Halloween. Mały przewodnik

Okładka książki Halloween. Mały przewodnik Mickie Mueller
Okładka książki Halloween. Mały przewodnik
Mickie Mueller Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece Seria: Mały przewodnik baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Mały przewodnik
Llewellyn's Little Book of Halloween
Wydawnictwo Kobiece
2023-11-10
2023-11-10
2018-09-08
Halloween Ezoteryka Podania i legendy

To już niedługo! 🎃 Halloween tuż za pasem! Z racji tego przychodzę do Was z jeszcze jedną, małą i podręczną dawką ciekawostek.
Autorka Mickie Muller w lekki i przyjemny sposób dzieli się z czytelnikami swoją wiedzą związaną z tym mistycznym czasem. Po humorystycznym wstępie opisującym dzieciństwo od strony świętowania w jej okolicy, dostajemy pigułkę wszystkiego co i nam mogłoby się przydać. Poznamy Halloween od jego historycznych początków a następnie tego jak przebiegał proces jego popularyzacji w Ameryce. Nieco o Celtach i tym jak starożytne ludy funkcjonowały na przełomie jesiennozimowym, pisemne wzmianki o tym pogańskim święcie z wczesnego średniowiecza a nawet nieco o purytanach. Doceniam reporterski sposób w jaki autorka przybliża zalążki Halloween podając daty, miejsca oraz popkulturowe smaczki w postaci filmów, osobistości, muzyki. Między zapisanymi stronami znajdują się także krótkie przerywniki pod nazwą "porady" a w nich praktyczne przypominajki np. co można zrobić z pestek dyni aby ich nie zmarnować. Z racji tego, że dekoracje z tego warzywa są bardzo popularne i już związane z okresem Halloween, Mickie opisała kilka sposobów wraz ze wskazówkami na wycinanie w nich kształtów i konserwowania, by przedłużyć trwałość dzieła. A jeżeli nie lubicie dyń, to możecie spróbować rzeźbić w rzepach. W końcu to one były prekursorami a według wierzeń miały oświetlać drogę zmarłym krewnym i strzec przed złymi bytami.
Sposobów na dobrą i bezpieczną zabawę w tym szczególnym dniu znajdziecie tutaj dużo.Wiedzieliście że nawet zabawne powiedzonko "cukierek albo psikus" kryje za sobą całkiem mroczną historię? Miałem duże nadzieje co do rozdziału dotyczącego ludowych tradycji i zwyczajów. Moja ciekawość dotycząca faktów uschła, gdyż nie doświadczymy ich tam zbytnio. Jedną z niewielu nowości informacyjnych jaką znalazłem był talizman parshel i związana z nim stara irlandzka tradycja.
Wydanie jest przyjemne i kieszonkowe, co sprzyja zabraniu go ze sobą na spotkanie by móc czerpać z niego to co przydatne. Okładka nawiązuje do typowych Halloweenowych kolorów i symboli.

Początkowo miałem wrażenie, że ta niewielkiego formatu książeczka do zbyt merytorycznych nie będzie należeć, jednak po lekturze całości zmieniłem zdanie. Bardzo dużo tu informacji (czasami aż się gubiłem w tym wszystkim),a oprócz genezy Halloween dostajemy garść porad i przepisów. Ze względu na gawędziarski styl autorki, czytało się to szybko i przyjemnie.

Booo!

Choć październikowe Halloween już (niestety) za nami, to jednak zawsze miło jest wrócić do związanych z 31 października tradycji i... co nieco o nich poczytać - a przy okazji przygotować się na to, co czeka nas wszystkich na tym polu w przyszłym roku! Dobrą okazją do poszerzenia swojej halloweenowej wiedzy może być bardzo ciekawa książka autorstwa Mickie Mueller: "Halloween. Mały przewodnik".

„Halloween. Mały przewodnik” to czwarty tom serii Małych przewodników, która składa się z przystępnie napisanych, krótkich poradników o najistotniejszych zagadnieniach z dziedziny ezoteryki. Przyjmijcie wraz z nim zaproszenie do celebrowania najstraszniejszego, ale i najweselszego święta świata! Jak zwykle warto w takich przypadkach zacząć od garści informacji na temat genezy całej tradycji.

