A Bright Heart

A Bright Heart
Union Square & Co.
2023-10-17
2023-10-17

Książka miała potencjał, ale niestety rozczarowała mnie.
Fabuła jest naciągana. Historia skupia się na kobiecie, która próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie po traumatycznych przeżyciach. Jej motywacje są słabe, a jej działania często wydają się bezsensowne.
Postacie są płytkie i jednowymiarowe. Brakuje im głębi, co utrudnia czytelnikowi nawiązanie z nimi więzi. Nie poznajemy ich przeszłości, motywacji ani pragnień, co sprawia, że są mało interesujący. Narracja książki jest nudna i przewidywalna. Długie opisy i zbędne dialogi spowalniają tempo akcji i utrudniają czytelnikowi zaangażowanie się w historię. Książka miała potencjał, by zbadać trudne tematy traumy, wybaczenia. Niestety są one tylko powierzchownie poruszane.

Książka miała potencjał, ale niestety rozczarowała mnie.

Pomysł na historię świetny, choć nie oryginalny.
Brakowało mi jednak w tej książce procesu przemian jakie zachodził w głowie bohaterów. Byli trochę, jak roboty, powstrzymujący emocje, a nie jak ludzie, którzy czują co czują.
Może to kwestia różnicy kulturowej, ale w niektórych momentach bohaterka miała niesamowicie powściągliwe myśli, gdy miała pełne prawo wyobrażać sobie najgorsze/najlepsze.
Do tego stosowany język... nie wiem, czy to kwestia przyzwyczajenia, ale nie często spotykam w lekturze czas teraźniejszy zamiast przeszłego i jakoś tak mi to trochę przeszkadzało.
Ogólnie książka przyjemna, dobrze się czyta, a okładka jest po prostu przepiękna.

Pomysł na historię świetny, choć nie oryginalny.

Bardzo udane YA fantasy. Tak lekko i przyjemnie czytało mi się tę książkę, że chyba ostatecznie przełamałam zastój czytelniczy.

Mamy tu świetny pomysł na fabułę, a akcja toczy się wartko. Znajdziemy tu motyw zemsty, dworskie intrygi i oczywiście wątek romantyczny. Worldbuilding jest ciekawy, a samo zakończenie zwiastuje ciąg dalszy historii, niemniej jednak nie jest to cliffhanger, przez który nie można spać po nocach 😅

Główna bohaterka jest postacią, którą momentalnie polubiłam. Nie daje mi jedynie spokoju to, że nagle staje się aż tak sprytna, bo nie mamy zbyt dużo wglądu w jej przeszłość - czy wcześniej też była tak inteligentna, ale aż tak zauroczona? Przyjmę chyba tę wersję 😉

Pozostali bohaterowie są ciekawi, jednak zabrakło mi nieco więcej wglądu w ich charakter. Jieh jest potraktowany po macoszemu i w sumie nie wiemy o nim zbyt wiele.

Niemniej jednak w swojej kategorii książkę oceniam badzo pozytywnie - wciągnęła mnie od razu i nie zawiodła. Czy była lekka i przyjemna? Owszem. Ale po to właśnie sięgam po taką literturę ☺️

Łatwa niewymagająca, ale z to za bardzo przyjemna.
Zaczyna się z przytupem, potem trochę zwalnia i na końcu moment kulminacyjny. Irytowało mnie tylko trochę jak wszystkie wokół naszej głównej bohaterki się idealnie rozwiązywało. Wykazała się sprytem i inteligencją, ale było za perfekcyjnie. Liczyłam też na trochę więcej kultury chińskiej i więcej magii, ale mam nadzieję że to się zmieni w drugim tomie. Dużo intryg, kłamstw i sekretów więc nie da się nudzic. Dobrze się bawiłam i mam nadzieję, że w kolejnej części będzie trochę lepiej z fanatycznym światem.

Łatwa niewymagająca, ale z to za bardzo przyjemna.

"Czyste serce" to przyjemna lektura, która przypominała mi o jednych z moich ulubionych motywów w serialach anime - reinkarnacja, dworskie intryg, druga szansa. I choć podróże w czasie są popularne w literaturze, szukałam książek podobnych do 7th time loop, albo Why Raeliana... (Popularne anime z tymi motywami). Natrafiłam na "Czyste serce" i choć dobrze się bawiłam przy lekturze, nie mogę pominąć wielu wad, które sprawiły, że moja ocena diametralnie spadała w dół. Najważniejszym zarzutem jest mieszanka kolokwializmów z dawnymi zwrotami. Bardzo mnie to raniło w oczy. Po drugie, styl autorki wydawał mi się chaotyczny, często pomijała opisy, przez co nie potrafiłam wczuć się w historię. Niemniej uważam, że "Czyste serce" to świetna pozycja dla tych, którzy chcą przeczytać luźną fantastykę ze słodkim romansem - tutaj jeszcze dodam, że bohaterowie czasem mnie irytowali, ale to w końcu nastolatki, które odkrywają miłość, także wybaczę im fochy za to, że ktoś nie odpowiedział w przeciągu trzech sekund na wyznanie miłości.

