Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze

Okładka książki Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze Rachel Ignotofsky
Okładka książki Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze
Rachel Ignotofsky Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Co się kryje w… literatura dziecięca
48 str. 48 min.
2022-04-27
48 min.
Magdalena Korobkiewicz

Okładka książki Sprzedawca Szczęścia Davide Cali, Marco Somá
Sprzedawca Szc... Davide Cali, Marco ...
Okładka książki Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Aleksandra Zając
Co lubią uczucia? Tina Oziewicz, Alek...
Okładka książki Magiczna podróż Flory Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Magiczna podró... Gabriela Rzepecka-W...

Świat flory jest zadziwiający. Zwłaszcza, kiedy w grę wchodzi cały proces rośnięcia, rozwoju, dojrzewania, wytwarzania kwiatów, wabienia owadów, wytwarzania nasion i dbania o to, aby zwierzęta lub wiatr rozniosły je. Jak to wszystko przebiega, z czym się wiąże sprawia? – to jedne z pytań dzieci. Rachel Ignotofsky zabiera młodych czytelników w świat zadziwiających zjawisk i zmian zachodzących w tej części natury. W prosty sposób wyjaśnia jak powstają kwiaty, skąd czerpią materiały na rozwój, co pomaga im kwitnąć, dlaczego pachną i mają określone kolory i w jaki sposób się rozwijają. Poznajemy znaczenie żyzności gleby, zawartości określonych minerałów, wody i światła słonecznego. Przy okazji poznamy bardzo ważny proces fotosyntezy, produkcji czystego powietrza i składników odżywczych oraz budowania tkanki. Niby mamy tu to samo, co w podręcznikach do biologii, ale pięknie i ciekawie rozrysowane, dzięki czemu materiał jest przystępniejszy i śmiało mogą po niego sięgnąć także młodsi odkrywcy świata.
Na większości rozkładówek znajdziemy budowę kwiatu z pięknie rozrysowanymi kolejnymi elementami. Przygodę z tą rośliną zaczynamy od uświadomienia sobie, że znajdziemy ją niemal wszędzie. Kwiaty można spotkać zarówno w ogrodach, parkach, dżunglach, jak i na bagnach i pustyniach. Każda roślina przystosowana jest do warunków, w których rośnie naturalnie. Poznajemy kilka popularnych kwiatów i przyglądamy się różnorodności ich kolorów. Przyjrzymy się budowie kwiatu, a dalej zgłębiamy tajniki kiełkowania oraz otoczeniu sprzyjającemu zmianie nasiona w roślinę. Zobaczymy, w jaki sposób owady, bakterie, grzyby i inne organizmy pomagają w użyźnianiu gleby. Przy okazji zapoznamy się z mrówkami, ślimakami, dżdżownicami, prosionkami, krocionogami, biedronkami, gąsienicami, mszycami, pszczołami i wieloma innymi zwierzętami. Dokładnie poznamy proces fotosyntezy i zobaczymy jak wyglądają komórki roślin, jak tworzą się pąki kwiatów oraz ich przemiany kwiaty. Po budowie kwiatu przychodzi czas na opowieść o rozmnażaniu i wykorzystywanych do tego narzędziach i zwierzętach wspomagających ten proces, w jaki sposób dostosowują swoją budowę i kolor do owadów, które najskuteczniej przenoszą pyłek. Zobaczymy też, że poza nimi w zapylaniu biorą też udział ssaki i ptaki, a także wiatr. Dalej mamy bogactwo owoców, przemiany kwiatu w owoce z nasionami. Przyjrzymy się sposobom przenoszenia ich i powtarzania się cyklu rozwoju rośliny od nasionka trafiającego do ziemi.
Materiał piękny, kolorowy, cudnie rozrysowany, dzięki czemu zdobywanie wiedzy jest przyjemne. Słownictwo profesjonalne, znane z podręczników, ale mamy tu pięknie stopniowane podsuwanie wiedzy. Do tego widzimy, że kwiaty to nie tylko rośliny ozdobne, ale też te, na których powstają jadalne owoce, strączki lub orzechy.
Rachel Ignotofsky zabiera nas w piękny, kolorowy świat kwiatów i w bardzo przystępny sposób tłumaczy, jak działa natura. Uświadamia jak niesamowicie ciekawe, piękne i różnorodne są kwiaty. Trudno przejść obojętnie obok ilustracji stworzonych przez autorkę. Mamy tu cudowne bogactwo kształtów, kolorów i rozmiarów. Rozrysowanie poszczególnych przemian sprawia, że młody czytelnik bez problemu przyswoi sobie wiedzę zawartą w tej publikacji. Kwiaty wypełniają tu każdą stronę. Rozkładówki dzięki temu są barwne, a bardzo krótki tekst subtelnie wkomponowany w tło, dzięki czemu skupiamy się na ilustracji, tym, co się na niej dzieje. Krótkie informacje są doskonałym uzupełnieniem.
Całość piękna, barwna, kusząca. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną, kartonową, matową okładkę, dzięki czemu lektura jest estetyczna i trwała.

