Smaki dzieciństwa

Okładka książki Smaki dzieciństwa Mirosława Kątna
Okładka książki Smaki dzieciństwa
Mirosława Kątna Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo Adamada
2020-09-03
2020-09-03

97/52/2023

97/52/2023

Książka zawiera w sobie historie młodych ludzi, którzy zostali skrzywdzeni w dzieciństwie, zranieni przez najbliższych lub napiętnowani przez rówieśników i rodziców.
Z pewnością nie są to łatwe rzeczy, ale na pewno warte uwagi.
„Oj tam, zaraz bije – ob­ru­szył się oj­ciec. – Cza­sa­mi mu wleję. Ale tak na­le­ży wy­cho­wy­wać chło­pa­ka, który jest nie­sfor­ny, za­po­mi­nal­ski, źle się uczy i przy­no­si ro­dzi­com wstyd. Mnie oj­ciec lał i pro­szę, na ja­kie­go po­rząd­ne­go fa­ce­ta wy­ro­słem”.
Ile jest rodzin, w których dzieci doświadczają przemocy domowej, bo bicie dziecka to najlepszy sposób na dyscyplinę. Czyż nie? Oczywiście się z tym nie zgadzam i teraz, mimo że takie sytuacje są nie do pomyślenia, to nadal się zdarzają. Szanowni rodzice, zwłaszcza ojcowie, mówię ogólnie i nie chcę żadnych insynuacji. Uważam, że karanie siłą swoich dzieci nie jest w porządku, bo nie tylko zostawia na nich rany fizyczne, ale też psychiczne. Jest to po prostu brak szacunku dla nich i ja to rozumiem.
Rozwodów Polsce nie ubywa, ludzie się rozchodzą, a kiedy są dzieci, to one cierpią najbardziej. Bardzo rzadko wtedy otrzymują one odpowiednie wsparcie i wytłumaczenie ze strony rodziców, bo zazwyczaj są one zrzucane na drugi plan...
„Tylko jak roz­ma­wiać o tym wprost z sied­mio­let­nią dziew­czyn­ką?”
Ponadto, kiedy jedne z rodziców ma nową partnerkę , a z nią w pakiecie ich wspólną pociechę to jedno robi się zazdrosne, o drugie. Niestety wtedy np.: ojciec jest bardziej skupiony i zainteresowany swoim nowym skarbem i nie poświęca uwagi pierwszemu dziecku, które czuję się odrzucone i opuszczone.
„Antoś! – w gło­sie ojca sły­chać było wy­raź­ny za­rzut. – Jak mo­żesz mi to robić? Prze­cież ty bę­dziesz wiel­kim ar­ty­stą”.
Mogę wymieniać tak w nieskończoność argument za argumentem, lecz będę się streszczać. Każdy rodzic ma wobec swojego dziecka oczekiwania. Ale w momencie, kiedy są one wygórowane i wyglądają, jak ich przyszła kariera to nie ma, co się dziwić, że zaczyna się buntować, bo nie jest on badaniem naukowym, który można za każdym razem udoskonalić.
Lektura Smaki dzieciństwa przypadła mi do gustu, historie tutaj opisane były bardzo interesujące i z życia wzięte. Albowiem, co je napisało, jak nie życie.

#molestowanieseksualne#Trudnedzieciństwo#rozbitarodzina#zazdrośćorodzica#nierównetraktowaniedzieci#rozwód#szantażemocjonalny#przemocdomowa#konfliktrozwodowy#konfliktlojalnościowy#rywalizacja#rozwiedzionychrodzicówowzględydziecka#autorytarnymodelwychowania#wygórowanoczekiwaniawobecdziecka#przeklinanie#niedojrzalirodzice#brakkomunikacjimiędzyrodzicami#córeczkatatusia#dziecięcelęki#przemocwobecrówieśników#niskasamoocena#brakuczućizainteresowaniazestronyrodziców#inicjacjaseksualna#RomeoiJulia

Z pewnością nie są to łatwe rzeczy, ale na pewno warte uwagi.

Bardzo dobra książka o dramatycznych wydarzeniach z dzieciństwa, które mogą ukształtować charakter i postawę życiową. Napisana w prosty, przystępny sposób .

o jedna z tych książek, o których musisz wiedzieć, że są dobre. Bo ani okładka ani tytuł za wiele nie powiedzą. Sama zaczęłam czytać jej opis bo myślałam, że to książka... kucharska 😃

Jednak tytułowe "smaki" to przenośnia. Np kwaśne maliny jako smak czasów szkolnych.
Coś, co powinno być słodkie i przyjemne, okazuje się nie takie, jak się wyobrażało.
Ale do brzegu.

