rozwińzwiń

Niewierni wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele

Okładka książki Niewierni wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele Kazimierz Sowa
Okładka książki Niewierni wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele
Kazimierz Sowa Wydawnictwo: Wielka Litera religia
409 str. 6 godz. 49 min.
Kategoria:
religia
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2023-05-31
Data 1. wyd. pol.:
2023-05-31
Liczba stron:
409
Czas czytania
6 godz. 49 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380329256
Tagi:
literatura polska kościół
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
458
227

Na półkach: ,

Nie jestem pewna czy mi się podobała. Chyba za dużo suchości, analizy i przede wszystkim polityki. Chyba nie tego oczekiwałam.

Nie jestem pewna czy mi się podobała. Chyba za dużo suchości, analizy i przede wszystkim polityki. Chyba nie tego oczekiwałam.

Pokaż mimo to

avatar
527
249

Na półkach: , , ,

Bardzo interesująca pozycja! Konstruktywna krytyka padająca z ust osób (znanych publicystów, naukowców, polityków, działaczy społecznych),którym wciąż zależy na Kościele. Owszem, nie brakuje słów pełnych zrozumiałej goryczy i bezradności. Ale nie brakuje także propozycji konkretnych rozwiązań.
Bardzo szeroki zakres podejmowanych zagadnień: od wątków militarnych w praktyce duszpasterskiej, przez analizę syntez synodalnych i języka biskupów, uwikłania Kościoła w politykę, finansowania go przez państwo, do kwestii rozliczania pedofilów, obecności religii w szkole, postaw hierarchii wobec uchodźców, miejsca kobiet i osób LGBT+ w Kościele, na dotknięciu "sprawy św. Jana Pawła II" kończąc. A, mamy też omówienie badań KIKu dotyczących polskiej religijności.
Najbardziej poruszyły mnie rozmowy z Jakubem Kiersnowskim, Błażejem Kmieciakiem, Marcinem Dzierżanowskim, Moniką Białkowską. A także ze Sławomirem Dudkiem o sposobach finansowania kościołów w innych krajach Europy.
Wszystkim, którym jeszcze leży na sercu przyszłość polskiego KK - serdecznie polecam!

Bardzo interesująca pozycja! Konstruktywna krytyka padająca z ust osób (znanych publicystów, naukowców, polityków, działaczy społecznych),którym wciąż zależy na Kościele. Owszem, nie brakuje słów pełnych zrozumiałej goryczy i bezradności. Ale nie brakuje także propozycji konkretnych rozwiązań.
Bardzo szeroki zakres podejmowanych zagadnień: od wątków militarnych w praktyce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
759
752

Na półkach: ,

Świetne wywiady z ciekawymi rozmówcami, pokazującymi różną perspektywę i widzenie Kościoła Katolickiego w Polsce. W dzisiejszym przekazie medialnym ale i tym z ambony trudno też uciec o kwestii łącznia się kościoła z polityką. Nie ukrywam, że w wielu miejscach otworzyłem oczy ze zdumienia, iż nie myślałem wcześniej w ten sposób, lub nie widziałem rzeczywistości z tej perspektywy. Wielkie gratulacje za odwagę i zebranie tych wypowiedzi. Poniżej kilka tez których rozwinięcie znajdziecie w tej książce i jeden cytat, który musiałem sobie zapisać.

Jak wielkie różnice znajdziemy w polskim kościele w czasów powstawania Solidarności i dzisiaj ale też jak spadła jakości polityki w Polsce

Instrumentalne wykorzystywanie kościoła przez PIS

Idea kościoła narodowego, który coraz mniej ma wspólnego z kościołem powszechnym

Hasło rechrystianizacji Europy i mickiewiczowski mesjanizm narodu polskiego podbijany przez rządzących i hierarchów.

Putynizacja kościoła polskiego, który idzie ramię w ramię z partią podobnie jak cerkiew z Putinem choćby w kwestii wojny w Ukrainie

Rozdźwięk hierarchów oraz proboszczów z nauką Papieża Franciszka, oraz laicyzacja narodu która po mariażu tronu z kościołem przyśpieszyła tempo.