2083

Fantastyczne ilustracje!
Prosty zrozumiały język.
Nie tylko dla dzieci.

Fantastyczne ilustracje!
Prosty zrozumiały język.
Nie tylko dla dzieci.

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com

Świat jest fascynujący, a książki dla dzieci pozwalają także nam, dorosłym, na nowo się nim zachwycić. Po lekturze książki Co się kryje w kwiatku? autorstwa Rachel Ignotofsky, która ukazała się nakładem wydawnictwa Nasza Księgarnia, na nowo odkryjemy magię, jaka kryje się w procesie wzrostu roślin.

Książka Ignotofsky przede wszystkim przyciąga uwagę kolorami, jak prawdziwe kwiaty. Liczne barwne ilustracje pozwalają przyjrzeć się i zrozumieć jak wygląda budowa kwiatu, czym jest fotosynteza czy w jaki sposób odżywiają się rośliny. Dowiemy się także gdzie można zobaczyć kwiatki, jakie rośliny je mają, czym jest zapylanie i jakie zwierzęta zapylają kwiaty. W kolejnych rozdziałach możemy dowiedzieć się jak wygląda wzrost rośliny od nasiona do dorosłego osobnika, a także, w jaki sposób rozprzestrzeniają się nasiona oraz dlaczego rośliny są ważne.

Ilustracje bardzo dobrze uzupełnia tekst, którego nie jest zbyt dużo, co w przypadku podobnych publikacji jest tylko zaletą.

Co się kryje w kwiatku? to wspaniała podróż po fascynującym świecie roślin, z mnóstwem informacji podanych w przejrzysty i przystępny sposób, tak, że dzieci zrozumieją temat bez problemu. To doskonała pozycja by zacząć swoją przygodę z botaniką i przyjrzeć się kwiatom w swoim otoczeniu.

Więcej recenzji na https://geek-woman.blogspot.com

Książka Ignotofsky...

