Twoja witalność na co dzień Jak znaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku

Okładka książki Twoja witalność na co dzień Jak znaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku Samantha Boardman
Samantha Boardman Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
poradniki
Everyday Vitality: Turning Stress into Strength
Wydawnictwo Literackie
2023-09-06
2023-09-06
Dorota Malina

"Twoja witalność na co dzień" to książka napisana przez Samanthę Boardman, psychiatrkę kliniczną, która postanowiła podzielić się z czytelnikami nową metodą na radzenie sobie ze stresem, ale też i swoimi osobistymi przeżyciami. Znalazły się w niej opisy sytuacji i przemyśleń autorki od czasów rozpoczęcia przez nią praktyki lekarskiej. Książka okazała się być dla mnie wyjątkowym zaskoczeniem. Przeważnie mam spory kłopot z poradnikami pozytywności, pouczającymi jak sobie poradzić ze stresem i problemami. Zwyczajnie do mnie nie trafiają, wydają się być wszystkie takie same i nad wyraz. Tym razem jednak było inaczej.

"Twoja witalność na co dzień" została napisana w wyjątkowo interesujący i przystępny sposób. Dzięki połączeniu wiedzy zdobytej podczas studiów, wraz z doświadczeniami z praktyki lekarskiej autorka stworzyła coś niezwykłego. Pokazała, że medycyna wciąż nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, zwłaszcza te z zakresu psychiatrii, i w dużej mierze skupia się na leczeniu objawowym. Zdobyte podczas pracy zawodowej wiedza i doświadczenie zostały opatrzone komentarzem dotyczącym badań naukowych oraz własnych spostrzeżeń na temat skuteczności wyuczonych metod.

Książkę czytało mi się bardzo szybko. Była wciągająca i bardzo merytoryczna. Przywoływana w tekście wiedza naukowa była opisywana w sposób przystępny nawet dla osób spoza otoczenia medycznego. Zdecydowanym plusem jest też umieszczony na końcu książki spis bibliografii, dzięki któremu czytelnik może na własną rękę zgłębiać interesujący go temat. Bardzo spodobało mi się też praktyczne podejście do tematu, pozwalające na faktyczne przemyślenie pewnych aspektów swojego życia i być może zmienienie ich. Książkę na pewno przeczytam za jakiś czas jeszcze raz, po przeczytaniu chociaż niektórych pozycji z bibliografii.

P.S. Jestem wielką fanką wydania tej książki. Wybrane kolory są łagodne i idealnie pasują do tematyki książki.

Za możliwość recenzji książki "Twoja witalność na co dzień" bardzo dziękuję Wydawnictwu Literackie.

Autorką lektury pt. „Twoja witalność na co dzień" jest doktor Samantha Boardman, nowojorska psychoterapeutka pracująca w nurcie psychologii pozytywnej, absolwentka Harvardu i Uniwersytetu Cornella. Zdarza się także że publikuje w czasopismach medycznych, a także w „Psychology Today”, „The Wall Street Journal” i „Thrive Global”.

Jak już wcześniej wspomniałam, pisarka specjalizuje się w psychologii pozytywnej, dlatego też jej książka jest o dążeniu w samorozwoju i pogłębiania więzi z samym sobą. Wielokrotnie można natrafić na rady odnoszące się do umiejętności reagowania na otaczającą nas rzeczywistość. Jak powszechnie wiadomo, różne sytuacje wymagają od nas różnych reakcji. Samantha poprzez proste, codzienne przykłady tłumaczy czytelnikowi jak działa ludzki organizm i mechanizm zachowań. Dzięki temu można szybko zrozumieć, jak mało znaczące rzeczy wpływają na nasze życie, oraz co jest ich konsekwencją. W czwartej części można poczytać nie tylko o rozwoju duchowym i emocjonalnym, lecz także zdrowotnym.

Autorka wraz z upływem czasu stara się budować w odbiorcy odporność na możliwe niedogodności. Dlatego też całość kończy piąta część zwana: „Poza sobą”, w której to motywuje do działania pomimo porażek, nawiązywania nowych znajomości, no i oczywiście kierowania się tytułową witalnością.

