Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem

Okładka książki Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem Gabby Dawnay
Okładka książki Cuda w ciele. Opowieści 5 minut przed snem
Gabby Dawnay Wydawnictwo: Harperkids literatura dziecięca
literatura dziecięca
5 Minute Human Body Stories: Science to read out loud!
Harperkids
2024-03-13
2024-03-13
Mikołaj Golachowski, Joanna Nikodemska

Nasze ciało to zbiór niezwykłych wspaniałości, które opisać można na wiele sposobów. Naukowo, merytorycznie, komiksowo, żartobliwie - pewnie wiele podobnych pozycji macie na swoich półkach. Jestem natomiast przekonana,, że tak uroczej i w dodatku wierszem pisanej książki o ciele, nie spotkaliście nigdzie wcześniej!

Opowieści 5 minut przed snem "Cuda w ciele" to przepięknie ilustrowana książka dla dzieci, która w swoim wnętrzu skrywa wiele informacji o naszym ciele, opisanych w formie rymowanych wierszyków.

Przeczytacie o:
1. Powstaniu człowieka - bez szczegółów natomiast bardzo rzetelnie i odpowiednio dla dzieci ok. 3-6 lat
2. Sercu- pompie życia
3. Płucach i ich nieocenionej roli
4. Mózgu - królu w naszym ciele
5. Skórze i jej niezwykłych właściwościach
6. Mięśniach - zarówno tych od skakania jak i od ziewania
7. Układzie trawiennym - zajadaniu i wydalaniu
8. Układzie kostnym - twardzielu z miękkim wnętrzem

Dodatkowo każdy rozdział zakończono merytorycznym podsumowaniem, które jest bardzo jasne, zrozumiałe i zawiera wszelkie najważniejsze informacje.
Podobnie jak i pierwsza część "Cuda w lesie" również ta książka skradła nasze serca i rozczuliła od bezmiaru słodyczy płynącej z każdej strony. Gruba okładka i złocone elementy na niej sprawiają, że pięknie prezentuje się na półce i w towarzystwie swojej poprzedniczki opisującej "Cuda w lesie", będę również doskonałym prezentem.

Świetna pozycja w biblioteczce żadnego wiedzy kilkulatka.
Polecam ❤️

Opowieści 5 minut przed snem "Cuda w ciele" to przepięknie...