Książka wybrana tak totalnie przypadkowo, nie znałam jej wcześniej, ale że szukałam na kwiecień lekkich rzeczy, to stwierdziłam, że a!, spróbuję, najwyżej zrezygnuję, bo to taka młodzieżówka, z jednej strony zemsta, a z drugiej motyw od wrogów do kochanków, klasycznie…

Ale ja totalnie przepadłam! Nawet, jak nie ja, nie włączałam audiobooka, tylko czytałam zachłannie wersję elektroniczną i ją pochłonęłam.

Teraz na moment emocje na bok i słowo o fabule:

Główna bohaterka, która też prowadzi narrację, Mingshin, pomogła swojemu ukochanemu księciu pokonać jego przyrodnich braci i zdobyć tron, ale zaraz potem okazuje się, że on ją wykorzystał, wcale nie darzył jej uczuciem, kazał ją torturować i z zimną krwią chce zakończyć jej żywot.

Umierając, dziewczyna błagała bogów, aby cofnęli czas i dali jej okazję wszystko naprawić.

Jej modły zostają wysłuchane. Pojawia się rozbłysk swiatła i Mingshin budzi się dwa lata wcześniej. Wówczas przyrzeka, że Ren nigdy nie zostanie królem, a ona już nigdy się nie zakocha.

No i wiecie, ja myślałam, ze to pójdzie sobie klasycznie, jak po sznurku, że ona będzie się użalać nad sobą i planować jakoś na swój nastoletni sposób zemstę, a my będziemy tak śledzić te wydarzenia, które raz już się zdarzyły, tylko z nią próbującą coś tam zamieszać.

Ale nieee!

Okazuje się, że Mingshin ma łeb na karku, wróciła do swojego szesnastoletniego ciała, ale z doświadczeniem osiemnastolatki, z którego korzysta.

Po drodze musi zawalczyć o zabezpieczenie majątku rodziny po śmierci ojca oraz uchronić matkę od śmierci.

Oczywiście musi się na nowo zderzyć z czwórką książąt rywalizujących o tron, ale ma przy tym naprawdę przemyślenia i rozważa różne opcje, a w tej wersji wydarzeń okazuje się, że sojuszników znajduje tam, gdzie się nie spodziewa i jest tez podejrzliwa, przez co jako czytelniczka też miałam przez całą książkę te podejrzenia i zastanawiałam się, czy na pewno z tym bohaterem powinna się tak spoufalać, czy to może on/ona nie okaże się niespodziewanym zdrajcą w tej osi czasu…. Także było to angażujące.

A do tego w tej wersji pojawia się przeciwnik, którego poprzednio nie było wcale – wysłannik z kraju, z którym królestwo nie utrzymuje stosunków politycznych. On włada magią, która w tym kraju Mingshin jest zakazana.

I pojawienie się tej postaci wypada jako świetne przełamanie historii, kiedy z początku miałam właśnie te pierwsze jakieś nużące myśli o tym, że będziemy tak iść po sznurku i obserwować tylko tą nastolatkę jak próbuje się nie wysypać.

Pojawienie tej postaci wprowadza wątek czegoś w rodzaju turnieju, zadań do wykonania i to jest napisane na tyle dynamicznie, że wyrywa z tego pierwszego marazmu i to tempo i zainteresowanie potem jest utrzymane do końca książki.

Bohaterowie są świetnie nakreśleni, charakterystyczni, mimo ilości tych postaci ja nie miałam problemu z zapamiętaniem, kto jest kim, a ja zwykle mam ten problem przy mnogości osób.

Słabiej wypadają mniej istotne kwestie. Trochę deus ex machina jest wątek tego, że w nowym życiu Mingshin decyduje się brać lekcje fechtunku, żeby się móc bronić i oczywiście po paru lekcjach ona już jest w stanie parować ciosy, kombinować, tak nad wyraz dobrze jej idzie, chociaż niby jest to uargumentowane tym, że jej atutem jest zwinność i szybkość, a nie siła fizyczna. Ona nie staje też jakoś wybitnie do typowych pojedynków 1 na 1, bardziej gdzieś tam do jakiejś szarpaniny albo wsparcia dla kogoś, więc jeszcze nie jest źle, chociaż rzuca się to w oczy.

