Czarownice - dzieje procesów o czary

Tłumaczenie: Tadeusz Zabłudowski
Wydawnictwo: Cyklady
Hexen und Hexenprozesse - die Geschichte eines Massenwahns und seiner Bekämpfung
historia

Obłęd polowań na czarownice zrodził się w Europie w XVI w. i trwał ponad dwa stulecia osiągając punkt kulminacyjny w XVII w. Tysiące kobiet podejrzanych o czary, konszachty z diabłem, sprowadzanie chorób czy rzucanie uroków poddawano śledztwu, torturom i palono na stosach. Autor opisuje dzieje procesów czarownic korzystając z autentycznych przekazów rękopiśmiennych, akt sądowych i rozpraw polemicznych. Udowadnia, że zasadniczą rolę w podsycaniu zbiorowego obłędu odegrały nie tylko ciemnota i zabobonna wiara w magię, lecz zwykła nienawiść i fanatyzm religijny.

źródło opisu: http://ksiazki.wp.pl

Sonata | 2016-04-07