Książka to zapis kilkudziesięciu historii dzieci. Dzieci głównie z tzw "dobrych domów". To nie opis biedy, brudu, bicia i patologii.
Tu jest miejsce na rozwody, strach, nękanie w szkole. Na te wszystkie rzeczy, które dzieją się wokół i bardzo wpływają na psychikę dziecka.

A do każdej historii jest krótki komentarz autorki.
Pozwalający poukładać sobie w głowie swoje własne priorytety. I przypominający o tym, co ważne.
O tym, na co zwracać uwagę na poszczególnych etapach rozwoju dziecka, bo historie są podzielone właśnie na różne rodzaje możliwych kłopotów

Gorzka książka. Jest tam kilka wspaniałych historii, w których pomoc nauczyciela/sąsiadki/koleżanki okazała się kluczowa i uratowała czyjeś dzieci. Ale nadal, to książka która zostaje w głowie i sprawia, że myślisz "a co, jeśli moje dziecko też tak będzie miało?" I to jest wg mnie ważne. Żeby tak myśleć. Bo od tego zaczyna się zmiana w nas samych.

Albo nawet nie zmiana, co taki reset. Moment zatrzymania się i przypomnienia, że nie ważne jest to, że dziecko dziś było "niegrzeczne" czy że coś tam zepsuło. Że warto codziennie mówić "kocham Cię". Żeby szanować. Że dziecko to też człowiek.
I żeby to nie były tylko puste słowa.

Ale do brzegu.

Książka...

Bardzo powierzchowna, trochę niby podręcznikowa, ale to raczej elementarz niż podręcznik akademicki, mało pogłębione przemyślenia, a opisywane sytuacje "z życia" trącą kolumną z prasy "czytelnicy nadesłali".

"Smaki dzieciństwa" jest to książka, której tytuł może wskazywać na nieco inną tematykę. Okładka natomiast zdradza o wiele więcej.
Mirosława Kątna, dzięki swoim wieloletnim doświadczeniom, dzieli się z czytelnikami licznymi sytuacjami, z którymi miała do czynienia. Koncentruje się na trzech aspektach związanych z dzieciństwem - rodzinie, rówieśnikach oraz szkole. Każdy z filarów obrazuje konkretnymi opisami, w których przedstawia szczegółowo zdarzenia, a następnie osobiście się do nich odnosi, dokładnie analizując każdą z sytuacji i proponując rozwiązania. Ponadto zwraca uwagę, o czym szczególnie powinniśmy pamiętać.

Autorka porusza m.in. kwestie związane z rozwodem rodziców, manipulacjami członków rodziny, molestowaniem seksualnym, zbyt dużymi ambicjami rodziców, pierwszymi doświadczeniami seksualnymi nastolatków, eksperymentowaniem z narkotykami, ale również prób samobójczych czy przemocy rówieśniczej. Ponadto jasno komunikuje, w których sytuacjach powinniśmy działać zdecydowanie - i nie chodzi tu tylko o krzywdy fizyczne. Zwraca uwagę kto i kiedy powinien zawiadomić np. sąd rodzinny.

Warto pamiętać, że jako osoby dorosłe odpowiadamy za nasze dzieci oraz innych dorastających ludzi. Jak w każdej dziedzinie, również w kwestiach wychowania i pomocy innym, warto na bieżąco aktualizować swoją wiedzę. Warto być czujnym i uważnie obserwować dzieci i młodzież, którzy ze względu na brak doświadczenia życiowego, a często również z powodu niewłaściwych wzorców nie są w stanie odpowiednio ocenić sytuacji. Najważniejsze jednak jest chyba to, żebyśmy nie wykorzystywali naszej przewagi jako dorośli do osiągania swoich celów kosztem szczęścia, a nawet zdrowia dzieci (zarówno tych młodszych jak i starszych).

Warto zapamiętać, że:
* "Dzieci najczęściej nie potrafią mówić wprost o swoich emocjach, zwłaszcza tych przykrych."
* "Korzystanie z pomocy specjalistycznej nie jest ujmą dla rodzica. Jest dowodem odpowiedzialnego rodzicielstwa."
* "Szkoła ma obowiązek pomocy dziecku, które doświadcza jakiejkolwiek formy przemocy w rodzinie lub jest obserwatorem przemocy wobec osoby najbliższej."
* "Szkoła jest zobowiązana do założenia Niebieskiej Karty sprawcy przemocy w rodzinie."

Każdy opisany przypadek jest inny i wymaga indywidualnego rozpatrzenia. Autorka jednak podjęła się niezwykle trudnego zadania i moim zdaniem udało jej się przekazać bardzo ważne informacje w naprawdę przystępny sposób oraz uwrażliwić czytelnika na wiele spraw. To, co zrobimy ze zdobytą wiedzą zależy już tylko od nas.

• Poradniki
  • Audiobook, Słuchowisko
  • 2023 audio
  • » dziecko

Dodaj cytat z książki Smaki dzieciństwa