Umarłym wstęp wzbroniony

Okładka książki Umarłym wstęp wzbroniony Marian Butrym
Okładka książki Umarłym wstęp wzbroniony
Marian Butrym Wydawnictwo: Estymator Seria: Kryminał z myszką kryminał, sensacja, thriller
Kryminał z myszką
Estymator
2023-01-01
1972-01-01
Marian Butrym Umarłym wstęp wzbroniony

Ok. Krótka. Dobrze się słuchało, choć lektor taki sobie. Mało socjalizmu, ale życie lat 70-tych pokazane nieźle.

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor 7/10 (Tomasz Krajewski)
Nie da się ukryć że to typowy milicyjny kryminał
Napisany z werwą, trochę autoironii
Fajne czytadełko

Wysłuchane jako audiobook
Książka 7/10
Lektor 7/10 (Tomasz Krajewski)
Nie da się ukryć że to typowy milicyjny kryminał
Napisany z werwą, trochę autoironii
Fajne czytadełko

Marian Butrym to jeden z bardzo niewielu autorów, który starał się wypracować naprawdę własny styl i opisywał pracę milicjantów z lekkim dystansem, luzem, a niekiedy nawet ironią. I co ważniejsze wytrzymywał w tym stylu przez całą nowelę, a nie tylko przypominał sobie o tym w pojedynczych przypadkowych scenach. Jeśli natomiast chodzi o umieszczenie go w kontekście innych twórców naszego ulubionego gatunku, to można zaryzykować tezę, że autor był tak trochę w rozkroku pomiędzy Kłodzińską a Chmielewską. I okazało się, że w tak niewygodnej pozycji można popełnić powieść milicyjną, może nie wybitną, to jednak zdecydowanie wyróżniającą się z tłumu przeciętności.
Przedstawieni w tej książce policjanci, poza pełną napięcia i ofiarną pracą, mają także całkiem przyziemne problemy – w jednej ze scen członek kolektywu śledczego dzwoni do spółdzielni mieszkaniowej w celu uzyskania zaszczytu wizyty hydraulika. I jest to już kolejny z takich telefonów – łatwiej było zapewne złapać mordercę niż uzyskać wizytę fachowca. I to jest akurat absolutna prawda historyczna.
Kapitana Morskiego można uznać za pierwowzór porucznika Borewicza, jeśli chodzi o rodzaj poczucia humoru, poświęcenie dla służby, styl życia, ale także niezbędny dystans do samego siebie.

Na półkach: , , , , , , ,

Ciekawa historia, świetny styl. Powrót do tej książki po wielu latach okazał się strzałem w dziesiątkę.

• Legimi audio
  • FORMA: Powieści