Halloween to zwyczaj związany z coroczną maskaradą, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Odniesienia do Halloween są często widoczne w kulturze popularnej, głównie amerykańskiej. Halloween najhuczniej jest obchodzony w krajach z brytyjskiego kręgu kulturowego: w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i w przywołanej do tablicy Wielkiej Brytanii (choć wydaje się, że USA - pomimo relatywnie patrząc krótszego stażu w sensie istnienia jak kraj - ma jednak większe tradycje na tym polu niż UK). Mimo, że dzień ten nie jest świętem urzędowym, cieszy się po święcie Bożego Narodzenia największą popularnością w wymienionych państwach.

Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach 90. XX wieku - jego głównym symbolem jest wydrążona i podświetlona od środka dynia z wyszczerbionymi zębami. Inne popularne halloweenowe motywy to duchy, demony, zombie, wampiry, czarownice, trupie czaszki, nietoperze, czarne koty, pajęczyny, wilkołaki itp.

Halloween co roku pobudza wyobraźnię milionów ludzi – dla jednych to wspaniała okazja do zabawy, dla innych przerażająca tradycja rodem z horroru. Jedno jest pewne – trudno pozostać obojętnym na czar tego niezwykłego wieczoru, kiedy dynie, kościotrupy, czarownice i pająki wyglądają zza każdego rogu. Poznajcie historię Halloween, związane z nim tradycje i symbole oraz dowiedzcie się, jak to święto ewoluowało w ciągu wieków.

Książkowe Nowości Księgarni Tania Książka to zawsze tytuły ciekawe, intrygujące, wychodzące poza dobrze znane schematy. Bardzo często towarzyszy im powiew świeżości, intrygująca zapowiedź czytelniczej przygody, lub też - tak jak w tym przypadku - dawka zmieszanych z magią tajemnic i tradycji, które są w stanie rozpalić wyobraźnię i zaintrygować od pierwszej do ostatniej strony. Na takie historie warto się skusić, zapewniają one bowiem nie lada rozrywkę i są szansą na całkiem nowe czytelnicze doznania.

Dzięki tej książce dowiemy się jak narodziło się Halloween i jak było świętowane przez różnych ludzi w kolejnych epokach, które symbole Halloween są najważniejsze i jakie jest ich ukryte znaczenie, w jaki sposób można celebrować to święto upiorów, jak udekorować swój dom i stworzyć przerażający kostium, a także jak przygotować tematyczne przyjęcie w klimacie Halloween.

„Halloween” to obowiązkowa pozycja na półce każdego wielbiciela tego święta. Zanurzcie się radośnie w świecie magii i tajemnic, celebrując niezwykły czas, kiedy zasłona między światami żywych i umarłych staje się najcieńsza. I nawet jeśli tegoroczne Halloween jest już za nami, to nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wraz z niniejszą książką przygotować się na to przyszłoroczne!

Warto dodać, że w wydrążaniu dyń i w chodzeniu przebranych (i liczących na cukierki!) dzieci od domu do domu nie ma absolutnie nic złego. Jeśli ktoś przypisuje komuś złą wolę, to będzie to robił zawsze, a zatem wszelkie "twierdzenia" o halloweenowym "kulcie szatana" oraz o "sprzyjającej demonicznej aurze" atmosferze tych przecież radosnych w swej istocie obchodów można z czystym sumieniem odłożyć tam, gdzie ich miejsce: między bajki :)

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości TaniaKsiazka.pl

Zapraszam raz jeszcze do sekcji Nowości TaniaKsiazka.pl

#bloggujezTK #taniaksiazka #taniaksiazkapl #ksiegarniataniaksiazka #halloween #tradycja #jesień #zima #białamagia #cosnapolce #bookreview #czytamksiazki #bookstagram #bookstagrampolska #recommendedbooks #bookreview #instabooks #instabookspoland

Booo!