Postępujące zawłaszczanie haseł i polaryzacja społeczeństwa, że dobry Polak to katolik i patriota. Jak ktoś nie jest katolikiem to nie może być ani patriotą ani dobrym Polakiem.

„Rydzyk i niektórzy biskupi trzymają Jezusa w piwnicy, a Kaczyński pilnuje im kluczy i oliwi zamek”

Świetne wywiady z ciekawymi rozmówcami, pokazującymi różną perspektywę i widzenie Kościoła Katolickiego w Polsce. W dzisiejszym przekazie medialnym ale i tym z ambony trudno też uciec o kwestii łącznia się kościoła z polityką. Nie ukrywam, że w wielu miejscach otworzyłem oczy ze zdumienia, iż nie myślałem wcześniej w ten sposób, lub nie widziałem rzeczywistości z tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1730
360

Na półkach:

„Czarne owce” są nam potrzebne. Refleksje po spotkaniu wokół książki „Niewierni/Wierni” Kazimierza Sowy.

Spotkanie, które odbyło się w częstochowskim Muzeum Haliny Poświatowskiej 15. czerwca wokół książki „Niewierni Wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele”, było kameralne i sympatyczne, chociaż tematy poruszane w wywiadach Kazimierza Sowy wcale do lekkich i przyjemnych nie należały. To wielka sztuka, żeby o kontrowersjach mówić w sposób delikatny i „nie nakręcać” niepotrzebnych emocji – Ksiądz Kazimierz Sowa niewątpliwie posiada ten niezwykły dar spokoju i pogody ducha. Całość poprowadził znany śląski dziennikarz, Marek Twaróg – wieloletni redaktor naczelny „Dziennika Zachodniego” a obecnie redaktor naczelny „Presserwisu”. Wśród zgromadzonych nie dostrzegłem osób duchownych, co zastanowiło mnie o tyle, że spotkanie dotyczyło kondycji współczesnego Kościoła w Polsce.

Urodziłem się w Gnaszynie. W 71. była to wioska pod Częstochową. Dopiero po „gierkowskiej” reformie 1975 roku ta peryferyjna dzielnica stała się częścią Częstochowy. Z okna mojego domu całkiem dobrze widać jasnogórską wieżę. W czasie pandemii chodziłem modlić się na pobliskie hałdy – widok na Jasną Górę jest stamtąd całkiem dobry. Wiosna 2020 była przepiękna. Wielki Tydzień przeżywałem spacerując po gnaszyńskich łąkach i słuchając mszy z częstochowskiego sanktuarium. Często słuchałem wtedy także ojca Kramera z Opola i biskupa Rysia z Łodzi. Czułem się jak „czarna owca” Kościoła na gnaszyńskich pastwiskach i było mi z tym dobrze. Od dawna nie czułem takich „metafizycznych ciar” jak wtedy.

Kim jest czarna owca z okładki najnowszej książki Kazimierza Sowy? Fragment obrazu Borysa Fiodorowicza „Keep out” sam w sobie jest wielce wymowny – artysta w swoich dziełach miesza sacrum i profanum, zastanawia się nad dzisiejszym funkcjonowaniem religii nie tylko „od święta”. Matka Boska z tęczową flagą, Chrystus w dresie, Maryja w maseczce – tradycjonalistów te motywy mogą oburzać, ale rzeczywistość nie stoi w miejscu, czas płynie a świat dookoła nas się zmienia. Czy Kościół ma pozostać do „końca świata” enklawą tradycyjnego myślenia?

Ksiądz Kazimierz Sowa dla wielu jest taką „czarną owcą”. Niektórzy mówią o nim „Rydzyk dla lemingów”, jak bumerang powracają też słynne nagrania z restauracji „Sowa i przyjaciele”, gdzie autor książki „Niewierni Wierni” został podsłuchany w prywatnych rozmowach o polityce ze znanymi postaciami z obozu PO. Sama książka jest zapisem szesnastu rozmów ze znanymi ludźmi – naukowcami, publicystami, politykami, zajmującymi się tematem współczesnego Kościoła w Polsce. Są wśród nich między innymi: Tomasz Terlikowski, Justyna i Paweł Kowalowie, Zbigniew Mikołejko czy Szymon Hołownia. W swoich rozmowach Ksiądz Sowa porusza tematy, które do dziś są „kościelnymi tabu” – LGBT w Kościele, Kościół a pieniądze, rola kobiet, pedofilia, uchodźcy i wiele innych. Ale motywem przewodnim „Niewiernych Wiernych” jest polityczna zmiana , która dokonała się w 2015 roku i wpływ, jaki wywarła ona na polski Kościół.

