Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi

Okładka książki Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi Cathy Evans
2024-01-24
2024-01-24
32 min.
Grażyna Winiarska

Okładka książki Książka o kupie. Epicka podróż przez ludzki układ pokarmowy Jakub Kaše, Milada Rezková, Lukáš Urbánek
Książka o kupi... Jakub Kaše, Milada ...
Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Wszystko o... ... Antoinette Delylle,...
Okładka książki Kod życia. Wszystko o genach, DNA, i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś Carla Häfner, Mieke Scheier
Kod życia. Wsz... Carla Häfner, Mieke...
Okładka książki Zapachy, czyli dlaczego wszystko pachnie Agnieszka Sozańska, Monika Utnik
Zapachy, czyli... Agnieszka Sozańska,...

Bardzo cenię popularnonaukowe publikacje dla dzieci i skaczę z radości na widok pięknych i przede wszystkim wartościowych propozycji, które z zaangażowaniem, a zarazem przystępnym przekazem edukują młodych czytelników. Do takich właśnie książek należy prezentowany tytuł.

Co łączy nas z niektórymi zwierzętami? Przede wszystkim fakt, że należymy do jednej gromady ssaków liczącej ponad 5800 gatunków. Oddychamy powietrzem, jesteśmy stałocieplni, łączymy się w pary, zachodzimy w ciąże, rodzimy, karmimy maluchy piersią, wychowujemy je oraz dbamy o ich bezpieczeństwo. W świecie ssaków cały ten proces jednak znacznie się od siebie różni, o czym przeczytacie w książce. Będzie różnorodnie, niebanalnie, zaskakująco i rodzinnie!

Wszystko zaczyna się od godów, czyli szukania swego wybranka i rozmnażania. Zaloty samców są naprawdę imponujące np. hipopotam głośno pierdzi i rozrzuca ogonem wokół ukochanej swoje odchody, ależ romantycznie! Proces zapłodnienia i porodu został opisany wystarczająco zrozumiale, nie brak jednak naukowych terminów (na końcu książki jest słownik z trudnymi pojęciami). Dzieci dowiedzą się, co nazywamy miotem, czym łożyskowce różnią się od torbaczy bądź stekowców, ile trwa najdłuższa i najkrótsza ciąża wśród ssaków oraz kogo nazywamy (za)gniazdownikami. Wiecie, że źrebięta zebry stają na nogach po 15 minutach od narodzin, a młode szympansy uczepione są pleców mamy przez pierwsze 4 lata życia?

Świat ssaków jest niesamowity, a każdy gatunek odpowiednio dostosował się do panujących wokół warunków. Jedno jest pewne, my ludzie, będąc jednym z tysiąca gatunków ssaków, powinniśmy z większą empatią i szacunkiem traktować zwierzęta, bo "... wszyscy jesteśmy częścią jednej wielkiej ziemskiej rodziny!".

Rewelacyjna pozycja pełna faktów i ciekawostek odkryje przed wami niejedną tajemnicę dotyczącą rozmnażania się i wychowywania potomstwa wśród zwierząt. Towarzyszące treści ilustracje przywodzą na myśl urocze, dziecięce rysunki, które z pewnością przykują uwagę małych czytelników.

Szczerze polecam!

Fascynująca, popularnonaukowa książka, która pokaże Ci, jak zdumiewające procesy rządzą przyrodą. Edukacyjna, uwrażliwiająca i absolutnie zaskakująca. Mogłaby z powodzeniem zastąpić niejeden podręcznik do biologii, bo prócz suchych faktów niesie coś więcej — uświadamia, jak genialne rozwiązania wypracowała sobie natura.

"Ssaki. Jak rozmnażają się i opiekują młodymi" to kolejny nieoczywisty tytuł od Wydawnictwa Kropka. Pieknie zilustrowana, pełna faktów publikacja została dopracowana w każdym szczególe.

Podstawą rozważań jest tu różnorodność w świecie ssaków, która przejawia się w sposobie rozmnażania. Skupiając się kolejno na konkretnych gatunkach, autorka przedstawia ich gody, zapłodnienie, przebieg ciąży, poród oraz kwestię opieki nad maleństwem i wychowywanie. Opiera się na różnicach i podobieństwach między nimi, ale nie szczędzi ciekawostek.

Niezwykłość natury i jej umiejętność przystosowania się do warunków, zdumiewa. Czy wiesz, na przykład, że pancerniki w niesprzyjających warunkach (susza, głód) potrafią "wstrzymać" ciążę? Zamiast czterech, może trwać aż osiem miesięcy!

Narracja prowadzona jest swobodnie i z luzem, czytelnik nie czuje się przytłoczony nadmiarem trudnych pojęć czy skomplikowanych definicji. Niebanalne i bogate Ilustracje dopełniają tekst. Niewatpliwie mają ładunek emocjonalny.