Kiepsko są zaznaczone zasady funkcjonowania magii, wiemy, że jest jej ileś tam rodzajów i w sumie niewiele ponadto, chociaż znów jest na to argument – magia w tym królestwie jest zakazana i ci ludzie nie mają z nią kontaktu, wiedza jest szczątkowa, bo księgi kazano spalić. Na pewno powinien to być element rozbudowany w kolejnej części.

No i jedna rzecz, która mnie irytowała w głównej bohaterce to to, że ona była naprawdę zafiksowana na tym, że ten jej były narzeczony to na pewno jest oszustem i wszystkich chce zdradzić i ta jej wściekłość na niego jest taka na 100%, podczas gdy w relacjach z innymi postaciami sama zaznacza, że w tej pierwszej wersji oni się zachowywali inaczej, że nie spodziewała się po nich jakiegoś tam zachowania i ma jakieś tam wątpliwości co do ich motywacji, ale nie przyszło jej do głowy, że może w tej wersji ten Ren też ma w sobie coś innego, nie, ona tutaj idzie na równo: dojadę typa, zobaczycie. Czy to było słuszne podejście, no to musicie przeczytać albo przesłuchać tę książkę.

Dla mnie to jest ogromne zaskoczenie, bo ja się kompletnie nie spodziewałam. To była taka ksiażka, o której ja myślałam, kiedy jej nie czytałam. Wyczekiwałam tylko, kiedy będę mogła dalej czytać, ona mnie wołała do siebie.

Zamieniłabym na te książkę masę popularnych wśród młodzież durnych, toksycznych pozycji, naprawdę.

Nie zachwyciła mnie. Czytało się dobrze, bo fabuła przemyślana i całkiem fajna. Bohaterowie nieirytujący, każdy z własną osobowością.
Ale na minus tempo, miałam wrażenie, że kończąc książkę jestem dopiero w 1/3. Brakuje rozwinięcia paru wątków, a także więcej... opisów. Mam wrażenie, że autorka pisała to na szybko, żeby coś było po prostu napisane. Bohaterom tak na dobrą sprawę wszystko wychodzi i nie ma na ich drodze wielu przeszkód.
Dużym minusem jest tłumaczenie/korekta/redakcja tekstu. Całość jest napisana w czasie teraźniejszym, a gdzieś na początku książki wkradł się błąd, przez pół strony akcja rozgrywała się w czasie przeszłym. Dziwne, że nikt tego nie wychwycił.
Co więcej, czasami niektóre zdania były bardzo niezrozumiałe, trzeba było przeczytać parę razy, żeby zrozumieć.
Polecam jako niewymagającą lekturę na jeden wieczór, bo bardzo szybko się czyta.

Książka bardzo mi się podoba, "połknęłam" ją w jeden wieczór. Niektore zdania wydawały mi sie trochę ucięte lub to ja za szybko starałam się dowiedzieć co dzieje sie dalej ;) Z łatwością sie ją czyta, więc polecam wszystkim, którzy chcą się trochę zrelaksować i spędzić miło wieczór.

Właśnie skończyłam czytać. Dlatego może ciężko szukać u mnie obiektywizmu ale jest to jedna z najlepszych książek jakie czytałam . Pochłonęłam ja w ciągu jednego popołudnia (i wieczora) i dalej czuje niedosyt.
Dawno nie przeżyłam tyle emocji w jednej książce: miłość, zdrada, chęć zemsty, euforia, determinacja, siła....
Po prostu WARTO 😁

Po prostu WARTO 😁

Zacznę od tego, że była to bardzo ciekawa pozycja. Zarówno pod względem fabularnym jak i pod względem stylu pisania autorki, który był dla mnie czymś nowym.

Zamysł na fabułę jak i jej wykonanie według mnie jest bardzo dobre i przede  wszystkim ciekawe. Podobało mi się toz jakie emocje mi towarzyszyły podczas lektury. Uwielbiam jak w książkach jest ogrom akcji oraz emocji, a tego tej pozycji  nie brakowało.

Tak jak uwielbiam romantase, tak w tej pozycji było tego romansu troszkę mało. Nie twierdzę, że było to najgorsze co mogło się stać, ale liczyłem na większy rozwój emocjonalny pomiędzy głównymi bohaterami. Rozumiem dlaczego Mingshin nie chciala do tego dopuścić, ale wciąż mógł być ten romans ciekawiej pociągnięty.

Bardzo podobały mi się elementy fantastyczne zawarte w tej pozycji. Uwielbiam sam fakt, że było tutaj przedstawione wiele aspektów nadnaturalnych, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. Bardzo ciekawie było o nich czytać i móc dowiedzieć się czegoś nowego.

Wydaje mi się, że ta pozycja nadaje się idealnie dla fanów fantastyki. Wciągnie was w swój świat i nie będziecie chcieli go opuszczać! Definitywnie wam ją polecam.