Cuda w lesie. Opowieści 5 minut przed snem

Everyday miracles
Harperkids
2023-03-22
2023-03-22
opowiadania dla dzieci przyroda las zwierzęta

Okładka książki Cioci buzi Agata Komosa-Styczeń, Anna Oparkowska
Cioci buzi Agata Komosa-Stycze...
Okładka książki Bałtyk Aleksandra Krzanowska, Jan Wilkanowski
Bałtyk Aleksandra Krzanows...
Okładka książki Precelek i letnia burza Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek i let... Malwina Hajduk, Aga...

Mogę pokusić się o stwierdzenie, że las jest naszym drugim domem. Jesteśmy tam codziennie, korzystamy z kojącego wpływu otoczenia, ulegamy zachwytowi przyrodą, obserwujemy zwierząta, których nie spotkałybyśmy nigdzie indziej, wąchamy rośliny, zbieramy grzyby, muskamy drzewa. Każde wejście do lasu przekonuje mnie, że jest to miejsce pełne magii. Deszcz, mgła, zmiana temperatury czy czas nasłonecznienia wpływają na całe otoczenie, sprawia wrażenie pulsującego, żyjącego i stanowiącego jeden organizm w różnych odsłonach. Podmuch wiatru kołysze drzewami, a w oddali słychać śpiew ptaków, stukot dzięciołów, klekot bocianów, chrumkanie dzików i nawoływanie saren. W mojej okolicy las jest naprawdę niezwykle zróżnicowany: od bagien do piaskowych wzniesień. Obcowanie z tymi miejscami daje ludziom wytchnienie, ale też staje się inspiracją. Nasze codzienne wędrówki sprawiły, że miałyśmy okazję z bliska zobaczyć jego cuda, korzystać z dóbr, które daje. Uwielbiamy też sięgać po książki, wprowadzające nas w świat leśnej przyrody, pozwalającej zrozumieć to, co możemy zaobserwować i jednocześnie poczuć klimat magii przyrody, dostrzec połączenia między poszczególnymi jej elementami. I tak właśnie jest w książce Gabby Dawnay „Cuda w lesie” z ilustracjami Mony K. Publikacja należy do serii „Opowieści 5 minut przed snem” wydawanej przez Wydawnictwo Harperkids.
W lekturze znajdziemy dziewięć wzajemnie powiązanych ze sobą wierszowanych opowieści. Każda z nich jest podsumowana ciekawostkami przyrodniczymi. Podróż po lesie zaczniemy od poznania grzybów. Zobaczymy jak niesamowicie ważne są w leśnym otoczeniu. Przyjrzymy się nie tylko ich rozrostowi, rozwojowi i rozmnażaniu, ale też temu, w jaki sposób wpływają na rośliny i zwierzęta. Dalej wejdziemy w świat drzew i ich niezwykłej komunikacji, umiejętności przekazywania sobie cennych informacji za pomocą korzeni. Pojawi się też ciekawe spojrzenie na wzajemne wsparcie w odżywianiu, wspólnym pielęgnowaniu słabszych okazów i pielęgnowaniu młodych drzewek. Dowiemy się jak wygląda cykl życia drzew, znaczenie mikrobów oraz różnorodnych zwierząt. W liściastym gąszczu spotykamy jelenie i ich rytuały, zwyczaje, hierarchię, rozmnażanie, tworzenie stad i dbałość o młode. Później przyjrzymy się szpakom, ich niezwykłym zależnościom, popisowym lotom, zalotom, rozmnażaniu i dorastaniu. Następnie przeniesiemy się do leśnego bajorka, w którym galaretowata zbitka coraz bardziej zmienia się, przeobraża w kijanki, z których wyrastają żaby. Dalej przyjrzymy się zadziwiającemu życiu jelonka rogacza. Zobaczymy jak bardzo jego życie jest zależne od spróchniałych pozostałości po drzewach, ujrzymy w nim czyściciela lasów i zadziwiającego owada, który zmienia się w chrząszcza tylko po to, aby odbyć taniec godowy, znaleźć partnerkę, która złoży zapłodnione jajeczka. W lesie nie mogło też zabraknąć pszczół miodnych. Wejdziemy w świat tajemnej komunikacji, niesamowitych umiejętności i pomagania roślinom w rozmnażaniu. Dowiadujemy się jak niesamowicie ważne są one w przyrodzie. Kolejnym zwierzęciem jest królik, który okaże się bardziej zaskakującym zwierzakiem niż moglibyśmy przypuszczać. Przy okazji opowieści o tym ssaku dowiemy się jak przebiega proces fotosyntezy. Na końcu książki spotkamy ćmę, odkryjemy jej zadziwiającą naturę, dowiemy się jak magicznie działa na nie „światło” księżyca.
„Cuda w lesie” to książka wprowadzająca młodych czytelników w świat przyrody, ale też dostarcza wiedzę, podsuwa fachowe słownictwo, pomaga zrozumieć otoczenie, dostrzec powiązania w przyrodzie, nauczyć się oceny etapów rozwoju roślin, zwierząt i grzybów. Lektura pozwala wychować młodego człowieka świadomego powiązań istniejących w przyrodzie.
Poza pięknymi wierszowanymi opowieściami mamy tu cudne ilustracje podkreślające niezwykłość otoczenia, pozwalające zwrócić dokładniejszą uwagę na elementy, które są tematem opowieści. Kiedy na plan pierwszy wyłaniają się grzyby możemy zobaczyć ich niesamowicie wiele. Oczywiście są tu też rośliny i zwierzęta. Gdy podążamy ścieżkami drzew możemy ulecz urokowi połączeń korzeni, wplątanemu w nie życiu. Sarny zabierają nas ma przechadzki przez leśna polany, wyścigi między drzewami. Gdy pojawia się temat pszczół całe otoczenie zakwita i wybucha mnogością kolorów. Wszystko wydrukowane na bardzo dobrej jakości papierze, który dobrze zszyto i oprawiono w solidną, kartonową okładkę ze złotymi elementami podkreślającymi wrażenie niezwykłości i magii.