Pamiętajmy, że z punktu widzenia przyrodniczego, jesteśmy przedstawicielem jednego z gatunków ssaków — myślę, że świadomość tego może wpłynąć na rozwój empatii i uważnego postrzegania otaczającego nas świata. Wszak "wszyscy jesteśmy częścią jednej wielkiej ziemskiej rodziny!".

"Ssaki. Jak rozmnażają się i opiekują młodymi" to...

Czy wiecie, że nowo narodzona żyrafa waży około 60 kg i ma 180 cm wzrostu? Słyszeliście, że orangutany piją mleko matki nawet przez 8 lat?
Zaciekawieni tymi faktami?
Chcecie poznać więcej ciekawostek na temat ssaków?
O tym, jak przebiega ciąża, poród i karmienie zwierzęcych noworodków oraz ich wychowanie przeczytacie w bogato ilustrowanej książce "Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi" od @wydawnictwo_kropka
Autorka Cathy Evans na kartach tejże książki przekazuje szereg informacji dotyczących gromady ssaków. Robi to jednak "ze smakiem", nie obarczając młodych czytelników nadmiarem trudnych do zrozumienia pojęć.
Przeczytacie w niej o charakterystycznych dla wszystkich ssaków cechach, o tym, jak przebiegają gody, na przykładzie człowieka przyjrzycie się zaś zapłodnieniu.
Zajrzycie do macicy słonicy, by poznać warunki, w których rozwija się płód. Poznacie też odpowiedź na pytanie, które zwierzę rośnie w brzuchu mamy najdłużej. Nie brakuje również informacji o tym, jak ssaki karmią swoje maleństwa, jak je wychowują i dbają o ich bezpieczeństwo.
Książka "Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi" poza wieloma faktami może poszczycić się także zjawiskową szatą graficzną. Przyjemne dla oka, przypominające nieco dziecięce rysunki ilustracje doskonale komponują się z treścią. Całość jest bardzo przyjemna w odbiorze.
Bardzo cenię literaturę popularnonaukową dedykowaną dzieciom. Coraz więcej pięknie wydanych, wartościowych książek trafia na księgarskie półki i do naszego domu. Uwielbiamy tę formę poznawania świata, dlatego też całym sercem polecam Wam tę nowość Wydawnictwa Kropka.
Czytajcie ją, bo warto!

Zaciekawieni tymi faktami?
Chcecie poznać więcej ciekawostek na temat ssaków?

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Kropka ukazała się kolejna interesująca książka dla dzieci „Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi”. To fascynujące wydanie, dzięki któremu młodzi czytelnicy mają okazję dowiedzieć się więcej na temat ssaków oraz ich rozmnażania. Cathy Evans przedstawia dzieciom charakterystykę ssaków wyjaśniając, czym są gody, na czym polega zapłodnienie i ciąża, jak rodzą się młode, a potem jak zwierzęta opiekują się potomstwem. Zawarte w książce informacje są zaprezentowane w zrozumiały dla dzieci sposób, a szata graficzna jest bardzo przyjemna, dzięki czemu nawet kilkulatki będą w stanie zrozumieć taki materiał. Co ważne, treści naukowe są omówione bardzo przystępnie i ciekawie. W książce znajduje się także quiz o nazwach ssaków różnych gatunków oraz słowniczek z trudniejszymi wyrazami porządkujący wiedzę przedstawioną w książce. Dzieci znajdują w tej książce mnóstwo ciekawostek o ssakach między innymi o wielorybach, kolczatkach, hipopotamach, pancernikach, stekowcach, torbaczach, zebrach lub delfinach. Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/ssaki-jak-sie-rozmnazaja-i-opiekuja.html

Dzieci uwielbiają zwierzęta i książki o zwierzętach, prawda? Myślę, że nie jest to zbytnie uogólnienie. Nie raz, nie dwa zauważyłam, że zwierzęcy bohaterowie przyciągają dzieciaki do lektury. I nie mówię tu tylko o bajkach czy opowiastkach, bo maluchy, także w wieku przedszkolnym, są ciekawe świata i chętnie dowiadują się nowych rzeczy o świecie zwierząt. A jeśli macie takiego ciekawskiego przedszkolaka w domu, to możecie wspólnie poczytać Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi Cathy Evans.

Zapomnij o pszczołach i ptakach, dowiedz się, jak ssaki rodzą dzieci i opiekują się nimi! Czy wiesz, że wielorybom ogon rodzi się jako pierwszy, aby matka mogła wypchnąć noworodka na powierzchnię, żeby zaczerpnęły powietrza, gdy tylko wypłyną? Czy wiesz, że dzieci pancerników rodzą się jako identyczne czworaczki? Albo że kolczatki karmią swoje młode mlekiem spływającym z ich brzuchów?