Temat ciała jest niesamowicie rozbudowanym i często w jego kontekście nie wiadomo, w jaki sposób zacząć opowieść, aby dzieci dobrze do niego wprowadzić. Każde uświadamianie sobie, że bez cielesności nie mielibyśmy możliwości doświadczania określonych rzeczy. Do tego nasze ciało determinuje nie tylko odczucia, ale i wygląd. Każdego dnia przyjmujemy je jako oczywistość i dopiero, kiedy zaczynamy sobie uzmysławiać jak wielką rolę odgrywa sprawia, że zaczynamy doceniać i przyglądać się swojemu wyglądowi i związanych z tym cechom. Odpowiednie lektury pozwalają na poszerzenie wiedzy o naszym funkcjonowaniu. I właśnie z tego powodu regularnie sięgamy po książki wprowadzające nas do świata różnych elementów naszego ciała. Po lekturze „Cudów w lesie” Gabby Dawnay nie mogłyśmy przejść obojętnie obok kolejnej książki autorki. Zwłaszcza, że po raz kolejny pozwala nam na przyjrzenie się rzeczom dla nas ważnym. „Cuda w ciele” z ilustracjami Mimi Purnell jak wcześniejsza książka należy do serii „Opowieści 5 minut przed snem” wydawanej przez Wydawnictwo Harperkids.
Podobnie jak we wcześniejszej książce w tej także znajdziemy dziewięć wzajemnie powiązanych ze sobą wierszowanych opowieści. Każda z nich jest podsumowana ciekawostkami przyrodniczymi. Tym razem zamiast spaceru po lesie mamy podróż po ciele, ale aby ono mogło zaistnieć musi dojść do zapłodnienia i właśnie to otwiera nasze spotkanie z ciałem. Obserwujemy kolejne cykle rozwoju zygoty, płodu, dziecka, nastolatka, aby zobaczyć jak wyglądają osoby dorosłe. Później przyglądamy się kolejnym szczegółom. Mamy tu pięknie rozrysowany układ krwionośny, z którego płynnie przechodzimy do płuc, a stamtąd do mózgu, by następnie przyjrzeć się skórze, obejrzeć znajdujące się pod nią mięśnie, odżywiający je układ pokarmowy oraz trzymający wszystko w ryzach szkielet. Całość podsumowuje spojrzenie na nasze zmysły.
Tekst jest przemyślany i bardzo dobrze zestawiony. Szczególnie mocno widać to w pierwszej połowie książki, gdzie przy okazji omawiania budowy serca, jego działania i pokazywania układu krążenia pojawiają się płuca, które w kolejnym rozdziale wysuwają się na plan pierwszy. Dobrze dotleniona krew dociera do mózgu.
Pięknie wyjaśniono działanie układu nerwowego, jego znaczenia i powiązania z innymi układami. Z całości ciało wyłania się jako spójny mechanizm, w którym każdy element jest bardzo ważny. Wierszowana opowieść za każdym razem podsumowano najważniejszymi informacjami i ciele.
„Cuda w ciele” to - podobnie jak „Cuda w lesie”- książka wprowadzająca młodych czytelników w świat przyrody, ale też dostarcza wiedzę, podsuwa fachowe słownictwo, pomaga zrozumieć zjawiska. W jednej przyglądamy się własnemu ciału, w drugiej punktem wyjścia do zdobywania wiedzy jest las pozwalający dostrzec powiązania w przyrodzie, nauczyć się oceny etapów rozwoju roślin, zwierząt i grzybów. Lektury pozwalają wychować młodego człowieka świadomego powiązań istniejących w przyrodzie. Widzi tu różne elementy w większym kontekście, rozumie ich znaczenie.
Poza pięknymi wierszowanymi opowieściami mamy tu cudne ilustracje podkreślające niezwykłość otoczenia, pozwalające zwrócić dokładniejszą uwagę na elementy, które są tematem opowieści. Przemawiające do wyobraźni grafiki są wystarczająco proste, aby łatwo było zaprezentować zachodzące w ciele procesy. Wszystko wydrukowane na bardzo dobrej jakości papierze, który dobrze zszyto i oprawiono w solidną, kartonową okładkę ze złotymi elementami podkreślającymi wrażenie niezwykłości i magii.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Fascynacja anatomią człowieka to etap, przez który przechodzi niemal każde dziecko. Na moim profilu znajdziecie wiele zróżnicowanych publikacji popularnonaukowych, które podejmują temat ciała człowieka - każda robi to w inny, ale równie zachęcający sposób.
Dzisiejsza propozycja jest absolutnie zaskakująca, bo czy wpadlibyście na to, że o ludzkim ciele można mówić … wierszem?

W najnowszej odsłonie "Opowieści 5 minut przed snem - Cuda w ciele" znajdziemy wierszowane historie, które w prosty sposób tłumaczą, jak działa nasz organizm. Całość podzielono na 9 części, z których każda poświęcona jest konkretnej tematyce - funkcjonowaniu m.in. serca, mózgu czy płuc. Na końcu rozdziałów umieszczono podsumowanie, napisane naukowym, ale wciąż przystępnym językiem.

Wierszowane i melodyjne teksty szybciej wpadają w ucho, przez co dłużej zostają w pamięci. Taka nietypowa forma książki na pewno posłuży zdobyciu i zaspokojeniu wiedzy. To jednak nie jedyny jej cel. Rymowane teksty mają charakter wyciszający i relaksacyjny i, wedle przynależności do serii, będą idealne do czytania przed snem.

Książka ma przepiękną oprawę graficzną. Ilustracje utrzymane w klimacie retro są przejrzyste i zachowują wszelkie szczegóły, okładka pięknie zdobiona ze złotym uszlachetnieniem, papier grubszy i porządnej jakości. Robi duże wrażenie i będzie dobra na prezent.

