Trzeba umieć sobie radzić. Elementarz zajęć domowych dla dzieci

Okładka książki Trzeba umieć sobie radzić. Elementarz zajęć domowych dla dzieci Anne Braun, Edith Nell
Okładka książki Trzeba umieć sobie radzić. Elementarz zajęć domowych dla dzieci
Anne BraunEdith Nell Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne poradniki
poradniki
Man muss sich nur zu helfen wissen: kleine Haushaltfibel für Kinder
Państwowe Wydawnictwo Ekonomiczne
1980-12-01
1980-12-01
8320801672
Czesław Jastrzębiec-Kozłowski, Zofia Kozłowska
ZabawyDzieciece Majsterkowanie Filatelityka Zielniki Sprzatanie Odziez Kolekcjonowanie Kolekcje Naprawa Narzedzia Higiena Czystosc Porzadek

*Od razu się przyznam bez zbytniego kopania po nerkach, że ów jedna gwiazdka w ocenie pozycji ma wymiar czysto nostalgiczny.

Doprawdy do dziś nie mam fioletowego pojęcia skąd w 1988 roku mój nieoceniony Tato przytargał tę pozycję.
Ale sporo mi ona (ta pozycja) w tamtych czasach ustawiła, oj sporo.
Akurat ta odsłona książki została wydana jeszcze w 1980 roku (wydanie II) i jest tak naprawdę polskim wydaniem pozycji z 1971 roku, z "Bratniej DDR", czyli Niemieckiej Republiki Demokratycznej
<a tak naprawdę to Socjalistycznej, słusznie minionej>, a więc można się było spodziewać, że będzie rzetelnie opisana, podzielona na odpowiednie działy i rzeczowo zilustrowana. I taka jest.

Była ona dla mnie dawniej swoistym "Poradnikiem Młodego Skauta" - coś jak u Siostrzeńców Kaczora Donalda. :))
Książeczka dziś może i ma swoje lata, ale dalej uważam, że zawiera jak najbardziej aktualne porady, triki, a nawet pomysły na zabawę dla każdego Młodego Człowieka.
Jest tam zarówno o porządkowaniu i organizacji przestrzeni, o samodzielności, o zachowaniu higieny osobistej (niestety proszę Państwa, w XXI wieku jest to temat nadal powracający i ważny jak przed laty!),o pomysłach na nudę, o zabawie, a nawet o kuchni i gotowaniu - proste przepisy "included" :))

Książeczka zaginęła mi w młodzieżowych wojażach po chaszczach, lub krzaczorach, albo też i sam ją gdzieś wtedy przesiałem - jakież było więc moje radosne zaskoczenie, kiedy w 2014 roku Małżonka moja przyniosła to samo wydanie z 1980 roku, za grosz z Biblioteki, "uratowane" pewnie od zniszczenia.
Oboje darzymy ją osobistymi sentymentami i mamy tę pozycję na swoim, domowym regale, a także na tych wirtualnych "posiadam-półkach/posiadam-listach", do dnia dzisiejszego.

Jednym zdaniem: Przydatna rzecz nie tylko dla Niebezpiecznych, Małoletnich Barbarzyńców i naprawdę szkoda, że mimo czasów minionych nikt już dziś nie pisze i nie drukuje w takim stylu.
Więc jak ją Państwo namierzą gdzieś w antykwariatach, wystawkach, czy tanich aukcjach - warto dać złocisza i przygarnąć.

Ale sporo mi ona (ta pozycja) w tamtych czasach ustawiła, oj sporo.
Akurat ta odsłona książki została wydana jeszcze w 1980 roku (wydanie II) i...

Najbardziej lubiłam ten rozdział z zagadkami/zabawami

Najbardziej lubiłam ten rozdział z zagadkami/zabawami

To może być "ostatnia deska ratunku" dla dziecka w przypadku odcięcia od mediów elektronicznych i internetu. Lub fajna książka z gatunku "jak sobie poradzić w każdej sytuacji". Napisana jest przystępnym językiem (może trochę już archaicznym z uwagi na czas jej powstania). Zawiera sporo praktycznych porad (uwzględniających wiek dziecka) jak sobie dać radę w różnych życiowych problemach - naprawie sprzętu, gotowaniu, skaleczeniach, poparzeniach, organizacji imprezy dla kolegów czy nawet tak prostej sprawie jak sprzątaniu.
Książka nie ma jakiejś chronologii, można zacząć ją czytać od dowolnego interesującego nas rozdziału. Oprócz porad znajdziemy tu również sporo przepisów kulinarnych czy sposobów na własnoręcznie wykonane ozdoby czy upominki. I niektóre z nich, może już nieco "trącące myszką" mogą sprawić komuś wielką frajdę.
Książka dla dzieciaków dociekliwych, takich co to chcą się przekonać czy prąd naprawdę "kopie" i lubią doświadczenia.

Kultowa, kultowa! Czyli moja ukochana książka z czasów dzieciństwa!!! :)

Kultowa, kultowa! Czyli moja ukochana książka z czasów dzieciństwa!!! :)

Poszukuję pilnie tej książki dla moich dzieci.Pozdrawiam.

Poszukuję pilnie tej książki dla moich dzieci.Pozdrawiam.

Świetny poradnik dla dzieci, napisany przystępnym językiem, bez moralizatorstwa - aczkolwiek zawiera troszkę przestarzałe informacje (w końcu pierwsze wydanie było w połowie lat siedemdziesiątych...). Gdyby ktoś pokusił się o uaktualnienie realiów, zachowując jednocześnie podobny układ rozdziałów i podrozdziałów byłaby to wielce przydatna książeczka.

• Poradniki
  • Z dzieciństwa
  • W biblioteczce
  • Chr

Dodaj cytat z książki Trzeba umieć sobie radzić. Elementarz zajęć domowych dla dzieci