Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?

Okładka książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast? Radosław Gajda, Natalia Szcześniak
Okładka książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?
Radosław GajdaNatalia Szcześniak Wydawnictwo: GOOD IDEA pozostałe
pozostałe
GOOD IDEA
2023-01-01
2023-01-01
architektura historia architektury youtube vlog barok gotyk architektura modernistyczna

Ciężko mi jest być tu obiektywną- działalność Radosława Gajdy oraz Natalii Szcześniak już od lat śledzę z ogromnym zaciekawieniem. Wiedza o architekturze i malarstwie, którą dzięki nim zdobyłam, jest absolutnie bezcenna. "Archistorie" napisane są w bardzo rzetelny, ale i przystępny sposób. Nie wszystkie rozdziały podobały mi się w jednakowym stopniu, ale każdy z nich pełen był wartościowych informacji. Polecam wszystkim, którzy interesują się architekturą i chcą w pewnym stopniu uporządkować swoją wiedzę w tym zakresie. Nie jest do podręcznik czy kompendium wiedzy, ale jestem pewna, że każdy znajdzie w "Archistoriach" coś wartościowego

Uwielbiam słuchać i czytać o architekturze, więc książka pary Youtuberów wylądowała w liście do Mikołaja ;0
Pozycja ciekawa, wiele wyjaśniająca dla osób, które nie zetknęły się z podstawami, mimo, że temat nie jest mi obcy była to bardzo przyjemna lektura.
Jednak oczekiwałam, że staniemy przed konkretną budowlą i będziemy odkrywać jej historie, niuanse architektoniczne i zagadki.
Brakowało mi, że autorzy nie wchodzili do konkretnych, mniej dostępnych lub niedostępnych budynków prywatnych odkrywając ich wnętrza :)

Super sprawa dla osób, które chcą wejść w świat architektury. Książka pozwoliła mi postrzegać architekturę z zupełnie innej perspektywy. Pozycja napisana w lekki, przystępny sposób, a wszystkiemu towarzyszą wysokiej jakości ilustracje. Pomijając już samą treść - książka jest po prostu piękna, bardzo przypadł mi do gustu jej styl graficzny. Polecam :)

Książka nie odpowiada na postawione w tytule pytanie: jak odkrywać przestrzeń miast. Zamiast tego skupia się na znanych wszystkim ogólnikach, czym jest kamienica, czym jest wieżowiec itd. żadnego z tych tematów nie wyczerpuje, a sprowadza się jedynie do przytoczenia definicji i podania kilku przykładów. W mojej opinii standardowy podręcznik historii lepiej tłumaczy czym jest architektura gotycka (bo i taki podrozdział się tu znalazł). Muszę wspomnieć też o wątpliwych ocenach autorów różnych tworów architektonicznych wskazanych w książce - od ludzi z wykształceniem, którzy chcieliby promować architekturę oczekuję bardziej wyrazistych opinii, a nie jedynie powtarzania zdań innych architektów i przytaczania jak budynek został przyjęty przez publikę.
Rozdział poświęcony wieżowcom rozczarowujący i powielający zły gust.

• Przeczytane 2024
  • Architektura, Urbanistyka

Dodaj cytat z książki Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?