Co się kryje w kokonie? Fascynujące ciekawostki o ćmach i motylach

Okładka książki Co się kryje w kokonie? Fascynujące ciekawostki o ćmach i motylach Rachel Ignotofsky
Rachel Ignotofsky Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Co się kryje w… literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Co się kryje w…
Nasza Księgarnia
2024-02-15
2024-02-15
48 min.
Magdalena Korobkiewicz

Lekkie wprowadzanie do świata nauki to niesamowicie ważna umiejętność. Podsuwanie młodym czytelnikom treści, które będą konkurencyjne w zderzeniu z grami jest niesamowicie trudne, ale wiele autorów potrafi to zrobić i uważam, że Rachel Ignotofsky zdecydowanie się to udaje. Wszystkie jej publikacje zachwycają piękną szatą graficzną. Każda w pewien sposób przybliża młodym czytelnikom świat. Sprawdza się ona zarówno jako pisarka jak i ilustratorka. Treści zaczarowują i inspirują młodych czytelników. Wśród jej publikacji można znaleźć fantastyczne książki wprowadzające do świata przyrody, nauki i technologii oraz podsuwające historie wynalazków. Autorka do każdego tematu podchodzi poważnie i w piękny, prosty sposób pokazuje ważne zjawiska.
Na polskim rynku do tej pory pojawiły się publikacje o kobietach w nauce, sporcie oraz wprowadzające nas do świata roślin oraz pozwalające przyjrzeć się motylom i ćmom. Pokazuje jak bardzo świat flory i fauny jest zadziwiający. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi cały proces rośnięcia, rozwoju, dojrzewania, wytwarzania kwiatów, wabienia owadów, wytwarzania nasion i dbania o to, aby zwierzęta lub wiatr rozniosły je, przemian, metamorfoz pozwalających na osiągnięcie dojrzałości. Jak to wszystko przebiega, z czym się wiąże sprawia? – to jedne z pytań dzieci. Rachel Ignotofsky zabiera młodych czytelników w świat zadziwiających zjawisk i zmian zachodzących w tej części natury. W publikacji zatytułowanej „Co się kryje w kwiatku” w prosty sposób wyjaśnia jak powstają kwiaty, skąd czerpią materiały na rozwój, co pomaga im kwitnąć, dlaczego pachną i mają określone kolory i w jaki sposób się rozwijają. Poznajemy znaczenie żyzności gleby, zawartości określonych minerałów, wody i światła słonecznego. Przy okazji poznamy bardzo ważny proces fotosyntezy, produkcji czystego powietrza i składników odżywczych oraz budowania tkanki. Z takim samym szczegółowym podejściem mamy do czynienia w przypadku książki „Co się kryje w kokonie?”.
Tu przyglądamy się motylom i ćmom, uczymy się, w jaki sposób odróżnić jedne od drugich, kiedy pojawiły się pierwsze osobniki, jakiej wielkości są, co je łączy, aby prześledzić proces rozwoju od jajeczka do motyla. Zobaczymy jak bardzo różnorodnie mogą wyglądać jajka, gąsienice i kokony oraz dorosłe osobniki. Dowiemy się, po co te owady aż tak bardzo się zmieniają i dlaczego są ważne dla przyrody. Przyjrzymy się dokładnie budowie kolejnych stadiów rozwoju motyla, ich mechanizmom obronnym oraz kamuflującym. Zajrzymy do poczwarek, poruszony zostanie problem nici i wykonanych z nich kokonów. Pojawia się też temat migracji motyli, miejsc, w których składają jajka, przepoczwarzają się.
Zarówno w książce poświęconej kwiatom, jak i tej zabierającej nas do świata motyli niby mamy to samo, co w podręcznikach do biologii, ale pięknie i ciekawie rozrysowane, dzięki czemu materiał jest przystępniejszy i śmiało mogą po niego sięgnąć także młodsi odkrywcy świata. Na większości rozkładówek znajdziemy pięknie rozrysowaną budowę i etapy rozwoju. Przygodę z tematem przewodnim zaczynamy od uświadomienia sobie, że kwiaty i kokony znajdziemy ją niemal wszędzie. Kwiaty można spotkać zarówno w ogrodach, parkach, dżunglach, jak i na bagnach i pustyniach. Każda roślina przystosowana jest do warunków, w których rośnie naturalnie. Podobnie jest też z motylami i ćmami. Na rozkładówkach zobaczymy grupkę ciekawskich dzieci przyglądających się motylom, szukających kokonów, podglądających gąsienice i robiących notatki. Bohaterami są tu mali biolodzy poznający przyrodę przez kontakt z nią i dzieleniem się ze sobą zdobytą wiedzą, obserwacjami.
Materiał piękny, kolorowy, cudnie rozrysowany, dzięki czemu zdobywanie wiedzy jest przyjemne. Słownictwo profesjonalne, znane z podręczników, ale mamy tu pięknie stopniowane podsuwanie wiedzy. Do tego widzimy, że motyle i ćmy mogą być niesamowicie różnorodne, spełniać inne funkcje w przyrodzie.
Rachel Ignotofsky zabiera nas w piękny, kolorowy świat kwiatów i motyli i w bardzo przystępny sposób tłumaczy, jak działa natura. Uświadamia jak niesamowicie ciekawe, piękne i różnorodne są kwiaty, motyle i ćmy. Zarówno „Co się kryje w kwiatku?”, jak i „Co się kryje w kokonie?” to publikacje z ilustracjami, obok których trudno przejść obojętnie. Mamy tu cudowne bogactwo kształtów, kolorów i rozmiarów. Rozrysowanie poszczególnych przemian sprawia, że młody czytelnik bez problemu przyswoi sobie wiedzę zawartą w tej publikacji. W jednej kwiaty, a w drugiej motyle i ćmy wypełniają tu każdą stronę. Rozkładówki dzięki temu są barwne, a bardzo krótki tekst subtelnie wkomponowano w tło, dzięki czemu skupiamy się na ilustracji, tym, co się na niej dzieje. Krótkie informacje są doskonałym uzupełnieniem.
Całość piękna, barwna, kusząca. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną, kartonową, matową okładkę, dzięki czemu lektura jest estetyczna i trwała. Zdecydowanie warto sięgnąć po obie publikacje. Mam nadzieję, że do polskich czytelników trafią także inne książki Rachel Ignotofsky, bo każde spotkanie z jej książkami i puzzlami to prawdziwa uczta. Na stronie autorki można znaleźć także darmowe kolorowanki do pobrania.