Śmiało mogę polecić osobom, które prowadzą bardzo stresujący tryb życia i nie wiedzą jak sobie z tym radzić oraz chętnym bliższego poznania siebie. Jednak pomimo zalet książki uważam, że rady nie są wyjątkowo odkrywcze a wręcz powielane. Dla osób świadomych to tylko kolejne trzysta stron o samodoskonaleniu i informacjach na temat otaczającego nas świata, który przecież tak dobrze znamy. Na rynku jest całe mnóstwo podobnych pozycji. Śmiało mogę stwierdzić, że książka nie ma siły przebicia, co nie oznacza, że jest gorsza od reszty.
M.G.
Szkolny Klub Recenzenta

Jak już wcześniej wspomniałam, pisarka...

„Pozytywne uczucie ożywienia i energii, które stanowi podstawę dobrostanu” tak witalność opisuje autorka książki, terapeutka i propagatorka psychologii pozytywnej Samantha Boardman.

W swojej książce autorka dzieli się z nami swoimi przemyśleniami i doświadczeniami zawodowymi i osobistymi.
Znajdziecie tutaj bardzo pozytywne podejście do tematu walki z przebodźcowaniem, depresją, stanami lękowymi i stresem. Jako psychoterapeutka jest zwolenniczką budowania odporności na stres za pomocą drobnych czynności poprawiających jakość życia i stan ducha.

W dzisiejszych czasach duża część terapeutów bardzo szybko zaleca stosowanie leków, nie zwracając uwagi na to gdzie leży problem i co tak naprawdę je powoduje. Autorka jednak przekonuje, że u podstaw witalności leży nasze własne podejście do życia. Zaleca spojrzenie na siebie z dystansu i chłodną ocenę sytuacji wywołujących u nas stres, uczy jak sobie z nimi radzić by nie wymykały się nam spod kontroli i nie powodowały lawiny „nieszczęść”.

Ta lektura była mi bardzo potrzebna! Skłoniła mnie do przemyśleń i wprowadzenia zmian w moim własnym życiu. Inspirująca i motywująca!

Serdecznie polecam!

Ostatnio miałam przyjemność przeczytać książkę napisaną przez Samanthę Boardman, lekarza psychiatrę pracującą w nurcie psychologii pozytywnej, absolwentkę Harvard Univeristy, Cornell University Medical College i programu stosowanej psychologii pozytywnej na Uniwersytecie w Pensylwanii, dzięki której zrozumiałam, że "witalność to nie cel do osiągnięcia. To proces", któremu możemy się poddać.

"Witalność na co dzień. Jak znaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku" to poradnik, który czyta się z przyjemnością. Autorka bowiem ma lekki styl pisania. Swoje tezy popiera wynikami najnowocześniejszych badań naukowców przeplatając je jednak historiami z życia swoich pacjentów oraz anegdotami, cytatami czy przypowieściami, które są mocno sugestywne i zapadają w pamięć, chociażby ta o mnichach. Autorka przytacza też mnóstwo swoich historii, dzieli się swoim doświadczeniem, rozczarowaniami, swoimi przeżyciami osobistymi, przez to przekaz jest jasny i czytelny. W środku nie brakuje też grafik czy wykresów, które w obrazowy sposób przedstawiają informacje.

Dla mnie to idealny poradnik dla wszystkich którzy chcą poprawić swoje samopoczucie, przekraczać swoje granice, otwierać się na innych ludzi, na otaczający nas świat, by czuć się lepiej, by naszym życiem nie rządził bezwzględnie stres. Wiadomo, że w dzisiejszym świecie nie da się go uniknąć, ale przez nasze świadome działanie i zdrowe podejście do życia jesteśmy w stanie go zminimalizować. Musimy być odporni, powinniśmy budować naszą witalność. Autorka zachęca do pozytywnych zmian w życiu poprzez budowanie głębokich więzi z innymi, zaangażowanie w ambitne projekty czy działanie na rzecz wspólnego dobra.

