Morten, Emilia i zaginione światy

literatura dziecięca
Widnokrąg
2024-02-01
2024-02-01

Czy ja wiem, czy taka dziecięca... :) na pewno jedna z najbardziej ambitnych książek skierowanych do najmłodszych.

Estonia. Morten to młody chłopiec, którego życie nie oszczędza. Po śmierci dziadków dom, w którym mieszkał, trafił w ręce wujka - alkoholika więc mama Mortena musiała wyjechać do Finlandii za pracą. Nie było innej możliwości, by wraz z synem mogła się usamodzielnić. Morten w ciszy znosi trud życia z wujkiem, ucieka w samotność. Jedyną odskocznią od szarej codzienności jest fotografowanie i wycieczka na torfowiska. W miejsca, które urzekają urokiem, spokojem i tym, że nikt prócz Mortena się tam nie pojawia. Do czasu. Pewnego dnia Morten na bagnach spotyka Emilię.

Ciąg dalszy recenzji na:

Co roku w Monachium największy ośrodek badawczy nad książką, Internationale Jugendbiblithek, tworzy listę Białych Kruków – najlepszych, najciekawszych, dobrze zaprojektowanych publikacji z literatury dziecięcej i młodzieżowej z całego świata. W 2017 roku tytuł Białego Kruka otrzymała m.in. książka „Morten, Emilia i zaginione światy” estońskiej pisarki Reeli Reinaus.
Bohaterem książki jest chłopiec, który po śmierci dziadków trafia pod opiekę wuja alkoholika. Matka w tym czasie pracuje za granicą – zarabia na ich lepszą przyszłość. Raz w miesiącu odwiedza Mortena i przekazuje pieniądze na jego utrzymanie starszemu bratu. W tygodniu prowadzi też z nastolatkiem zdawkowe rozmowy przez telefon. Ojca chłopiec nigdy nie poznał.

Cała fabuła książki skupia się wokół „nowego życia” Mortena pod jednym dachem z Urmasem. To jest ten fragment codzienności, o którym chłopiec wolałby zapomnieć. Jedyną nadzieją na wyrwanie się z zabitej deskami wsi i uwolnienie od Urmasa daje mu szkoła. Dlatego nastolatek uczy się jak szalony, jest w czołówce klasy.

Morten robi wszystko, żeby wśród rówieśników uchodzić za najzupełniej normalnego. Trochę przeszkadza mu w tym brak kasy. Nie stać go, żeby wyjść gdzieś z kolegami po szkole. Stąd nadal czuje się wśród nich trochę obco i dziwnie. Na szczęście posiada prawdziwą pasję, która pozwala mu być sobą i poczuć się wolnym. Morten uwielbia fotografować. Aparat jest jego biletem do świata szczęśliwych ludzi.

Kiedy sytuacja w domu staje się nie do zniesienia, rusza z aparatem na mokradła w pobliżu gospodarstwa. Nie na darmo nazwano to miejsce Bagiennym Zakątkiem – jak okiem sięgnąć same bagniska. W tym miejscu prawie od razu poprawia się Mortenowi nastrój. To jego bezpieczna kryjówka, którą pokazał mu kiedyś dziadek.
Podczas jednej z takich ucieczek, Morten spotyka na torfowiskach dziewczynę. Ma na imię Emilia i wydaje się nieco inna, tajemnicza, zagadkowa. Jednak w jej towarzystwie Morten nie musi udawać kogoś innego. W końcu ma z kim porozmawiać. Z czasem okazuje się, że dziewczyna dobrze go rozumie, ale niestety nie należy do tego świata.

Ostatnio nastolatek niecierpliwie wyczekuje dnia wyjazdu do Finlandii, do matki. Chciałby choć na chwilę wyrwać się z tego przytłaczającego miejsca. Może opowie mamie o Emilii. Tylko czy będzie skłonna uwierzyć, że przyjaźni się z duchem? Czy chłopiec znajdzie w sobie siłę i odwagę, żeby podzielić się z kimś swoimi gorzkimi doświadczeniami?

Mamy tutaj przenikanie się dwóch światów, realnego i magicznego. Główny bohater dzieli się z czytelnikiem refleksjami na temat swojego życia. Autorka otwiera nam oczy, na często niezauważalny na pierwszy rzut oka, problem alkoholizmu i przemocy fizycznej. Robi to bardzo wiarygodnie, pisze o bezsilności Mortena, o wstydzie, poczuciu strasznej alienacji. Podejmuje też wątek samotnego dorastania. Momentami książka jest mroczna (w tej tonacji zachowane zostały również ilustracje),napawa nas dreszczem, a następnie do oczu cisną się łzy.
Długo nie zapomnimy tej książki.

Poruszająca historia, w której zaświaty mieszają się z rzeczywistością. Główny bohater – nastoletni Morten na co dzień musi mierzyć się z biedą, wyobcowaniem i przemocą ze strony wujka alkoholika. Ucieczką od okrutnej rzeczywistością jest dla niego fotografia i szczere rozmowy z... duchem.
Akcja odbywa się w estońskiej wiosce, obfitującej w rozległe torfowiska, o których krążą legendy wśród mieszkańców. To tam Morten poznje Emilię, która 200 lat wcześniej uległa wypadkowi, a jej duch związany jest z bagnami na wieczność. Morten próbuje jej pomóc, ale czy mu się uda? To zostawiam w tajemnicy. Duża część narracji skupia się na odczuciach wewnętrznych dorastającego bohatera, który ze względu na patologiczne warunki w domu, jest niepewny siebie i ma poczucie, że nawet matka nie chce z nim przebywać. Jego problemy są na tyle trudne, że młody czytelnik może czuć się przybity całą sytuacją, jednak zakończenie daje nadzieje na to, że Mortenowi będzie lepiej.
Dominuje tu nastrój tajemniczości, który doskonale odzwierciedlają nieco mroczne ilustracje. Książka spodoba się młodym czytelnikom, którzy nie boją się elementów grozy w literaturze i lubią czytać o przeżyciach wewnętrznych bohatera. Polecam.

• Literatura dziecięca
  • Literatura młodzieżowa