Na koniec chciałabym docenić przekład Mikołaja Golachowskiego i Joanny Nikodemskiej. Myślę, że tłumaczenie wierszowanych tekstów o tak nietypowej tematyce, jest dużym wyzwaniem. Widać tu ogromny wysiłek, bo efekt jest naprawdę dobry - wiersze są płynne, zrozumiałe, momentami dowcipne, a rymy zgrabne!

Polecam dzieciom powyżej 5 roku życia.

Coraz więcej jest na rynku książek o ciele człowieka, i dobrze, bo dzieciaki mają większość świadomość budowy i złożoności swojego organizmu. Ta książka to ciekawy zbiór ośmiu rytmicznych opowieści kierowanych do najmłodszych: "poczytajmy razem, już powieść gotowa o twym ciele i cudach, które w sobie chowa".

Chapeau bas (kapelusz z głowy). To pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy po przeczytaniu książki "Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w ciele" od @harperkids_polska. To wierszowane arcydzieło o ludzkim ciele dla młodych czytelników. 😍

"Życie to pełne przygody podróże, warto więc dobrze czuć się w swojej skórze". 🧡Rozpocznijmy więc fascynującą podróż w głąb ciała człowieka. Zaczynamy od... poczęcia, czyli zapłodnienia i rozwoju małego człowieka w brzuchu mamy. Potem przyglądamy się konkretnym narządom i układom. Jest rzecz o sercu, płucach, mózgu, jelitach, ale też skórze, mięśniach czy szkielecie. 🧠 Autorka nie zapomniała również o pięciu zmysłach. 👂 Wszystko to, w wierszowanej formie, która w genialny i prosty sposób sprzedaje wiedzę o ludzkim organizmie najmłodszym. 👧

Ta książka zachwyca rytmem, rymem i łatwością opowieści w swojej skomplikowanej formie. 📕 Autorka zadbała o właściwe zrozumienie przekazu, serwując ciekawostki po każdej wierszowanej historii. Kolorowe i przyjazne ilustrację sprawiają, że nauka anatomii wcale nie jest skomplikowana. 👌 W końcu kto by śmiał uważać, że przyswajanie wiedzy od rozmawiających ze sobą narządów, uśmiechających się z kart książki może być trudne. 🤔 Całość w idealnej formie rodzi fascynację światem biologii u małych czytelników. Dorosłym zaś przypomina, jak doskonały jest organizm ludzki. 🫀

Wielkoformatowa książka w twardej oprawie zawiera 9 edukacyjnych rymowanek. Mistrzostwo słowa Gabby Dawnay, połączone z przyjaznymi ilustracjami Mimi Purnell i merytorycznym wsparciem tłumaczenia dr Mikołaja Golachowskiego sprawia, że to doskonały pomysł na prezent od wielkanocnego zajączka. 👏

W serii ukazała się również książka: "Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w lesie"

„Cuda w ciele” to już druga książeczka z serii „Opowieści 5 minut przed snem”. Ostatnio mieliśmy okazje przeczytać „Cuda w Lesie”, które oczarowały nas. Podobnie jest tym razem.
Książeczka jest bogato ilustrowana i napisana jest w postaci wierszowanych opowieści o naszym ciele.
Dowiemy się z niej między innymi:
• Jak powstaliśmy,
• Co kryje się w naszej klatce piersiowej,
• Gdzie mieszka cała nasza mądrość,
• Jak pracują mięśnie
• Po co nam kości.
Książeczka napisana jest łatwym językiem, dzięki czemu mali czytelnicy z dużym zainteresowaniem słuchają opowieści o tym co dzieje się w naszych organizmach. Jak jesteśmy zbudowani i jakie zachodzą w nas procesy. Ilustracje w niej zawarte są kolorowe i przykuwają na dłużej uwagę. Pomagają zrozumieć czytany tekst.
Po każdym rozdziale znajduje się podsumowanie napisane prozą. Dzięki takiemu układowi książeczka jest idealna do zdobywania wiedzy poprzez zabawę.
Książeczka posiada również poręczny format oraz twardą oprawę, która sprawia, że biblioteczka naszych dzieci wygląda pięknie. Bardzo polecam!

Dowiemy się z niej między innymi:
• Jak powstaliśmy,
• Co kryje się w naszej klatce...

• Dla dzieci
  • Medycyna