"Halloween" to kolejna cudownie wydana książeczka z serii Małych Przewodników, która przybliżyła mi to święto od wielu stron. Niektóre były oczywiste i ogólnikowe, ale inne pozwoliły mi dojrzeć głębię tego dnia oraz to, co wzbudza w ludziach, jakich dostarcza im wrażeń i co ich tak w nim pociąga.

Szczególnie spodobały mi się oczywiście ciekawostki związane z tradycjami ludowymi, przesądami czy wydarzeniami i symbolami, które przyczyniły się do tego, że Halloween wygląda obecnie tak jak wygląda 😁

Było tu naprawdę wiele interesujących ciekawostek, które nadały ubieraniu kostiumów, masek i wycinaniu latarni z dyni (lub rzepy😉) większą głębię.

Autorka jest wielką entuzjastką tego święta, czuć to po stylu w jakim opisuje halloween oraz wspomina to, jak sama je obchodziła/obchodzi. Podaje wiele porad, własnych obserwacji i doświadczeń.

W środku znajduje się również wiele inspiracji na halloweenowe zabawy, rytuały i obchody. Więc nie tylko teoria, ale również zachęcenie do praktyki.

Przyznaję, że mnie interesowały głównie genezy i symbolika halloween, ale ciekawie było przejrzeć też pomysły na zabawy, które inni tak lubią 😁

Jeśli jesteście fanami tego święta - to myślę, że ta książeczka pozwoli Wam poszerzyć wiedzę, dostarczy inspiracji oraz obudzi w Was ekscytację i ducha jesieni!

Jeśli jednak nie jesteście fanami, lecz poszukujecie ciekawostek, to znajdziecie tu podstawowe informacje, które Was interesują i pewnie zachęcą do dalszych poszukiwań 😁

Szczególnie spodobały mi się oczywiście ciekawostki związane z tradycjami...

Już jutro Halloween o którym odkąd pamiętam chciałam dowiedzieć się jak najwięcej, bo absolutnie się w nim zakochałam kiedy po raz pierwszy zobaczyłam jakąś Halloweenową bajkę w TV. Od tego czasu minęło już trochę czasu 😂 ale mnie moja miłość do tego święta nie przeszła od tamtej pory pochłaniam każdy film książkę i odc. serialu z motywem Halloween jaki tylko wpadnie mi w ręce. Wiec jak tylko zobaczyłam te książeczkę w zapowiedziach wiedziałam że muszę ją mieć 😍.
Halloween. Mały przewodnik, to Halloween w pigułce. Znajdziecie tu trochę historii, dowiecie się więcej o symbolice oraz tradycjach związanych z tym świętem. Dla mnie osobiście nie było w tych informacjach dużo nowego, ale podoba mi się że wszystko jest zebrane w jednym miejscu i podane w przystępny i nie nudny sposób.
Co do wydania okład jest super ładna, kieszonkowy format też mi nie przeszkadza, jedyny minus to środek tani cieki papier i niestety wszystkie wstawki graficzne szare, szkoda brakowało tych kolorów z okładki w środku książki.
Polecam wszystkim zafiksowanym na punkcie tego święta.

Pewnie każdy z nas kojarzy Halloween 🎃
Wokół obchodów tego święta w Polsce zgromadziło się nieco kontrowersji, ale i tak nie przeszkadza mu to w zdobywaniu popularności.
Mickie Mueller uwielbia Halloween od dziecka i z pasją opowiada o nim w kolejnej książce z cyklu "Małych przewodników".

Znajdziemy tu bogate objaśnienia, skąd wzięło się to święto, dlaczego data 31 października jest tak ważna, co oznaczają symbole związane z Halloween...
Autorka książki zdrapuje skorupkę "trick or treat", kostiumów i popularnych domów strachów i dotyka rdzenia święta.
Pokazuje, skąd się wywodzi, jak kiedyś świętowano i co to w ogóle znaczy świętować Halloween.

