Krzesło i inne opowiadania

Okładka książki Krzesło i inne opowiadania Katarzyna Lewandowska
Okładka książki Krzesło i inne opowiadania
Katarzyna Lewandowska Wydawnictwo: Moja Przestrzeń Kultury literatura piękna
Krzesło i inne opowiadania
Moja Przestrzeń Kultury
2024-04-06
2024-04-06
literatura psychologiczna rodzina miłość strata starość sieroty umieranie problemy psychiczne relacje bliskość

Ten zbiór opowiadań nie trafił do mnie przez przypadek. I jeśli teraz to czytacie, to znaczy, że do Was też ma trafić. I też nieprzypadkowo.

Katarzyna Lewandowska zobaczyła otaczające nas osoby- takie całkiem zwykłe i niczym nie wyróżniające się, oczami świadków ich życia, o których w ogóle nie myślimy, że mogą gromadzić nasze doświadczenia.

Bo taka na przykład świnka morska, która potrafi swoim zachowaniem przepowiedzieć, że w twoim życiu pojawi się ktoś ważny. A że na chwilę się pojawi, no cóż. Ale to zwierzak pokazał, że nadejdzie.

Krzesło- świadek zdarzeń od zawsze. Tych odczuwanych w objęciach ojca, erotycznych uniesień z kolejnymi panienkami, postument w rozmowie odgrażającej się Bogu. Trochę taki niemy przyjaciel.

Takich niezwykłych opowiadań o na pozór zwykłych ludziach i zwykłych zdarzeniach jest w książce 24. Po każdym trzeba wziąć głębszy oddech i pomyśleć chwilę, jak bardzo emocje w nich zawarte są prawdziwe. Jak bardzo dotyczą mnie jako czytelnika.

Opowiadanie „Skamieliny” o przedziwnym eksperymencie na tych najbardziej niewinnych- małych dzieciach- chyba najbardziej mną poruszyło jako mamą. Ale tak sobie myślę, że każde opowiadanie może stać się tym najbardziej poruszającym dla każdego czytelnika. Bo przecież mamy całkiem inne doświadczenia i inną wrażliwość na tematy poruszane przez panią Kasię.

Kaliber emocji ogromny. Po prostu bez zastanowienia sięgnijcie. Na zastanowienie przyjdzie czas po każdym kolejnym opowiadaniu.

Bo taka na przykład świnka...

Książka pięknie wydana. Mądre teksty, które trzymają poziom! I co najważniejsze - napisane z wielkim talentem! Koniec. Kropka. Wykrzyknik. Amen. Autorka pięknie maluje słowem, nie moralizuje... Warto sięgnąć po zbiór jej opowiadań - czasami dłuższych, niekiedy krótszych... ale zawsze mieszczących się w kanonie wielkiej literatury. Książkę Katarzyny Lewandowskiej trzymam na półce pośród moich najbardziej ulubionych książek.

Dodaj cytat z książki Krzesło i inne opowiadania