O stresie, który potrafi przyczepić się do człowieka jak rzep, o negatywnych skutkach zdrowotnych stresu, z czego bierze się witalność i co jest jej źródłem - między innymi o tym przeczytamy w książce Twoja witalność na co dzień
Przyjrzymy się codziennym strategiom budowania witalności i lepszego życia, co z pewnością wymaga codziennego wysiłku. Dobrostan, lepsze życie... od czego to zależy? Co ma na to poważny wpływ? Jeśli chcesz znaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku zachęcam do lektury.
"Witalność to nie cel do osiągnięcia. To proces".

🍂Twoja witalność na co dzień🍂
Współpraca reklamowa: @wydawnictwoliterackie

Kiedy świat zewnętrzne nas przytłacza, warto na chwilę zrobić krok w tyl, wziąć głęboki oddech i zresetować się. Tylko co z odpornością, która przez stres, zmiany klimatu oraz pogodę, spada? Co z witalnością, która jest częścią szczęścia?
➡️ Samantha Boardman przychodzi z poradnikiem, ale nie gotową recepturą. Poza tym nikt za nas nie odnajdzie szczęścia, witalności i odporności.
Aby nie zatracić się w natłoku myśli, problemów i samokrytyki, potrzebujemy oddechu. Spojrzenie na siebie w innym świetle pomoże nam złapać dystans.
➡️ Książka wypełniona jest rzetelnymi badaniami, które autorka przytacza. Opiera się na danych, co uwiarygadnia treść poradnika.
➡️ Przy tej książce łatwo o refleksję. O zastanowienie się, jaki jest nasz cel, jaką drogę zamierzamy obrać, aby go osiągnąć. Przypomina także o słuchaniu: siebie i innych.
Polecam, bo nie jest to kolejny pseudoporadnik. To dobrze skonstruowana książka oparta na badaniach i ciekawych przemyśleniach.

Poradnik • witalność • psychologia

#Książki #czytam #czytamy #bookstagrampl #bookstagram #lubimyczytać

🍂Twoja witalność na co dzień🍂
Współpraca reklamowa: @wydawnictwoliterackie

➡️ Samantha Boardman przychodzi z poradnikiem, ale nie gotową...

Samantha Boardman w książce "Twoja witalność na co dzień" w mistrzowski sposób przeplata badania naukowców z anegdotami, historie pacjentów z jej osobistymi, pisząc lekko i przyjemnie. Bardzo przekonywująco udowadnia swoją tezę- że witalność to coś, po co sami możemy sięgnąć.

Witalność przedstawiona jest tu jako przeciwieństwo zatracenia się w autoanalizie, w nadmiernym skupieniu na sobie, czy wymyślania siebie na nowo (co chyba jest czymś zaskakującym w świetle często uproszczonej psychologii, która widzimy czasami w mediach społecznościowych). Pozytywne, angażujące i codzienne mikroaktywności, łączące nas z innymi, sprawiają, że łatwiej walczyć nam z nadmiernym stresem i być bardziej witalnymi.

A co wspomaga budowanie tytułowej witalności?
Niewątpliwie poczucie autonomii, tego, że sami o sobie decydujemy.
Dodajmy do tego poczucie skuteczności w działaniu oraz więzi z otoczeniem, a możemy być pewni, że będzie nam się łatwiej żyło (co jest udowodnione badaniami).
I przytoczonych badań mamy tutaj pełno, dzięki czemu książka nabiera dodatkowych walorów. Ja jestem jedną z tych osób, które lubują się w czytaniu opisów eksperymentów i zgadywaniu, jakie wnioski uczeni mogli wysnuć, zanim sama przeczytam puentę w książce ;)

Zaskoczyło mnie to, ze nie samo osiągnięcie celu jest tym co ważne. Okazuje się, że najistotniejsza jest droga do tego celu i że poczucie szczęścia rośnie z każdym krokiem, który przybliza nas do finału, nie zaś sam finał;)
Czyli trzeba pobudzić kreatywność i wyznaczać sobie różne rzeczy do osiągnięcia! :)
Albo, czy wiedzieliście, że udawanie kogoś innego, takiej osoby, którą się podziwia może być skuteczniejsze niż duszenie się we własnych emocjach, bo zachowujemy elastyczność w obliczu stresu? Naszą witalność można zwiększyć, gdy będziemy wcielać w życie cechy, które podziwiamy u innych, a których sami mamy deficyt. A posiadanie wzorca, którego sukcesy wydają się być dla nas osiągalne, może motywować do działania już 15 miesięczne dzieci🙈 Uwaga tylko na pułapkę w postaci porównywania się z innym! Jest to bardzo szkodliwe, szczególnie w dobie idealnych twarzy, domów i wakacji z Instagrama ;)
I słuchajcie, takich blyskotliwych przemyśleń, przytoczonych i ciekawych badań jest cała masa, a właściwie ta książka jest tak dobra, że pasowałoby, żebym Wam przytaczała niejeden akapit...Ale nie mogę!🤭
Więc zachęcam Was samych do sięgnięcia po tę książkę- jest arcy ciekawa!