Wierzący często uciekają od zgiełku czasów, od nowoczesności do kościoła. Kościół często jest dla nas schronieniem, ostoją, miejscem, gdzie możemy się zatrzymać albo nawet zrobić krok wstecz, by dostrzec to, co opiera się cywilizacyjnemu pędowi; by wyjść poza czas i przestrzeń, w której żyjemy; by szukać tego, co jedyne i niezmienne. Ale czy oznacza to, że mamy porzucić świat, w którym żyjemy? Czy mamy nie dostrzegać palących problemów rzeczywistości? Być do końca „odklejeni” i „niekompatybilni”, używając przestarzałego już nieco określenia, z tym, co dookoła?

„Czarne owce” Kościoła nie chcą być takie. „Czarne owce” chcą żyć tu i teraz, chcą zrozumieć Ewangelię w kontekście zmian cywilizacyjnych i kulturowych, które czasem są trudne do zaakceptowania. Zawsze było mi blisko do „czarnych owiec”Kościoła, do tych, którzy próbowali wyjść z kolein rytuału i spojrzeć prawdzie w oczy. A „prawda nas wyzwoli” i nie da się jej zakryć splendorem i blichtrem, poczuciem wielkości, wynikającej z bycia spadkobiercami pontyfikatu Jana Pawła II. Ksiądz Józef Tischner, czeski duchowny Tomáš Halík, ksiądz Jan Kaczkowski, ksiądz Kazimierz Sowa – duchowni ci odbiegają od tego, co moglibyśmy określić mianem kościelnego main streamu, ponieważ nie bali się poruszać trudnych tematów, nie bali się trudnej prawdy o Kościele.

Książka Księdza Sowy jest ważną diagnozą stanu współczesnego Kościoła, diagnozą, której wielu nie chce usłyszeć, dlatego tworzy się wokół tej postaci i jego książek aurę zgorszenia, która nie ma nic wspólnego ze stanem faktycznym. Prawdziwe zgorszenie jest gdzie indziej – w faktach, które bolą i oddalają „niewiernych wiernych”, te wszystkie „czarne owce” z okładki, od Kościoła.

Czarna owca spaceruje po gnaszyńskich łąkach, odmawiając różaniec. Czarna owca idzie w niedzielę na dziewiątą do Kościoła i przekazuje znak pokoju sąsiadom, którzy odwracają głowę. Czarna owca macha radośnie, widząc nadchodzących, rozśpiewanych pielgrzymów. Czarna owca idzie na Jasną Górę, stoi w tłumie pod szczytem, gdzie miesza się z pątnikami, potem, przemierzając park, spogląda na komin elektrociepłowni na Zawodziu, potem idzie do OKF albo na jakiś koncert, czarna owca gdzieś po drodze uzupełnia płyny i myśli, że nie ma nic wspanialszego od bycia czarną owcą.

„Czarne owce” są nam potrzebne. Refleksje po spotkaniu wokół książki „Niewierni/Wierni” Kazimierza Sowy.

Spotkanie, które odbyło się w częstochowskim Muzeum Haliny Poświatowskiej 15. czerwca wokół książki „Niewierni Wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele”, było kameralne i sympatyczne, chociaż tematy poruszane w wywiadach Kazimierza Sowy wcale do lekkich i przyjemnych nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    35
  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    5
  • Legimi
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Z polecenia
    1
  • Historia: Polska najnowsza (publicystyka)
    1
  • E-book
    1
  • Domowa biblioteczka
    1
  • Umęczyłam się
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Niewierni wierni. Rozmowy o prawdziwym Kościele


Podobne książki

Przeczytaj także