To świetna pozycja popularnonaukowa dla najmłodszych, która opowiada o tym, co łączy wszystkie ssaki i co je różni w kwestii rozmnażania i opieki nad potomstwem. W prosty sposób wyjaśnia, na czym polega zapłodnienie, jak przebiega ciąża i poród, jak wygląda karmienie i opieka nad potomstwem.

Temat jest wprowadzony z wyczuciem, przejrzyście i ciekawie, a jednocześnie wspaniale zaspokaja ciekawość najmłodszych w tym temacie (i nie, nie ma co się rumienić, tylko czytać i rozmawiać). Samego tekstu jest akurat tyle, by przekazać najważniejsze informacje i nieco ciekawostek.

Uwagę zwracają ciekawe ilustracje Bii Melo, które z lekką nonszalancją mieszczą się gdzieś pomiędzy dziecięcymi rysunkami kredką a dokładnymi wizerunkami zwierząt i ich młodych. Świetnie dopełniają tekst i będą uatrakcyjniać wspólną rodzinną lekturę.

W tej książce mieści się całkiem sporo wiedzy podanej w przystępny i skondensowany sposób, a także ciekawostki - o tym, dlaczego wieloryby i delfiny rodzą się "od ogona", jak nazywają się młode różnych gatunków, jakie są ciekawe zwyczaje godowe niektórych zwierząt i jak długo trwa ciąża i opieka nad młodymi. To książka, która sprawi sporo frajdy wszystkim głodnym wiedzy, a przy tym na tyle lekka, że z przyjemnością będziecie do niej wracać.

Kolorowe okładki, często pełne przykuwających wzrok detali, ilustracje kuszące swą niepowtarzalnością, wielość formatów, szaleństwo tytułów – świat literatury faktu dla dzieci zrobił się barwny, różnorodny i niesamowicie bogaty. Półki w księgarniach wypełniają opracowania z niemal każdego obszaru wiedzy, nic tylko brać i czytać. A zdecydowanie warto się w te lektury zagłębiać, bo nie tylko są podane estetycznie, ale i nadzwyczaj interesująco, często wręcz niekonwencjonalnie. Nauka w takiej formie nie nuży, nie przytłacza i nie zniechęca.

Sięgając po kolejną książkę non-fiction dla dzieci z lekkim żalem wzdycham, że za moich szkolnych czasów takich nie było, a szkolne podręczniki… no cóż, fascynujące raczej nie były. Tym bardziej warto docenić fakt, że obecnie dzieci mają szansę czerpać wiedzę nie tylko z nich, ale z wartościowej literatury, wśród której każdy znajdzie coś dla siebie. I z pewnością czas poświęcony na taką lekturę będzie wartościowszy, niż ślęczenie nad kolejnym nudnym zadaniem domowym 😉

Wydawnictwo Kropka jest z pewnością ekspertem w zakresie wyjątkowych książek popularnonaukowych dla dzieci. Co i rusz kusi czytelników kolejnymi, często nieoczywistymi, tytułami przepełnionymi wiedzą, wydanymi z dbałością o każdy szczegół. Niedawno ich katalog wzbogaciła publikacja Cathy Evans „Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” z ilustracjami Bii Melo. Tytuł zdradza, co znajdziemy w środku – będzie o tym czym są ssaki, jak przebiegają ich gody, jak dochodzi do zapłodnienia, jak przebiega ciąża i poród, a następnie opieka nad potomstwem.

Autorka nie zanudza czytelnika definicjami i nadmiarem faktów, przywołuje je raczej pobieżnie, na tyle na ile są niezbędne w pierwszym kontakcie z tematem. Operuje przykładami zwierząt, ale też ludzi, bo też jesteśmy ssakami. Dlatego nie powinno nikogo zdziwić, że proces zapłodnienia opisany jest na przykładzie ludzi.

Tekstu nie ma wiele, same kluczowe informacje by zaspokoić pierwszą ciekawość i wzbudzić zainteresowanie tematem. Bogato ilustrowana, a w ilustracjach tych ukryły się emocje: czułość, odpowiedzialność, bliskość.

Wyborna jest ta książka! Edukuje, uwrażliwia, rozbudza poczucie estetyki, zaskakuje i niesie pewien przekaz. Bo „Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi” nie jest zwyczajną książką popularnonaukową, w której znajdziesz jedynie zestaw ciekawostek i faktów. Mam poczucie, że Cathy Evans (tekst) i Bia Melo (ilustracje) chciały tą książką przekazać więcej i wywołać konkretne emocje - wzruszenie, czułość i poczucie odpowiedzialności.

