Bogowie Germanów. Szkice o kształtowaniu się religii skandynawskiej

Tłumaczenie: Anna Gronowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Ludzie i Bogowie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Oficyna Naukowa
Les Dieux des Germains. Essai sur la formation de la religion scandinave
83-7459-014-9
historia

Georges Dumézil (1898-1986) dokonał wręcz kopernikańskiego przełomu w badaniach nad tradycjami mitologiczno-epicko-historycznymi ludów kręgu indoeuropejskiego, tworząc teorię trzech funkcji. Jego ustalenia wpłynęły znacząco na techniki interpretacji przekazów narracyjnych w ogóle. Prace tego poligloty i polihistora humanistyki tłumaczono na wiele języków. Bogowie Germanów to pierwszy polski przekład książki Dumézila. Książki bardzo ważnej w dorobku uczonego i w jego studiach nad ideą indoeuropejskiego trójpodziału.
"Bogów jest wielu, ale na czele różnych panteonów stoi z reguły trójka najważniejszych [...] numer 1 przedstawia się jako zwierzchnik pozostałych boskich postaci, wielki dowódca wojskowy i opiekun ładu społecznego. Numer 2 to zawsze heros-wojownik, pan krzepki, choć czasami intelektualnie ograniczony. Numer 3 [...] patronuje urodzajowi - wszelkiej pomyślności w sensie alimentacyjno-gospodarczym. Trypartycja - trójpodział stanowi również zasadę ładu ideowego, za pomocą której opisywano, postrzegano czy strukturyzowano społeczności żyjące na ziemi".

mukodemolud | 2014-05-25

Każda osoba zainteresowana wierzeniami pogańskich Skandynawów powinna zacząć od tej pozycji. Wszyscy czołowi skandynawiści, czy to polscy czy zagraniczni, opierają swoje badania na teorii stworzonej przez Georgesa Dumezila. Polecam by poznać podstawy wspaniałego, bogatego świata mitologii skandynawskiej.

Mikołaj Flis | 2011-06-30

Książa w sposób naukowy i dość kompleksowy przedstawia czytelnikowi ważniejsze zagadnienia związane z mitologią germańską. Książka uwzględnia przede wszystkim trypartycję bogów, której pomysłodawcą jest autor, eschatologię (choć w rzeczywistości nie mam o niej w książce zbyt dużo). Jest w niej za to bardzo dużo nawiązań do religii indoeuropejskich. Duży plus za profesjonalizm autora, merytorycznie bez zarzutu. Natomiast jak na tak małą książeczkę, cena stanowczo za wysoko. Poza tym książka napisana małą czcionką, nie ma tragedii, ale trochę nie wygodnie się czyta. Tak czy siak polecam!

visenna88 | 2016-03-13
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 29 października 2015

Fascynujące opracowanie pomagające w przejrzysty sposób poukładać sobie (w głowie ;) ) szczegóły dotyczące mitologii skandynawskiej/germańskiej. Warte przeczytania również ze względu na dodatkowe informacje o społeczeństwach minionych epok, którzy zamieszkiwali tereny, gdzie te wzorce religijne miały zasięg. Dla mnie - komplementarne dzieło do mitologii Parandowskiego.

Ania | 2013-01-27

Z książką ta zapoznałam się we fragmentach. lecz sądzę ,że i w całości jest niezwykle ciekawa. Zamierzam też wrócić do niej gdy będę dysponować większą ilością czasu wolnego.

Małgorzata | 2016-03-11
Fev | 2015-08-30