Świeże blizny

Okładka książki Świeże blizny Aleksandra Mantorska
Okładka książki Świeże blizny
Aleksandra Mantorska Wydawnictwo: wydano nakładem autora Cykl: Anna Prus (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Anna Prus (tom 2)
wydano nakładem autora
2023-08-23
2023-08-23

Autorka stworzyła ciekawą historię pełną tajemnic, intryg i niedomówień. Grozy dodaje miejsce akcji i dom na uboczu, w którym zamieszkuje główna bohaterka, a który co noc nawiedzają wilki. Pojawienie się podejrzanych elementów podsyca atmosferę i sprawia, że robi się bardziej tajemniczo i niebezpiecznie. Zakończenie zaskakuje ale daje też nadzieję na kontynuację tej historii.

Recenzję rozpocznę od wyrażenia mojego zdziwienia i lekkiego rozczarowania z powodu formy, w jakiej przyszedł do mnie cykl "Anna Prus”. Otrzymałam drugi tom serii, "Świeże Blizny", bez wcześniejszej znajomości pierwszej części, co wydaje się niedopowiedzeniem w przypadku serii, która jasno wskazuje na kontynuację w zakończeniu. Zaczęłam więc od pierwszego tomu.
Pomimo tego początkowego zgrzytu, uważam, że obie części cyklu mają wiele do zaoferowania. Historia Anny Prus, opowiedziana w tajemniczej atmosferze małej miejscowości na Śląsku rozbudza ciekawość i przyciąga uwagę czytelnika. Autorka zdołała stworzyć świeży i pełen napięcia klimat, z wątkami poruszającymi się między codziennością a mrocznymi tajemnicami.
W "Skowocie Wilka" i "Świeżych Bliznach" obserwujemy, jak główna bohaterka Anna Prus stawia czoła swoim demonom wewnętrznym i zewnętrznym, próbując odnaleźć równowagę po traumatycznym doświadczeniu. Mantorska kreśli realistyczne postacie, a zarazem zaskakujące tropy fabularne, które trzymają w napięciu.
Pomimo pozytywnej oceny samej serii, muszę podkreślić, że promocja cyklu powinna uwzględniać jego pełny kontekst, a nie rozpoczynać Book Tour od drugiej części, która oprócz tego wyraźnie wskazuje na dalsze rozdziały. Osobiście, jako czytelniczka, preferuję zaczynać dany cykl od początku, by w pełni zrozumieć fabułę i relacje między bohaterami.
W sumie, "Anna Prus" jest obiecującym cyklem, który dostarcza tajemniczej rozrywki dla miłośników kryminałów i powieści z elementami thrillera. Mimo mojej uwagi co do promocji, daję obu książkom ocenę 7/10, zachęcając do lektury od pierwszej części, by w pełni doświadczyć tej mrocznej historii. I niestety czekam na kolejną część cyklu 👀

Pomimo tego...

Odkrycie prawdy o głównym pracodawcy w miejscowości Grabkowice wywołuje różne, jednak najczęściej negatywne emocje nie tylko w mieszkańcach czy pracownikach ale także w całej Polsce. Anna Prus, która jako jedyna, za cenę uszczerbku na zdrowiu dochodziła prawdy teraz może mieć kłopoty, zwłaszcza gdy na horyzoncie pojawia się Siergiej, a ona nadal drąży...no bo gdzie rozpłynęły się ciała ofiar?

Jest to kontynuacja thillera "skowyt wilka", której na chwilę obecną nie znam. W książce występują powroty do pierwszej powieści, jednak według mnie można czytać bez znajomości poprzedniej części.
Główna bohaterka - Anna jest postacią, która ledwo uszła z życiem,a pomimo tego szuka momentu kiedy Andrzej Smolny zaczął okazywać niezdrowe fascynacje i tego gdzie ukrył ciała ofiar.
Nieco irytowały mnie jej monologi wewnętrzne...może ucieknę, a nie przecież zawsze uciekam...a może jednak to najlepszy sposób, nie, nie dosyć tego...i tak przez całą książkę. Poza tym historia wywołała u mnie dreszczyk grozy i przyciągała aby dokończyć co zaczęłam....zakończenie...tutaj mówię nie, chyba,że będzie ciąg dalszy.