Chociaż większość z nas kojarzy podstawowy cykl życiowy motyli - od jajeczka, przez gąsienicę i kokon, aż po dorosłą postać, zwaną imago - istnieje wiele fascynujących detali, których nie zdajemy sobie sprawy. Czy wiesz na przykład, że zarówno motyle, jak i ćmy mają na swoich skrzydłach delikatne łuski? A co więcej, to właśnie ćmy są odpowiedzialne za wytwarzanie kokonów, nie motyle!

W tej książce można odnaleźć te i wiele innych niezwykłych faktów.
I to nie wszystko - ilustracje przewyższają wciągający tekst, tworząc niezwykłe wizualne doznania, które przybliżają nam piękno świata przyrody (te kolory!)

Pozwól sobie na podróż przez strony tej książki, obiecuję że będziesz zachwycony_a :)

W tej wspaniale zilustrowanej książce autorka Rachel Ignotofsky tłumaczy czytelnikom, jak działa natura. Dzięki lekturze dzieci poszerzą swoją wiedzę przyrodniczą szczególnie na temat motyli! Dowiedzą się, jak powstają te niezwykłe owady, które po chrząszczach stanowią drugą pod względem liczebności grupę. Obecnie na świecie żyje około 150 tysięcy gatunków motyli, z czego w naszym kraju ponad 3 tysiące. Motyle występują na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy i należą do najbardziej zaawansowanych ewolucyjnie owadów. Warto wiedzieć o nich jak najwięcej. Ta książka robi to znakomicie. Na początku jest jajo, potem powstaje gąsienica, poczwarka, a wreszcie dorosły owad! W kokonach i poczwarkach zachodzi naprawdę wyjątkowa przemiana. 🦋 Więcej na blogu: https://ksiazkizabawy.blogspot.com/2024/02/co-sie-kryje-w-kokonie-fascynujace.html

Ależ mam dziś do pokazania cudeńko!
Oto książka, która wpuści do waszego życia namiastkę wiosny, już tak bardzo pożądanej i wypatrywanej na spacerach. Swoją drogą ja już pierwszego motyla zauważyłam, a wy?