Piękne edukacyjne opowieści o zwierzętach i naturze podane dzieciom w zgrabnej formie i opatrzone bogatymi ilustracjami. Nawet wydawałoby się trudne zagadnienia są tak dobrze opisane i narysowane, że mój 4-latek nie miał problemu by to zrozumieć. Pobudza do dyskusji i zadawania pytań, więc w naszym przypadku nie sprawdziła się na dobranoc (jak w tytule),ale bardziej jako lektura dzienna.

Lubicie naturę? 🌿 Świetnie się składa, bo już wkrótce na rynku pojawi się cudowna książka dla dzieci: "Cuda w lesie. Opowieści 5 minut przed snem". Wydana nakładem wydawnictwa @harperkids_polska.

Ta książka to skarbnica wiedzy o lesie. 🌳 Poznacie tajemnice grzybów i dowiecie się, jak działa leśny internet, odkryjecie sekret komunikacji drzew. 🌲 Przyjrzycie się jeleniowi szlachetnemu, szpakom, metamorfozie żaby i jelonka rogacza. 🪲 Znajdziecie się na kolorowej, kwietnej łące, pełnej pszczół, motyli, a nocą - latających ciem. 🦋 Zaciekawieni?

Dziewięć wierszowanych opowieści odkryje przed Wami, to co w przyrodzie najbardziej interesujące. 🍀 Lekkie, wpadające w ucho historie przekazują ogrom ciekawostek o życiu w lesie. Każda z nich jest odrębną historią, więc można czytać je w dowolnej kolejności. 👌 Autorka zadbała też o uporządkowanie wiedzy i po każdej opowieści dodała dokładnie opisane i rozrysowane ciekawostki. 👍 Gabby Dawnay "nie boi się" trudnych słów. Maluchy dowiadują się, czym jest mikoryza, fotosynteza czy spory. Choć pojęcia mogą na pierwszy rzut oka wydawać się skomplikowane, to wyjaśnienia są naprawdę proste. 😉

Ta książkowa perełka jest prawdziwą ucztą dla małych miłośników przyrody. 👦 Ma twardą oprawę i okładkę zdobioną złocieniami. Pięknie się mieni w dłoniach. Szata graficzna to coś, co zdecydowanie ją wyróżnia. 😍 Bajkowe ilustracje, prosto z krainy wyobraźni są jednymi z piękniejszych, jakie widziałam w książkach dla dzieci. 👌One naprawdę zachwycają.

