Milczący kaznodzieja. Brat Gwala Torbiński OP (1908–1999)

Okładka książki Milczący kaznodzieja. Brat Gwala Torbiński OP (1908–1999) Elżbieta Wiater
Okładka książki Milczący kaznodzieja. Brat Gwala Torbiński OP (1908–1999)
Elżbieta Wiater Wydawnictwo: W drodze biografia, autobiografia, pamiętnik
W drodze
2023-11-03
2023-11-03

Życie skromnego dominikańskiego mnicha, jakim był Gwala Torbiński (1908-1999),raczej nie jest powszechnie znane. Czym kierował się ten żyjący zwykłą, szarą codziennością brat? Jakie cele mu przyświecały? Publikacja Wydawnictwa W drodze pozwoli czytelnikowi poznać tego, który zasłużył na status "człowieka wielu niespodzianek".

Książka "Milczący kaznodzieja" jest wyczerpującym studium przypadku. Wstępem do rozważań koncentrujących się na życiu i cichym działaniu brata Gwali, są przytoczone we "Wprowadzeniu" koleje losu dominikańskich zakonników, z naciskiem położonym na rolę braci konwersów (bez święceń kapłańskich),jaką odegrali w historii dominikanów. Korzystając z zachowanej korespondencji oraz wspomnień tych, którzy brata Gwalę znali osobiście, Elżbieta Wiater zaakcentowała widoczny już w dzieciństwie wysoki poziom jego religijności (kult maryjny, silna wiara w Bożą Opatrzność, umiłowanie Eucharystii, żywa więź ze słowem Bożym, troska o dusze czyśćcowe, postawa wdzięczności, wierność radom ewangelicznym, samokształcenie). Życie brata Gwali podzieliła na dziesięć etapów: każdemu z nich poświęcając osobny rozdział i opatrując go datami rocznymi.

Wykorzystując dostępne materiały, dzieciństwo i wczesną młodość (do roku 1933) brata Gwali autorka umieściła w kontekście uwarunkowań historycznych, panujących wówczas zwyczajów oraz trudów codziennego życia ówczesnych mieszkańców. Wśród kolejnych etapów jego posługi znalazły się: aspirant na brata konwersa, nowicjat, dom zakonny w Jezupolu, praca na stanowisku zecera, okres wojennej zawieruchy, sytuacja polskiej prowincji po wojnie, lata warszawskie, poznańskie duszpasterstwo akademickie oraz krakowskie armarium. Bogactwo życia dominikańskiego brata pogłębiają cierpliwie znoszone, a niezwykle uciążliwe, problemy zdrowotne (nazwane "słabostkami", w rzeczywistości wcale takimi nie były).

Publikacja Wydawnictwa W drodze podaje mnóstwo informacji historycznych, dat i nazwisk, wspomnień świadków (dzięki nim potwierdzonych zostało wiele faktów biograficznych),a także opisów konkretnych sytuacji. Treść książki poparta jest zapisami zaczerpniętymi z konstytucji zakonnych, kronik, akt powizytacyjnych, ustaw, protokołów, raportów, aneksów oraz zachowanych w archiwach listów. Wyliczone w lekturze zmiany, jakie zalecił wprowadzić Sobór Watykański II (zmiana nazwy „konwersów” na „współpracowników”, w kwestii powołania zakonnego – równość braci z ojcami, większe zaangażowanie braci w bezpośrednie apostolstwo, prawa wyborcze, zmiana stroju, umożliwienie braciom formacji intelektualnej, świadczenia emerytalne, biblioteka w każdym klasztorze) pokazują obecny stan faktyczny. Dodatek stanowi zamieszczony na końcu książki esej "Duchowość dominikańskich braci zakonnych" oraz "Modlitwa o łaski za wstawiennictwem br. Gwali Torbińskiego OP" (do prywatnego odmawiania). Pomocą służą: wyjaśniające i zarazem bibliograficzne przypisy dolne, obszerna bibliografia (źródła, kroniki, księgi rad, materiały wspomnieniowe, wywiady, rozmowy niezarejestrowane, korespondencja elektroniczna, spuścizny, teczki osobowe, księgi zmarłych, korespondencja, varia, opracowania),wykaz skrótów oraz spis ubogacających treść czarno-białych fotografii (z wielu źródeł).

Książka "Milczący kaznodzieja" napisana została w sposób interesujący, językiem przystępnym. Warto się nią zainteresować, by przekonać się, dlaczego "Brat Gwala Torbiński OP (1908-1999)" jest przykładem chrześcijańskiego życia. Warto poddać pod refleksje wkład, jaki – ten, który umarł w opinii świętości – pozostawił dla Kościoła.

Książka "Milczący kaznodzieja" jest...

Dodaj cytat z książki Milczący kaznodzieja. Brat Gwala Torbiński OP (1908–1999)