Biedni ludzie

Okładka książki Biedni ludzie
Fiodor Dostojewski Wydawnictwo: Książka i Wiedza Seria: Koliber klasyka
199 str. 3 godz. 19 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Koliber
Tytuł oryginału:
Бедные люди
Wydawnictwo:
Książka i Wiedza
Data wydania:
1976-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1976-01-01
Liczba stron:
199
Czas czytania
3 godz. 19 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Andrzej Stawar
Tagi:
literatura rosyjska XIX wiek powieść listy powieść epistolograficzna
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
866 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1857
1509

Na półkach: , , , ,

W swojej debiutanckiej powieści przedstawia Dostojewski życie tytułowych biednych ludzi mieszkających w Petersburgu w XIX wieku. Książka jest zadziwiająco aktualnym i wnikliwym studium ludzkiej natury. Rosyjski gigant pokazuje, że bieda to nie tylko niedostatek materialny, ale też upokorzenie, stres, poczucie wykluczenia, poczucie bycia gorszym. To wciąż żywa lektura, wzrusza i smuci.

W ramach swojego prywatnego programu poznawania klasyki poprzez słuchanie audiobooków, sięgnąłem po debiutancką powieść Dostojewskiego w poprawnej interpretacji Henryka Machalicy. Rzecz ma formę epistolarną, listy do siebie pisują Makary Diewuszkin i Wareńka Dobrosiełowa. Łączy ich uczucie, ale też to, że oboje są biedni, bardzo biedni. I tak naprawdę to książka o biedzie, o jej niszczącej sile.

Pokazuje Dostojewski, że bieda to nie tylko niedostatek, ale też wykluczenie, stres, wegetowanie na marginesie życia. Biedni ludzie muszą walczyć o swoją godność, a przecież to tacy sami ludzie jak my, mają swoje uczucia, marzenia, chcą kochać, chcą być szczęśliwi. Często są to ludzie wykształceni, ambitni, uczciwi, ale zły los sprawił że wpadli w otchłań nędzy. Dominujący w naszej kulturze dyskurs liberalny każe myśleć, że biedni ludzie sami są sobie winni bo brak im odpowiednich cech, żeby z sukcesem uczestniczyć w wyścigu szczurów. I tak się ich traktuje, jako gorszych, i tak się czują. Jak pisze Makary Diewuszkin: „Każdy to wie, Wareńko, że biedny człowiek jest gorszy od łachmana, że u nikogo nie wzbudzi szacunku, co by tam pisano — co by ci bazgracze pisali — a biednemu człowiekowi będzie się zawsze działo tak samo. A dlaczego wszystko będzie po dawnemu? A dlatego, że w biednym człowieku wszystko powinno być według nich na wywrót, że nie powinien mieć w sobie nic godnego szacunku, ani krzty ambicji.”

Ta pesymistyczna powieść może być czytana jako powolna kronika upadku: mamy zastawianie wszystkiego pod pożyczki na duży procent, mamy codzienną niedolę prowadząca do choroby, do pijaństwa bo nie sposób inaczej znieść parszywej egzystencji. A jak się komuś powiedzie, i po wielu latach skrajnej nędzy wygra wreszcie proces o duże pieniądze, to ze szczęścia umiera.

I jest jeszcze miłość dwóch biednych ludzi, która nie może się dopełnić. Zwycięża skrzecząca rzeczywistość, uczucie przegrywa z ekonomią: idzie się tam gdzie pieniądze. Szczęścia tam raczej nie będzie, ale chociaż uniknie się codziennej upokarzającej troski o przeżycie kolejnego dnia.

Powieść do dziś robi wielkie wrażenie, zawsze będzie wzruszać dopóty dopóki będą biedni ludzie...

W swojej debiutanckiej powieści przedstawia Dostojewski życie tytułowych biednych ludzi mieszkających w Petersburgu w XIX wieku. Książka jest zadziwiająco aktualnym i wnikliwym studium ludzkiej natury. Rosyjski gigant pokazuje, że bieda to nie tylko niedostatek materialny, ale też upokorzenie, stres, poczucie wykluczenia, poczucie bycia gorszym. To wciąż żywa lektura,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 259
  • Chcę przeczytać
    1 023
  • Posiadam
    162
  • Literatura rosyjska
    40
  • Ulubione
    30
  • Teraz czytam
    22
  • Literatura rosyjska
    14
  • Rosja
    13
  • Chcę w prezencie
    12
  • Klasyka
    10

Cytaty

Więcej
Fiodor Dostojewski Biedni ludzie Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Biedni ludzie Zobacz więcej
Fiodor Dostojewski Biedni ludzie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także