Dawka wiedzy o naturze zarówno dla małych, jak i dla dużych. 👩‍🦰 Krótkie historie o niesamowitej przyrodzie zaskakują ciekawostkami, ale nie przytłaczają informacjami - dlatego, zarówno młodszy, jak i starszy czytelnik patrzy na nie z podziwem. 👧 Polecam gorąco! ☺️

Wiosna, przyroda budzi się do życia. Zaczynają się dziać prawdziwe cuda, także w lesie.
A do tego magicznego świata lasu, pełnego życia, w którym w leśnej ciszy słychać jak rośnie wszystko wokół zaprasza nas Autorka "Cudów w lesie" - wierszowanych, rymowanych opowieści (w genialnym przekładzie Kasi Huzar-Czub),idealnych do czytania przed snem, bo przecież #niemaspaniabezczytania.

Śledzimy opowieść o pszczołach i ich wyjątkowym tańcu, o grzybach i sporach, o jeleniu szlachetnym, księżycu i ćmie a nawet o fotosyntezie czy leśnym internecie. Na małego czytelnika czeka aż 9 pięknie zilustrowanych, fascynujących opowieści o przyrodzie, jej sekretach i cudach. Ta książka wspaniale pokazuje leśne zależności i połączenia, odkrywa przed młodymi oczyma, to co czasem tak trudno dostrzec w pędzącej codzienności. Pomaga zachwycić się, zatrzymać i napawać tą niezwykłą, leśną magią.

Kojący, rymowany i bardzo melodyjny tekst otula małego czytelnika i czytany przed snem, sprawia, że zasypia przepełniony urokiem wspaniałej przyrody.

To przepięknie wydana, bardzo wartościowa i oryginalna propozycja, która pomoże dostrzec piękno natury.

"Cuda w lesie"
Nie spodziewałam sie, że niezwykłości przyrody można przedstawić w tak oryginalny sposób, za pomocą wierszowanych opowieści. Autorka snuje interesującą opowieść o mieszkańcach lasu, niezwykłych zjawiskach, które zachodzą w naturze każdego dnia i o tym, że wszystkie elementy w przyrodzie są ze sobą ściśle powiązane. W książce dostajemy dziewięć opowieści, z których młodzi czytelnicy dowiedzą się między innymi jak rosną grzyby i czy drzewa ze sobą rozmawiają; zrozumieją, jak pożyteczne są żuki i pszczoły; jak kijanka zamienia się w żabę; co ćma widzi w nocy i czym różni się życie ptaków i ssaków w stadzie. Czytanie każdej z tych opowieści zajmie nie dłużej niż pięć minut, a więc świetnie nadają się by poczytać dziecku wieczorem przed snem. Uwagę przykuwa również twarda, szyta oprawa i okładka, którą zdobią misterne złoceni. Całość ze sobą idealnie współgra czyniąc książkę niezwykle wartościową propozycją na prezent dla małych miłośników przyrody.

"Cuda w lesie"

Są takie tytuły, na które cieszy się serce.

Czytając- w zasadzie całe życie, mam wrażenie, że zaskoczona byłam miliony razy.
A to za sprawą fantastycznych bohaterów, może przy okazji nietypowego zakończenia, czasem zażenowania długością wątku. Do dziś cieszę się jak dziecko na widok nowej, pachnącej książki, a gdy tekst potrafi wywołać uśmiech już w pierwszych linijkach.. robi się cieplej.
Tak właśnie jest w przypadku KAŻDEGO tekstu, którego przekladem zajmowała się Kasia Huzar-Czub [🖤].
Tutaj, bez spojrzenia na strony z wymienionymi autorami czuć calutką artystyczną duszę, która przesiaknela przez karty opowieści aby koić, zbliżać i dać się zapamiętać.