„Ssaki...” nie przytłaczają ilością tekstu, definicji czy skomplikowanych procesów. To raczej wprowadzenie i zaproszenie do poszukiwania bardziej rozbudowanych informacji. Ta książka jest pewnego rodzaju piękną obietnicą tego, co na młodych czytelników czeka, gdy tylko zdecydują się sięgnąć po więcej. Bo świat natury, w tym wypadku konkretnie ssaków, jest absolutnie zdumiewający. A gdy jeszcze zostanie zawężony do zagadnienia rozmnażania i opieki nad młodymi, to dostajemy opowieść o tym, jak wiele magii kryje się w codzienności. Bo dla mnie natura jest po prostu magiczna!

Gdy uświadomisz sobie, jak niesamowitym procesem jest samo łączenie się w pary u ssaków, a potem jak niezwykły jest etap, w którym życie rodzi się w ciele matki, to przecież głowa mała! A to jeszcze nie koniec tej przygody. Jeszcze jest okres ciąży, narodziny, opieka nad młodymi. I właśnie „Ssaki...” opowiadają o wszystkich tych kwestiach. A autorki robią to w sposób naturalny, swobodny i radosny. Emanuje z tej książki szacunek zarówno do czytelnika, jak i poruszanego tematu i natury w ogóle. To wszystko sprawia, że najnowsza propozycja wydawnicza od Kropki zdecydowanie zasługuje na Twoją uwagę.

Pewnie jesteś ciekawy/ciekawa, jakie informacje znajdziesz w tej książce? Zdradzę Ci kilka. A więc dowiesz się, jak wyglądają gody gibonów lub nietoperzy. Jak przebiega zapłodnienie, i jak to się dzieje, że czasami rodzą się bliźnięta. Podejrzysz rozwijające się w macicy słoniątko, a w torbie kangurzycy zauważysz młodego kangurka. Będziesz towarzyszyć narodzinom żyrafiątka i poznasz nazwy dzieci ssaków. Na koniec będzie kilka słów o życiu rodzinnym i piękna refleksja o opiekowaniu się sobą nawzajem, „bo wszyscy jesteśmy częścią jednej wielkiej ziemskiej rodziny!”.

Bardzo podoba mi się kierunek, jaki obrała dziecięca literatura faktu. Jest atrakcyjna i z szerokim zakresem tematycznym. Półki księgarni wypełniają się książkami, dzięki którym proces uczenia się staje się radosny, naturalny i pełen zachwytu nad światem. Ta książka to pozycja z kategorii non-fiction, która zdecydowanie warta jest Waszej uwagi. Tytuł o rozmnażaniu ssaków, ale nie w ujęciu edukacji seksualnej, tylko wypełnionej ciekawostkami pozycji o zwyczajach godowych, zapłodnieniu, ciąży, narodzinach i karmieniu piersią.

Wiedzieliście, że dzieci wielorybów i delfinów rodzą się ogonem do przodu? To dlatego, że gdy głowa maluszka znajdzie się poza ciałem matki, musi on od razu zaczerpnąć powietrza, a nie może tego zrobić pod wodą. Kiedy tylko młode się urodzi, matka popycha je w stronę powierzchni, aby mogło wziąć pierwszy oddech.

To tylko jedna, z dziesiątek informacji, jakie tu znajdziecie. Wszystkie są rzeczowe, przystępne i bardzo interesujące. Wśród nich jest wiele uroczych, a nawet humorystycznych, jak chociażby ta, że samiec hipopotama, żeby zwrócić uwagę samicy, puszcza głośno bąki i rozrzuca ogonem wokół niej swoje odchody.

Całość ma uporządkowany charakter. Rozpoczyna się od ogólnej charakterystyki ssaków, by następnie opowiedzieć dzieciom pokrótce, czym są gody, jak dochodzi do zapłodnienia i jak wygląda ciąża. Później przechodzimy do narodzin, sposobów opieki nad noworodkami i karmienia piersią. Pięknym fragmentem jest też rozdział, kończący książkę, który dotyczy ludzkich rodzin. Jest włączający i pełen szacunku.

Oprócz ciekawostek, znajdziecie tu też fajny quiz o nazwach młodych ssaków różnych gatunków, a także słowniczek z trudniejszymi wyrazami, który porządkuje wiedzę z kart książki.

Na szczególną uwagę zasługują też ilustracje, kojarzące się trochę z dziecięcymi rysunkami kredkami. Mnie oczarowały. Mają w sobie dużo ciepła.

Polecam!

• Alonka do kupienia TERAZ
  • Naukowa Dżungla
  • Samodzielne

Dodaj cytat z książki Ssaki. Jak się rozmnażają i opiekują młodymi