Mrok Hannowaldu

Kamil Łysik Wydawnictwo: Wydawnictwo Emocje kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo Emocje
2024-03-11
2024-03-11

Świetna historia, dobrze napisana, tylko zakończenie trochę mnie nie przekonuje. Za to Tarnowskie Góry super pokazane w książce :)

Nie czytam na co dzień kryminałów, ale ta historia mi się spodobała. Zaskakujące zakończenie, sporo ciekawostek historyczno-krajoznawczych, gwara wpleciona w dialogi, muzyka klasyczna. I tylko ten kwiecisty styl trochę mi zgrzytał.

Powieść kryminalna z odrobiną historii w tle.

W lesie za pałacem w Rybnej odnaleziono zwłoki niemieckiego prawnika. Sprawą zaczyna zajmować się lokalna dziennikarka Weronika, która będzie naszą główną bohaterką. Tworzy ona serię artykułów o atrakcjach i zabytkach Tarnowskich Gór i okolic, co wikła ją w historię pałacu w Rybnej. Dla mnie stanowi problem, gdyż jej nie lubię... Taka ignorantka z przerośniętym ego. Sama opowieść jest jednak ciekawa, a bohaterowie drugoplanowi jak redaktor Jarzyna budzą sympatię.

Całość napisana specyficznym językiem, co widać zwłaszcza w opisach, do tego sporo śląskiej gwary. O ile powieść i zagadka są ciekawe, to jednak odnoszę wrażenie, że główną ideą powstania tej książki jest promocja pałacu w Rybnej, oraz Tarnowskich Gór z przyległościami. Mamy min lokowanie aquaparku, święto Gwarków, przegląd lokalnych zabytków itp. Czy to źle? Oczywiście, że nie, ale chwilami wychodzi to topornie, jak nic nie wnosząca scena w aquaparku. autor chyba sympatyzuje z nacjonalistami z RAŚ, gdyż chwilami przebija się wątpliwej jakości narracja.

Fani muzyki klasycznej pewnie będą dodatkowo zadowoleni, bo mamy tu dużo tego typu nawiązań, ale to już nie moja bajka.

Powieść kryminalna z odrobiną historii w tle.

Świetna książka. Wciągnęła mnie zupełnie. Z czystym sumieniem polecam.

Świetna książka. Wciągnęła mnie zupełnie. Z czystym sumieniem polecam.

Mam wielką słabość do kryminałów, których akcja rozgrywa się na Śląsku dlatego z przyjemnością sięgnęłam po „Mrok Hannowaldu” autorstwa Kamila Łysika. Już sama okładka tej książki mocno zachęca takich wielbicieli mocnych, kryminalnych wrażeń, jak ja 🙂

W lesie w okolicy Tarnowskich Gór przypadkowy mężczyzna na spacerze z psem znajduje zwłoki niemieckiego prawnika. Okazuje się, że zamordowany prawnik niedawno przeniósł się do pałacu w Rybnej.
Policja nie bardzo daje sobie radę ze śledztwem, ale do akcji wkracza lokalna dziennikarka „Wiadomości Tarnogórskich” Weronika Maszczyk, która poprowadzi swoje śledztwo i będzie próbowała rozwikłać tę tajemniczą śmierć. Czy Pałac w Rybnej i jego historia miały na to wpływ dowiecie się już z książki.

Kamil Łysik to historyk pochodzący ze Śląska dało się odczuć, że jest zafascynowany historią tych terenów i wie o czym pisze. Bo fabuła nawiązuje do wydarzeń, które rzeczywiście w przeszłości miały miejsce. A mroczny Hannowald nie jest wytworem wyobraźni autora.

Powieść Kamila Łysika, to wciągający i bardzo emocjonujący kryminał z rozbudowaną warstwą historyczną. Nie znajdziecie tutaj policyjnych pościgów za mordercą i rozlewu krwi, ale intrygującą zagadkę, a lokalna gwara wpleciona w dialogi dodała powieści kolorytu.
Mnie się podobało i polecam tę lekturę Wam 🙂

Jakie tajemnice skrywa
MROK HANNOWALDU ?

Zaskoczyła mnie ta powieść bardzo pozytywnie.
Fajny, trzymający w napięciu kryminał
z wątkiem historycznym co bardzo lubię.

Bohaterów tej jakże ciekawej powieści
jest kilku. Ale także i są zwłoki porzucone
w lesie, nie byle kogo bo niemieckiego prawnika,
znalezione przypadkowo przez spacerowicza z psem.
Policja jednak nie bardzo może sobie ze znaleziskiem
dać radę i rozkłada ręce. Do akcji wkracza Weronika,
która próbuje rozwikłać zagadkę. Próbuje
dowiedzieć się co takiego sprowadziło
prawnika do miejsca w którym stracił życie.
Jednak na jednym zabójstwie się nie skończyło.
Cała sprawa zaczęła robić się ciekawa. Coraz
więcej pytań, zagadek, tajemnic, intryg i szumu
wokół zdarzeń jakie mają miejsce
w pobliżu Tarnowskich Gór.

Weronika jest dziennikarką interesującą się
historią zabytków, ludzi i miejsc pisząc o tym
artykuły. Aby dowiedzieć się jak najwięcej
o zbrodni musi zasięgnąć wiedzy gdzie się
tylko da co z pewnością odczuje na swojej skórze.
Próbuje wszystko połączyć razem
poszukując sprawcy, który tylko czeka, aby
i ją samą usunąć

Jestem pod wrażeniem połączenia
jakie autor przedstawił w swojej powieści.
Czytając mamy okazję poznać
obiekty, mające swoją wartość historyczną.
Ciekawych bohaterów mówiących gwarą, która
w jakiś sposób dodaje uroku powieści.
Historię tych miejsc, cofając się wieki wstecz,
i kultury.

Warto sięgnąć po powieść z wielu względów.
Jest ciekawa, wciągająca, intrygująca
z zaskakującym zakończeniem.
Już sama okładka wprowadza nas w klimat
książki dająca dużo do myślenia.
BARDZO POLECAM !!!

Jakie tajemnice skrywa
MROK HANNOWALDU ?

Zaskoczyła mnie ta powieść bardzo pozytywnie.
Fajny, trzymający w napięciu kryminał
z wątkiem historycznym co bardzo lubię.

Bohaterów tej jakże ciekawej powieści
jest kilku. Ale także i są zwłoki porzucone
w lesie, nie byle kogo bo niemieckiego prawnika,
znalezione przypadkowo przez spacerowicza z psem.
Policja jednak nie bardzo...

„Mrok Hannowaldu” to zgrabnie spleciona opowieść, która nie tylko trzymała mnie w napięciu jako kryminał, ale także wciągnęła w fascynującą historię regionu Górnego Śląska. Kamil Łysik błyskotliwie połączył wątki kryminalne z lokalną historią, tworząc barwny obraz tajemniczego świata, gdzie przeszłość splata się z teraźniejszością.

DNF.

DNF.