A dla wszystkich, którzy chcą się przygotować jak najlepiej do obchodów, autorka stworzyła porady, co przyszykować do jedzenia, jak udekorować dom, zrobić lampiony, jak wykorzystać karty tarota czy tablicę ouija do halloweenowych wróżb oraz wiele innych.
Słowem, stworzyć magiczny klimat wokół siebie :)

Mnie najbardziej zaciekawiły fragmenty o pochodzeniu i dawnych zwyczajach związanych ze świętem.
Bardzo interesująca była też część dotycząca symboliki chociażby masek, latarni z dyń (a właściwie to rzepy 😉),pająków czy kolorów (czarnego i pomarańczowego).
Również odniesienia do dzieł popkultury powodują, że książkę tę czyta się z zafascynowaniem.
Pomaga w tym z pewnością język książki.
Prosty, nieco żartobliwy ton sprawiają, że książkę dosłownie się pochłania 🙂

Jest to bardzo przyjemna publikacja, pełna wiedzy i ciekawostek.
Warto się z nią zapoznać, aby lepiej zrozumieć sens Halloween i troszkę odczarować to święto, nie demonizować, ale z ciekawością podejść do tradycji, bo kolejny raz okazuje się, że w istocie chodzi o celebrację życia 🙂

Pewnie każdy z nas kojarzy Halloween 🎃

W sumie nie wiem czego się spodziewałam ale ta książka jest TAK AMERYKAŃSKA, że ciężko się to czyta, jest w niej dosłownie przepis na zupę z puszki. Bardzo ładna okładka mnie skusiła, ale żal waszych pieniędzy i być może czasu, choć czyta się to bardzo szybko, napisana jak dla dzieci.

Hej!
Są tu fani Halloween? 🎃 Uwielbiam wszelkie dekoracje związane z tym świętem! 🤩 I może nie obchodzę Halloween jakoś specjalnie, ale lubię w ten dzień zrobić sobie jakiś maraton filmowy/serialowy ☺️.

[Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Kobiece]

Na ten specjalny dzień mam dla Was idealną pozycję - mały przewodnik, który zabierze nas w halloweenową podróż i pomoże zrozumieć czym tak naprawdę jest to święto i skąd się wzięło.
Dzięki tej książce dowiemy się jak narodziło się Halloween i jak było świętowane przez różnych ludzi w kolejnych epokach. Poznamy symbole Halloween i ich ukryte znaczenie. Znajdziemy różne wskazówki jak udekorować swój dom i stworzyć przerażający kostium!
„Halloween” to obowiązkowa pozycja na półce każdego wielbiciela tego święta. Pozwól zanurzyć się w świecie magii i tajemnic...✨

Hej!

[Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Kobiece]

Maleńka książka, do przeczytania w jeden wieczór, która na pewno rozbudzi w czytelniku halloweenową magię. Dużo ciekawych porad oraz fajne rozdziały o samej genezie tego dnia. Czego zabrakło? Obrazków, które jeszcze lepiej rozbudziły by wyobraźnię, zwłaszcza, jeśli chodzi o przepisy. Mimo to, polecam fanom jesieni i aktywności z nią związanych :)

"Halloween. Mały przewodnik" to czwarty tom serii Małych przewodników, a mój drugi ☺️ Co mi się podoba w tych przewodnikach ? To, że znajdziemy w nich same konkretne rzeczy nic poza to - sama przystępna wiedza ☺️

Więc co znajdziecie w przewodniku ?

Dzięki niemu dowiecie się:
🔸jak narodziło się Halloween i jak było świętowane przez różnych ludzi w różnych epokach;
🔸które symbole Halloween są najważniejsze i jakie jest ich ukryte znaczenie;
🔸w jaki sposób można celebrować to święto upiorów;
🔸jak udekorować swój dom i stworzyć przerażający kostium;
🔸jak przygotować tematyczne przyjęcie w klimacie Halloween.

Sama nie obchodzę Halloween, chociaż zawsze mam przygotowane cukierki dla dzieci 🍬🍭 fajnie jest patrzeć, że one mają jakąś frajdę 🎃

Więc co znajdziecie w przewodniku ?

Dzięki niemu dowiecie się:
🔸które...

• Od Wydawnictw
  • 🌛 Wierzenia, legendy, podania, baśnie
  • Wicca
  • Okładka <3
  • 🔮 Okultyzm, magia, ezoteryka itp.

Dodaj cytat z książki Halloween. Mały przewodnik