Samantha Boardman
Twoja witalność na co dzień.
Jak znaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku.

Strony : 336
Oprawa : miękka
Kilka dni po tym jak zaczęłam czytać tę książkę, córka złapała pierwszego przedszkolnego wirusa. Stres związany z chorowaniem, zawsze mnie przytłacza.
Za każdym razem jak otwierałam książkę, myślałam o tym żeby nie była cukierkowym poradnikiem, że przecież wszystko będzie dobrze.
Każda strona była pozytywnym zaskoczeniem, nowojorska terapeutka Samantha Boardman podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami. Psychologia pozytywna to nauka budowania indywidualnej odporności na stres. To gotowe rady jak "współpracować" ze swoim stresem, żeby nie był destrukcyjny.
"Zdecyduj, że zdecydujesz"
To jest najtrudniejsza lekcja, szczególnie dla kobiet, bo lubimy rozpamiętywać, przypominać sobie sytuacje, które wywołują u nas trudne emocje, zastanawiać się co mogłyśmy inaczej zrobić, co powiedzieć. To nas trzyma i ciągle to niesiemy. Nauka decydowania, o tym że puszczamy "coś" i idziemy dalej do przodu jest trudna i często okupiona wieloma emocjami.
"Więcej słuchaj"
Każdy człowiek, ma ogromną potrzebę wysłuchania i zrozumienia. To msui działać w dwie strony, my musimy nauczyć się słuchać innych i musimy mieć kogoś kto nas wysłucha. Przypomina mi się takie powiedzenie, że po to mamy dwoje uszu i jedne usta, żeby więcej słuchać niż mówić 😉
"Wyrażaj ciepłe uczucia"
Obserwując córkę, do której staram się zwracać ciepło i spokojnie, zauważyłam że w taki sam sposób zwraca się do innych, i nawet w trakcie zabawy staje się opiekuńcza wobec lalek/przytulanek. Mamy taki rytuał, przed pójściem spać co wieczór mówię, jej kilka miłych słów i ostatnio podczas zabawy, powtórzyła te słowa lalce, która układała w wózku do spania. Jeśli wobec siebie nie będziemy wyrażać ciepłych uczuć, nie będziemy potrafili wyrażać ich wobec nikogo innego.
Przytoczę Wam kilka rozdziałów, żeby zachęcić do lektury ☺️
"Złap dystans"
"Dyskomfort to dane"
"Patrz w przyszłość"
"Jak kłócą się szczęśliwe pary"
"Bądź twórczy"
"Znajdź hipotezę alternatywną"
Ta książka to idealna pozycja na dzisiejszą delikatnie depresyjną pogodę. Czy zmieni coś w moim życiu? Już zmieniła, na pewno sięgnę po nią jeszcze nie raz.
Napisane językiem tak przystępnym, że w pewnym momencie czułam się jakby najlepsza przyjaciółka dawała mi rady ze swojego życia, otoczyła niewidzialnym parasolem i mocno otuliła ciepłym kocem. Ta książka to nie jest terapia, to delikatne lekarstwo na rany już zagojone.
Za egzemplarz recenzencki dziękuję
#twojawitalnosc #twojawitalność #poradnikpsychologiczny #psychoterapia #wydawnictwoliterackie #pozytywnapsychoterapia
#współpracareklamowa #współpracabarterowa
#książka #book #bookstagram #czytam #czytambolubie #książki #bookstagrampl #booklover #ksiazka #bookworm #reading #czytambolubię #instabook #kochamczytać #czytanie #takczytam #bookstagramtopasja #polishgirl #czytamy #czytaniejestfajne #terazczytam #kochamksiążki

Samantha Boardman
Twoja witalność na co dzień.
Jak znaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku.