Kwiaty, z całą swoja złożonością, są niezwykle fascynujące. Mają nie tylko swój język, ale i skomplikowaną konstrukcję, w której wszystko jest – niczym w organizmie człowieka – od siebie zależne. Samo ich istnienie jest również częścią niezwykle fascynującego procesu, nie tylko związanego z ich wzrostem, ale również rolą, jaką odgrywają w przyrodzie.
Sekrety kwiatów możemy poznać dzięki pięknej książce o walorach edukacyjnych, pt. „Co się kryje w kwiatku?”, autorstwa Rachel Ignotofsky. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Nasza Księgarnia pozycja, to prawdziwa gratka dla małych tropicieli ciekawostek przyrodniczych, a także dla ich rodziców, którzy mogą odkrywać przed dziećmi fascynujący świat przyrody, To także pomoc edukacyjna dla nauczycieli biologii, którzy dzięki książce mają możliwość zaciekawienia uczniów otaczającym ich światem.
Książka w sposób nieszablonowy przekazuje wiedzę, zaś wspaniałe ilustracje zapadają w pamięć, umożliwiając efektywną naukę. Świat kwiatów został tu przedstawiony w fascynujący sposób, z szerszej perspektywy, dzięki czemu jesteśmy świadomi, w jaki sposób kwiaty wpływają pośrednio również na nas i jakość naszego życia. Bo przecież kwiaty są wszędzie, zarówno w miastach, jak i na pustyni, a nawet na szczytach gór, choć miejsca ich występowania są związane z konkretnymi gatunkami. Mają różne kolory, różne kształty i rozmiary, ale każdy z nich jest zbudowany w określony sposób.
Autorka dokładnie tłumaczy na kolejnych stronach książki, jak kwiaty powstają („wszystko zaczyna się od nasiona”),my zaś mamy możliwość zajrzenia pod ziemię, żeby przekonać się, w jaki sposób nasiono przemienia się w kwiat i ile owadów, bakterii i grzybów pracuje na to, by ziemia była żyzna i stanowiła doskonałe środowisko dla rośliny.
Dowiemy się również czym jest zjawisko fotosyntezy i … że dzięki roślinom i my mamy czym oddychać. Poznamy potrzeby roślin, a także budowę ich kwiatów, zajrzymy też do wnętrza kwiatu by zobaczyć, gdzie powstają nasiona. Przekonamy się również, kim są zapylacze i w jaki sposób są wabione, a także, w jaki sposób nasiona opuszczają roślinę.
Te wszystkie informacje sprawiają, że zupełnie inaczej zaczynamy postrzegać kwiaty, a jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, to nabierzemy do nich szacunku. I być może posadzimy nawet kilka kwiatów na balkonie, by cieszyły nasze oczy, ale też by stały się częścią ekosystemu. Przyjemnością będzie również wąchanie kwiatów, podobnie zresztą, jak z przyjemnością oglądamy książkę im poświęconą. Jej twarda oprawa zapewnia trwałość, nadaje książce niepowtarzalnego charakteru, podobnie zresztą jak bogate w szczegóły ilustracje. Tym sposobem to pozycja, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego badacza otaczającego go świata.

Sekrety kwiatów...

Jaka to jest cudowna książka!

Zachwyca już samymi ilustracjami, które są estetyczne, wyraziste i wspaniale komponują się z treścią.

Sama treść jest dobrze rozplanowana i zorganizowana. Jeden punkt wynika z poprzedniego, a podana wiedza jest usystematyzowana i logiczna. "Co kryje się w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze" to książka, z której dowiecie się m. in.:
🌷jak zbudowany jest kwiat,
🌷jakie są podstawowe różnice w wyglądzie kwiatów (rozmiary, kształty itp),
🌷jak przebiega cykl rozwoju kwiatu,
🌷czym i w jaki sposób się żywi,
🌷jak się rozmnaża,
🌷jakie pełni funkcje w przyrodzie.

Wspaniałe w tej książce jest to, że jest dość oszczędna w słowach, a jednocześnie naprawdę wyczerpująco tłumaczy wszystkie powyższe punkty oraz wiele więcej. Pomaga nie tylko zrozumieć, ale zobaczyć o czym mowa, dzięki adekwatnym ilustracjom.

Czytałysmy ją z Iga z fascynacją. To prawdziwa uczta dla umysłu i dla oka❤️

Jaka to jest cudowna książka!

Jakie to śliczne! <3

Jakie to śliczne! <3

• Popularnonaukowe
  • Nataszki
  • Dla dzieci do kupienia
  • Bez oceny
  • Lista 2023 - dzieci
  • Elitki

Dodaj cytat z książki Co się kryje w kwiatku? Fascynujące ciekawostki przyrodnicze