Przede mną, i Wami, na malowanej akwarelami kartce, jedna z najbardziej uroczych książek edukacyjnych jakie miałam przyjemność czytać swoim dzieciom.
A to wszystko za sprawą @harperskids_polska i tytułowi: "Opowieści 5 minut przed snem. Cuda w lesie" autorstwa Gabby Dawnay, przy współpracy ilustratorskiej z Mona K.

Czy udało się Wam spotkać już na rynku wydawniczym książkę wnikliwie tłumaczącą zmiany zachodzące w świecie przyrody przy wykorzystaniu wierszowanej formy?
Jeśli nie, to tym razem- wpadniecie głęboko w fotel z wrażenia.

Subtelność, lekkość i wysublimowanie to cechy charakterystyczne tego wydania. Niech Was nie zwiedzie większy format, gruba oprawa i twardsze strony.. To przyjemność zamknięta w opowiadaniach o świecie przyrody w możliwie najbardziej przyjazny dziecku sposób.

Wewnatrz znajdziesz zbiór przystępnych historii o kolejnych leśnych elementach. Nigdy nie spotkałeś takiego magicznego objaśnienia pochodzenia grzybów.
Nie znałeś tak odkrywczego wytłumaczenia dla istnienia korzeni w świecie drzew.
Nie wiesz wszystkiego o szpakach, pszczolach...
I nigdy nie czytałeś tak wspaniałych historii, które jednocześnie tuląc do snu ukazują świat o którym można myśleć i snując senne marzenia.🥰

Są takie tytuły, na które cieszy się serce.

"Cuda w lesie" to książka, która zachwyci dzieci i rodziców.

Cuda dzieją się nie tylko w lesie. Dzieją się również w tej książce!

Las to bogactwo dóbr natury. Właśnie to bogactwo stało się inspiracją do stworzenia leśnych opowieści. W dziewięciu rymowankach spotkacie m.in. żabę, jelenia, ćmę, pszczołę, grzyby, drzewa - po to, by uzmysłowić sobie cuda, jakie dzieją się w lesie i w przyrodzie.

Za przekład odpowiada Katarzyna Huzar-Czub, która naukowe zjawiska i procesy przyrodnicze, ubrała w płynny, poetycki tekst. Dzięki wpadającym w ucho rymom, słucha się ich lekko i przyjemnie.

Odkryjecie tu tajemnicę leśnego Internetu, poznacie tajniki magicznej metamorfozy Żaby, a żywot Jelonka Rogacza zdziwi zapewne niejednego z Was. Przyjrzycie się życiu szpaka, poznacie pewną Ćmę i zachwycicie się wierszem o... fotosyntezie. Każdy rozdział tworzy osobną historię. A każda historia dostarcza ogromu ciekawostek na temat leśnego życia. Nad zawartością merytoryczną książki czuwa dr Mikołaj Golachowski - dr nauk przyrodniczych, biolog, podróżnik, polarnik.

"Cuda w lesie" to książka, która pięknie łączy wartości edukacyjne i literackie. Zachwyca warstwą wizualną i sprawdzi się nie tylko do poduszki.

"Cuda w lesie" to książka, która zachwyci dzieci i rodziców.

Cuda dzieją się nie tylko w lesie. Dzieją się również w tej książce!

„Cuda w lecie. Opowieści 5 minut przed snem” autorstwa brytyjskiej pisarki i poetki Gabby Dawnay, ilustrowane przez bułgarską artystkę Monę K. w polskim przekładzie Katarzyny Huzar-Czub są pięknie i starannie wydane. Twarda, szyta oprawa, okładka zdobiona złoceniami, wdzięczne ilustracje zachęcają do lektury.

Książka składa się dziewięciu krótki opowieści, których przeczytanie nie zajmuje dużo czasu. Jak rosną grzyby, jak żyją ptaki, zwierzęta, owady. W krótki wierszowanych historiach przedstawiono piękno natury. Książka w przyjemnej formie pokazuje przyrodą. Pozwala się nią zachwycić. Uczy obserwować wszystko, co się dzieje obok nas. Książka kierowana do dzieci od lat 5. Myślę, że można ją czytać nie tylko przed snem ;) Jak najbardziej polecam!
MJ
Szkolny Klub Recenzenta

Książka składa się dziewięciu krótki opowieści, których...

• Z obrazkami
  • Przyroda