Najnowsze artykuły
- ArtykułyPrzygotuj się na nadchodzącą jesień. Najlepsze książkowe promocje wrześniaLubimyCzytać1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Akrobatki” Agi AntczakLubimyCzytać1
- ArtykułyWeź udział w akcji recenzenckiej i otrzymaj książkę „Wszyscy zakochani nocą” Mieko KawakamiLubimyCzytać1
- Artykuły„Miasteczko Salem” i „Pingwin” robią wrażenie. Adaptacja Stephena Kinga z szansami na OscaraKonrad Wrzesiński5
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Mirosława Kątna
Źródło: Internet
2
6,6/10
Pisze książki: reportaż, nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Urodzona: 30.06.1949
Mirosława Ewa Kątna (ur. 1949 w Warszawie) – polska polityk, działaczka społeczna, posłanka na Sejm IV kadencji.
Ukończyła w 1972 studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w zakresie psychologii sądowej oraz klinicznej. W latach 70. pracowała z trudną młodzieżą w w Państwowym Zespole Ognisk Wychowawczych. Współtworzyła Komitet Ochrony Praw Dziecka, w którym od 1981 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej, a którym kieruje od 1992 jako przewodnicząca zarządu krajowego.
Została odznaczona m.in. Orderem Uśmiechu.
Ukończyła w 1972 studia na Wydziale Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalizując się w zakresie psychologii sądowej oraz klinicznej. W latach 70. pracowała z trudną młodzieżą w w Państwowym Zespole Ognisk Wychowawczych. Współtworzyła Komitet Ochrony Praw Dziecka, w którym od 1981 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej, a którym kieruje od 1992 jako przewodnicząca zarządu krajowego.
Została odznaczona m.in. Orderem Uśmiechu.
6,6/10średnia ocena książek autora
42 przeczytało książki autora
41 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Smaki dzieciństwa Mirosława Kątna
6,8
o jedna z tych książek, o których musisz wiedzieć, że są dobre. Bo ani okładka ani tytuł za wiele nie powiedzą. Sama zaczęłam czytać jej opis bo myślałam, że to książka... kucharska 😃
Jednak tytułowe "smaki" to przenośnia. Np kwaśne maliny jako smak czasów szkolnych.
Coś, co powinno być słodkie i przyjemne, okazuje się nie takie, jak się wyobrażało.
Ale do brzegu.
Książka to zapis kilkudziesięciu historii dzieci. Dzieci głównie z tzw "dobrych domów". To nie opis biedy, brudu, bicia i patologii.
Tu jest miejsce na rozwody, strach, nękanie w szkole. Na te wszystkie rzeczy, które dzieją się wokół i bardzo wpływają na psychikę dziecka.
A do każdej historii jest krótki komentarz autorki.
Pozwalający poukładać sobie w głowie swoje własne priorytety. I przypominający o tym, co ważne.
O tym, na co zwracać uwagę na poszczególnych etapach rozwoju dziecka, bo historie są podzielone właśnie na różne rodzaje możliwych kłopotów
Gorzka książka. Jest tam kilka wspaniałych historii, w których pomoc nauczyciela/sąsiadki/koleżanki okazała się kluczowa i uratowała czyjeś dzieci. Ale nadal, to książka która zostaje w głowie i sprawia, że myślisz "a co, jeśli moje dziecko też tak będzie miało?" I to jest wg mnie ważne. Żeby tak myśleć. Bo od tego zaczyna się zmiana w nas samych.
Albo nawet nie zmiana, co taki reset. Moment zatrzymania się i przypomnienia, że nie ważne jest to, że dziecko dziś było "niegrzeczne" czy że coś tam zepsuło. Że warto codziennie mówić "kocham Cię". Żeby szanować. Że dziecko to też człowiek.
I żeby to nie były tylko puste słowa.
Smaki dzieciństwa Mirosława Kątna
6,8
Książka zawiera w sobie historie młodych ludzi, którzy zostali skrzywdzeni w dzieciństwie, zranieni przez najbliższych lub napiętnowani przez rówieśników i rodziców.
Z pewnością nie są to łatwe rzeczy, ale na pewno warte uwagi.
„Oj tam, zaraz bije – obruszył się ojciec. – Czasami mu wleję. Ale tak należy wychowywać chłopaka, który jest niesforny, zapominalski, źle się uczy i przynosi rodzicom wstyd. Mnie ojciec lał i proszę, na jakiego porządnego faceta wyrosłem”.
Ile jest rodzin, w których dzieci doświadczają przemocy domowej, bo bicie dziecka to najlepszy sposób na dyscyplinę. Czyż nie? Oczywiście się z tym nie zgadzam i teraz, mimo że takie sytuacje są nie do pomyślenia, to nadal się zdarzają. Szanowni rodzice, zwłaszcza ojcowie, mówię ogólnie i nie chcę żadnych insynuacji. Uważam, że karanie siłą swoich dzieci nie jest w porządku, bo nie tylko zostawia na nich rany fizyczne, ale też psychiczne. Jest to po prostu brak szacunku dla nich i ja to rozumiem.
Rozwodów Polsce nie ubywa, ludzie się rozchodzą, a kiedy są dzieci, to one cierpią najbardziej. Bardzo rzadko wtedy otrzymują one odpowiednie wsparcie i wytłumaczenie ze strony rodziców, bo zazwyczaj są one zrzucane na drugi plan...
„Tylko jak rozmawiać o tym wprost z siedmioletnią dziewczynką?”
Ponadto, kiedy jedne z rodziców ma nową partnerkę , a z nią w pakiecie ich wspólną pociechę to jedno robi się zazdrosne, o drugie. Niestety wtedy np.: ojciec jest bardziej skupiony i zainteresowany swoim nowym skarbem i nie poświęca uwagi pierwszemu dziecku, które czuję się odrzucone i opuszczone.
„Antoś! – w głosie ojca słychać było wyraźny zarzut. – Jak możesz mi to robić? Przecież ty będziesz wielkim artystą”.
Mogę wymieniać tak w nieskończoność argument za argumentem, lecz będę się streszczać. Każdy rodzic ma wobec swojego dziecka oczekiwania. Ale w momencie, kiedy są one wygórowane i wyglądają, jak ich przyszła kariera to nie ma, co się dziwić, że zaczyna się buntować, bo nie jest on badaniem naukowym, który można za każdym razem udoskonalić.
Lektura Smaki dzieciństwa przypadła mi do gustu, historie tutaj opisane były bardzo interesujące i z życia wzięte. Albowiem, co je napisało, jak nie życie.
#molestowanieseksualne#Trudnedzieciństwo#rozbitarodzina#zazdrośćorodzica#nierównetraktowaniedzieci#rozwód#szantażemocjonalny#przemocdomowa#konfliktrozwodowy#konfliktlojalnościowy#rywalizacja#rozwiedzionychrodzicówowzględydziecka#autorytarnymodelwychowania#wygórowanoczekiwaniawobecdziecka#przeklinanie#niedojrzalirodzice#brakkomunikacjimiędzyrodzicami#córeczkatatusia#dziecięcelęki#przemocwobecrówieśników#niskasamoocena#brakuczućizainteresowaniazestronyrodziców#inicjacjaseksualna#RomeoiJulia
https://www.instagram.com/p/CrZCTs1NtVB/?igshid=YmMyMTA2M2Y=
http://bookaholicandwriter.blogspot.com/2023/01/smaki-dziecinstwa-mirosawa-katna.html