Połóg. Pierwszy rok życia rodzica

Okładka książki Połóg. Pierwszy rok życia rodzica Kołacz-Kordzińska Zuzanna
Okładka książki Połóg. Pierwszy rok życia rodzica
Kołacz-Kordzińska Zuzanna Wydawnictwo: Wydawnictwo Natuli poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Połóg. Pierwszy rok życia rodzica
Wydawnictwo Natuli
2023-11-29
2023-11-29

Ciekawa pozycja, nie tylko w kontekście wychowywania dzieci. Dość mocno nasycona nurtami himanistycznymi, przez co może nie trafiać do osób o o skrajnie "matematyczno-logicznym" podejściu do świata, którym ciężko się otwierać na inne sposoby myślenia.

Ciekawie się ją słuchało, kilka cennych rad. Polecam. Główny przekaz do aby dać sobie samej otulenie, wyrozumiałość i istotna jest „wioska społeczna” wokół nas. Po porodzie najbliższe 40 dni to dla kobiety czas intensywnej wewnętrznej regeneracji i dochodzenia do siebie, oby każda z nas w tym czasie miała możliwość tego zaznać, tego sobie i innym życzę ☺️☺️☺️

Po książkę sięgnąłem zachęcony „życiowym” tytułem i zbliżającymi się narodzinami pierwszego dziecka. Pomimo tytularnego rodzica, odniosłem wrażenie że książka jest kierowana przede wszystkim do kobiet, a w zasadzie przyszłych matek - sporo uwagi autorka poświęca radzeniu sobie ze zmianami które zachodzą w ciele kobiety i wiążącymi się z tym wyzwaniami.

Pewną wesołość wywołały we mnie niektóre rady, które są kierowane albo do matek i ojców w wieku licealnym („porozmawiaj ze swoim partnerem o podziale obowiązków!”) albo osób o wysoko rozwiniętym aspekcie duchowym („przy organizacji porodu możesz zapewnić pokaz tańca jeżeli pozwoli ci się to uspokoić” lub „zakończ połóg ogniskiem połączonym z kierowaniem wdzięczności do wszechświata”). Autorka w poszczególnych rozdziałach mniej lub bardziej nachalnie przemyca swoje feministyczne poglądy oraz zarzuty kierowane do mężczyzn i społeczeństwa zachodniego (o innych społeczeństwach w tym kontekście nie wspomina). Widocznie inaczej się nie dało.

Podsumowując z perspektywy ojca / partnera - można przeczytać aby lepiej zrozumieć z czym może mierzyć się kobieta w połogu, natomiast sami nie znajdziemy tam zbyt wielu rad kierowanych do osób w naszej roli.

Pewną wesołość...

Książka została opracowana z dużą wnikliwoscią i analizą. Znajdziemy w niej rzetelną wiedzę na temat połogu. Każda kobieta planująca rodzinę lub będąca w ciąży powinna przeczytać wyżej wymienioną książkę. Bogata literatura zachęca do pogłębienia tematu. Polecam

• Lifestyle
  • Ciąża