pojawienie się Joego czy śmierć Jessie. Nic, reszta to życie. Chociaż na tym pewnie polega urok i, mimo wszystko, ciepło książki.
Czytając, nie zdawałam sobie z tego sprawy, ale po zamknięciu uderzyło mnie, że wstęp ciągnął się w zasadzie przez połowę historii. To dziwi, zwłaszcza że nie mamy do czynienia z hordami wielowymiarowych bohaterów, których trzeba zgrabnie wprowadzać. Pewnie Autorka chciała pozwolić nam maksymalnie zbliżyć się do tej głównej szóstki (tak, tak, Georgia też), budując przy tym klimat historii. Jednak ja nie zbliżyłam się ani na krok, czując, że postaci, poruszające się w tych samych...

Agnieszka | 2016-11-24
Przeczytana: 29 listopada 2016