Do przeczytania książki skusił mnie udział w booktourze organizowany przez zaprzyjaźniony klub książki. Aby być w pełni na bieżąco, przeczytałam pierwszy tom, który bardzo mi się spodobał. W drugim tomie, czyli w "Świeżych bliznach" nasyconych wydarzeń, które dotknęły główną bohaterkę było dla mnie zbyt dużo. Mimo to książkę czyta się szybko i z zaangażowaniem.
Zabrakło mi spójności wizualnej obu tomów.
Książkę warto przeczytać, bo zachęca do refleksji.

Zabrakło mi...

RECENZJA PATRONACKA

"Ludzie, którzy lubią siebie, nie nienawidzą siebie, nie mają potrzeby sprawiania przykrości innym."

"Świeże blizny" to druga część "Skowytu wilka" autorstwa Aleksandry Mantorskiej. Akcja całej powieści dzieje się w niewielkiej i hermetycznej miejscowości Grabkowice. To dalsze losy Anny Prus, kobiety, która cudem unikneła śmierci z rąk własciciela zakłądu mięsnego Smolny S.A. Powracają dawne tajemnice. Anna musi ponownie zmierzyć się ze swoim największym lękiem – utratą wolności. Błędy przeszłości domagają się zapłaty, a w toku śledztwa pojawia się nowy podejrzany. Czy Smolny wyjdzie na wolność? Prus pomna swojej decyzji o tym, że nie chce więcej uciekać, chwyta się ostatniej szansy i próbuje do tego nie dopuścić.

Autorka wciąga czytelnika w intrygującą i nieprzewidywalną historię, która gęsto jest splatająca wątki i zaskakujące zwroty akcji. Charaktery bohaterów są bardzo dobrze wykreowane i urozmaicone. Każdy z bohaterów ma swoje własne demony i tajemnice.
Książka ma także wyraźny charakter regionalny, co nadaje jej autentyczność i klimat małego miasteczka. Autorka doskonale oddaje atmosferę i mentalność mieszkańców, co jeszcze bardziej angażuje czytelnika w fabułę.

"Świeże Blizny" są doskonałym kryminałem, któremu nie sposób się oprzeć. Polecam go wszystkim miłośnikom gatunku kryminałów, a także tym, którzy chcą poznać polską literaturę kryminalną. Cały czas budowane jest napięcie i intryga, która wciąga nas coraz głębiej w zaplet historii. Lecz poznając kolejne fakty i odkrywając kolejne tropy, zaczynamy zdawać sobie sprawę, że nic nie jest takie jak się wydaje.
Autorka w mistrzowski sposób połączyła thriller z elementami kryminału, co sprawia, że jest to nie tylko wciągająca lektura, ale także gra z czytelnikiem.

Bardzo dziekuję autorce za zaufanie. A Wam polecam sięgnąć po twórczość Oli.

RECENZJA PATRONACKA

Kolejna część dobrego kryminału. Po wydarzeniach z pierwszej części wydawać by się mogło że Anna Prus ucieknie z Grabkowic gdzie pieprz rośnie. Nic bardziej mylnego. Anna przestaje uciekać od problemów i twardo staje im na przeciw. Jej oprawca - były szef siedzi w więzieniu ale czy dzięki temu Anna może odetchnąć i żyć spokojnie….

„Świeże blizny” to drugi tom powieści „Skowyt Wilka” są to dalsze losy niezwykle odważnej Anny Prus, która postanowiła dopiąć swojego i pozostać w Grabko wicach by znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Czy znajdzie to czego szuka? Anna Prus wyjechała ze stolicy, by rozpocząć nowe życie. Nowa praca miała być spełnieniem jej marzeń. Jednak to, co wydarzyło się później zmieniło życie kobiety o sto osiemdziesiąt stopni. Ania rozpoczęła pracę w zakładzie mięsnym Smolny SA nie została zbyt przyjaźnie przyjęta przez tamtejszą załogę. Szybko okazało się za zakład tek kryje w sobie wiele tajemnic, a kobieta nieświadomie została w nie uwikłana. Nie jest ona pierwsza na obecnym stanowisku. Jednak po jen poprzedniczkach ślad zaginął. Policja prowadząca dochodzenie nie może odnaleźć ciał poprzednich kobiet, Smolny trafia do więzienia z zarzutami zabójstwa i handlu ludźmi. Stery nad zakładem przejmuje żona właściciela. Ewa jest zupełnie inna, niż Andrzej świetnie odnajduje się w nowej roli jednak Anna dalej nie czuje się tam bezpieczna. Gdy śledztwo policji nie przynosi większych rezultatów kobieta postanawia przeprowadzić własne dochodzenie. A do miasta przyjeżdża przyjaciel, a zarazem wspólnik Smolnego, Siergiej. Czy kobieta odkryje prawdę, jaką skrywa zakład Smolny S.A? Czy u da się jej udaremnić kolejne zbrodnie, a tym samym zadbać o własne bezpieczeństwo? Jaką rolę w tym wszystkim pełni Siergiej?