Strony : 336
Oprawa : miękka

Autorka: Samantha Boardman
Kategoria: Poradniki, zdrowie, zdrowie psychiczne
Wydawnictwo: @wydawnictwoliterackie
Ocena: 8/10

Już na samym początku książki, możemy odnaleźć siebie w opisanych przez autorkę pacjentkach. To pozwala nam na przemyślenie swojego podejścia do życia, ludzi, relacji, związków. To ważne. Jednak czy jest coś ważniejszego? Tak.

W I T A L N O Ś Ć.

Dzięki której pozytywnie do życia, podejmujemy się nowych wyzwań, pokazujemy swoją kreatywność i odnajdujemy w sobie coś nowego, bo to, jacy jesteśmy teraz, jest na chwilę.

A jaką rolę w naszym życiu odgrywa stres?

"Stres przyczepia do ciebie jak rzep. I psuje nie tylko nastrój - negatywne emocje wpływają na zachowania i mogą prowadzić do ograniczenia aktywności fizycznej, złych wyborów żywieniowych, wycofania się z życia społecznego i zaburzeń snu. A konsekwencje <zagotowanej krwi> bywają długotrwałe. Być może zabrzmi to absurdalnie, ale to, jak zareagujesz na mandat DZIŚ, wpłynie na twoje ZDROWIE za DZIESIĘĆ lat."

Jak mogliście wyżej przeczytać, stres gra kluczową rolę w naszym życiu. Możemy spotkać się z wieloma jego następstwami, dlatego tak ważne jest spojrzenie na nasze życie, zdrowie, plany, zachowanie SZERZEJ. Jako jedność.

To książka o szerokim zakresie zdrowotnym, zwiera tak wiele różnych podtematów, ale wszystkie łączą się w całość. Autorka jako psychiatra kliniczny, pracujący w zawodzie, przedstawia nam historie pacjentów - pokazuje nam, że każdy z nas zmaga się z jakimś kamyczkiem w bucie, który nas mocno uwiera. Co zrobić, żeby odnaleźć siłę w stresie i szczęście w smutku? Cóż... warto sięgnąć po powyższy poradnik z otwartą głową i zastanowić się nad każdym słowem, które w niej pada.

Bardzo dziękuję za możliwość zrecenzowania książki @wydawnictwoliterackie 💛

#Pibisiowaczyta #SamanthaBoardman #współpracareklamowa #współpracabarterowa #wydawnictwoliterackie #witalność #twojawitalnośćnacodzień #czytanietoprzyjemność #poradniki #zdrowie #zdrowiepsychiczne #zdrowiefizyczne #psychiatra #stres #jakiwpływnażyciemastres #książkoholiczka #bookstagram #bookstagrampl #Pibisiowa

Autorka: Samantha Boardman
Kategoria: Poradniki, zdrowie, zdrowie psychiczne
Wydawnictwo: @wydawnictwoliterackie
Ocena: 8/10

W I T A L N O Ś...

Przychodzę do Was z recenzją najnowszego poradnika od Wydawnictwa Literackie pod tytułem "Twoja witalność na co dzień" Samanthy Boardman. Stres jest niestety częścią naszego życia czy tego chcemy czy nie. Autorka książki jest psychiatrą klinicznym, więc do tematu podchodzi ze swoim doświadczeniem i profesjonalizmem. Ale nie jest napisana naukowym językiem tylko tak, by trafić do wszystkich i tym samym pokazać nam pozytywne strony naszej codzienności. Autorka daje otuchy, wskazuje kierunek zmian i dzięki opowiedzianym historiom swoich pacjentów pokazuje, że nie tylko my mamy pod górkę. Inni też walczą ze stresem i swoimi emocjami, ale jeśli im się udaje to i nam się uda. A żeby być jeszcze bardziej wiarygodną Samantha szczerze pisze o swojej historii, trudach i rozczarowaniach. Bardzo ciekawa, przystępna i pouczająca książka. Warto po nią sięgnąć i do niej wracać.

• Popularnonaukowe
  • Elitki
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Samodzielne