Czarownice - dzieje procesów o czary

Tłumaczenie: Tadeusz Zabłudowski
Wydawnictwo: Cyklady
Hexen und Hexenprozesse - die Geschichte eines Massenwahns und seiner Bekämpfung
historia

Obłęd polowań na czarownice zrodził się w Europie w XVI w. i trwał ponad dwa stulecia osiągając punkt kulminacyjny w XVII w. Tysiące kobiet podejrzanych o czary, konszachty z diabłem, sprowadzanie chorób czy rzucanie uroków poddawano śledztwu, torturom i palono na stosach. Autor opisuje dzieje procesów czarownic korzystając z autentycznych przekazów rękopiśmiennych, akt sądowych i rozpraw polemicznych. Udowadnia, że zasadniczą rolę w podsycaniu zbiorowego obłędu odegrały nie tylko ciemnota i zabobonna wiara w magię, lecz zwykła nienawiść i fanatyzm religijny.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Athoualia | 2017-10-13
Na półkach: Przeczytane, Inne kraje
Przeczytana: 13 października 2017

Książka jest napisana nietypowym, czasem archaicznym językiem - przez co należy się skupić na czytaniu. Autor odwołuje się do wielu historycznych źródeł, nie ma fantastycznych opisów - pomijając opisy przewinień czarownic. Dzięki tej książce dowiedziałam się o wadze z Oudewater, sytuacji politycznej oraz prawnej w różnych okresach sądów czarownic. Niestety mało wzmianek o procesach czarownic w Polsce (o tym wydano inną książkę w 2007 roku, autorstwa Małgorzaty Pilaszek).
Szybko i treściwie - polecam lekturę!

Marcin | 2018-09-25
madameolga | 2018-03-22