Kochani „Świeże blizny” to znakomity kryminał, który nie pozostawia czytelnika w spokoju. Sięgając po tę książkę spodziewajcie się tego, że szybko jej nie odłożycie. Przy tej powieści nie da się nudzić. Mnóstwo tajemnic, zagadek, mroku. Powieść ta jest pełna emocji. Nie zabraknie wam tu także dreszczyku. Świetna dynamika akcji, świetnie wykreowani bohaterowie. Znakomite zwroty akcji, doskonała fabuła, i to zakończenie. Uff, co to była za książka. Lubicie kryminały, thrillery. To jest coś dla was. Nie wahajcie się. Polecam z całego serca. Dziękuję autorce za możliwość patronowania tak cudownej historii. Dziękuję za zaufanie I gratuluję tak znakomitej powieści. No i oczywiście czekam na więcej.

W Grabkowicach mieszkańcy dochodzą do siebie po aresztowaniu prezesa miejscowej firmy. Został oskarżony o handel ludźmi, gwałty i morderstwa, a do jego zatrzymania przyczyniła się Anna Prus, która prawie zginęła z jego ręki. Policja wciąż nie może znaleźć ciał, a w okolicy pojawia się tajemniczy Sergiej. Czy Anna może czuć się bezpiecznie? Przekonajcie się sami...
Książka jest kontunuacją "Skowytu wilka". Co prawda z treści możemy dowiedzieć się, co wydarzyło się wcześniej, ale uważam, że należy przeczytać obie książki we właściwej kolejności. Ja tego nie zrobiłam i bardzo żałuję, bo trochę brakuje mi pełnego obrazu Anny i całej sytuacji.
Książkę czyta się bardzo szybko I przyjemnie. Autorka ma dobry styl, a fabuła wciąga. Bohaterowie też są ciekawie wykreowani - niejednoznaczni, każdy ma coś "za uszami". Z powieści wyłania się trochę przerażający obraz ludzkich zachowań. Społeczność bardziej przejmuje się tym, że nieobecność prezesa źle wpływa na ich komfort życia niż przejmuje się dramatem kobiet i ich śmiercią. Trochę ponuro wizja człowieczeństwa... Podobało mi się zaskakujące zakończenie...

Książka...

To druga książka motywująca do zmian, która ostatnio przeczytałam.
Firma przetwórstwa kurzego mięsa staje się miejscem mordów, gwałtów i handlu żywym towarem. Przez kilka lat prezesowi uchodzi to na sucho,aż dociekliwa kontrolerka jakości widzi za dużo i musi być ukarana. Pomaga jej odludek,może dlatego ,że zawsze potrafiła z nim rozmawiać? Dlaczego pijaczyna nagle zaszedł nie w ta stronę?
Bądźmy dla innych miło a otrzymamy prędzej czy później zapłatę.
Dobro powraca.
A pytacie się co z tą motywacją? Skoro przyćmiona, zahukana pani domu potrafi prowadzić firmę to może ja też potrafię robić coś innego?
Książka pełna akcji,
Polecam.

To druga książka motywująca do zmian, która ostatnio przeczytałam.

"Świeże blizny" to świetny kryminał. Akcja toczy się w Grabkowicach w województwie śląskim. Główną bohaterką jest Anna Prus, pracująca w dziale jakości zakładów mięsnych Smolny S.A. Padła ona ofiarą prezesa Andrzeja Smolnego, po złożeniu zeznań na policji postanawia zostać w Grabkowicach i dalej pracować w zakładzie. Jednak nie czuje się tam bezpiecznie, ludzie którym zaufała zawodzą, a opieszałość policji w prowadzeniu śledztwa zmuszą ją do podjęcia decyzji o samodzielnym szukaniu dowodów.
Czy Anna znajdzie odpowiedzi na pytania i czy Smolny zostanie ukarany? Kim jest Siergiej?
Koniecznie musicie sięgnąć po książkę i się tego dowiedzieć.
Książkę przeczytałam dzięki Book Tour z Bookieciarnii, dziękuję

• Thriller