"Co się kryje w kokonie?" to pozycja idealna dla przedszkolaków, chcących odkryć wszelkie tajemnice natury i przyjrzeć się bliżej tak pięknym, barwnym owadom, jakimi są motyle, czy też nocnym, skromniejszym ćmom.
Autorka krótko, zwięźle i na temat postanowiła wyjaśnić, co tak naprawdę kryje się w kokonie, jak on powstaje, czym jest poczwarka i co nazywamy przeobrażeniem zupełnym. Fantastycznie opisuje i obrazuje dla większego zrozumienia cykl rozwoju ćmy i motyla krok po kroku, porównuje również ich budowę oraz styl życia. Poznajemy ich dietę, sztuczki na obronę przed drapieżnikami i sposoby na znalezienie partnera. Nie mogło zabraknąć oczywiście wątku uświadamiającego, dlaczego te owady są niezbędne w naturze i co dobrego możemy dla nich zrobić! 🦋

Podoba mi się fakt, że zarówno motyle, jak i ćmy zostały opisane w książce w równym stopniu. Często też na jednej rozkładówce mamy porównanie jednego i drugiego owada, dzięki czemu różnice są zauważalne dla dzieci gołym okiem. Zaznaczam, iż autorka w zależności od gatunku posługiwała się nazwami naukowymi, jak i polskimi.

Obłędnie zilustrowana książka zachwyciła nas przede wszystkim swą piękną grafiką, kolorystyką oraz detalami. Niektóre ćmy i motyle wyglądają jak żywe, jak gdyby za chwilę dosłownie miały ulecieć z kartek! Ale przyznajmy szczerze, że już na wstępie to okładka kusi, by sięgnąć po książkę. Jesteście w stanie jej się oprzeć?

Przystępnie przekazana podstawowa wiedza o motylach i ćmach zafascynuje niejednego miłośnika przyrody.

Polecamy, polecamy!

Ależ mam dziś do pokazania cudeńko!

Czy u Was też widać już pierwsze oznaki wiosny? U mnie pomimo deszczowych dni znajdą się też słoneczne, a w ogródku zaczynają się pojawiać pierwsze kwiaty. A jak kwiaty, to niedługo będą motyle. Dlatego będąc w tym wiosennym klimacie, chcę dzisiaj zaproponować dla najmłodszych czytelników i ich rodziców wyjątkową książkę: „Co się kryje w kokonie”.
Każdy z nas chyba wie co to motyl i ćma. Co to gąsienica a co poczwarka? Ale czy wiemy
• jak przebiega cały proces przeobrażania się proces przeobrażenia?
• ile razy gąsienica zrzuca skórę?
• jak bronią się gąsienice przed drapieżnikami?
• czym różni się przeobrażanie motyla od ćmi oraz czym różni się budowa tych owadów?
• czym żywi się gąsienica a czym dorosły motyl czy ćma?
• w jaki sposób dorosłe ćmy i motyle szukają pary?
„Co się kryje w kokonie” to przepięknie wydana książeczka Przeważają w niej ilustracje nad tekstem, dzięki czemu świetnie nadaje się zarówno dla najmłodszych czytelników jak i tych nieco starszych. Kolorowe lustracje przykuwają wzrok i rozwijają wyobraźnię.
To co nam najbardziej spodobało się w tej wartościowej książce to sposób przedstawienia informacji. Nie tylko poprzez ilustracje, ale poprzez układ porównania ćmy i motyla.
Całość jest łatwa w odbiorze. Potrafi zainteresować i dziecko i dorosłego. Zachęca do zadawania pytań, rozwija słownictwo i pomaga poznać bliżej procesy zachodzące wśród owadów.
Na końcu książeczki podoba jest strona, z której można pobrać kolorowanki. Czy może być coś lepszego?
Jeśli lubicie sięgać po wartościowe książeczki to bardzo polecam „Co się kryje w kokonie”.

Każdy z nas chyba wie co...

• Zwierzęta
  • Samodzielne
  • Dla przedszkolaka
  • Dla dzieci i młodzieży
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Co się kryje w kokonie? Fascynujące ciekawostki o ćmach i motylach