Pan dyrektor jest zajęty

PRL - klimat jak u Królowej Chmielewskiej, nie porównuję stylu pisarskiego, bo królowa jest tylko jedna. Ale 10 właśnie za te skojarzenia z pierwszymi książkami w/w Królowej Polskiego Kryminału.

Ogólnie trochę nudnawa, ale pod koniec akcja zaczyna zaiwaniać i robi się ciekawiej.

Ciekawa postać Mazurka oficera porucznika, nie jestem w stanie chyba wyobrazić sobie tak zaangażowanego w sprawę policjanta-solisty, ale może jestem za młoda.
Podejrzewam, że współcześnie bardziej wiarygodne byłoby zabicie magazyniera czy ew. tej sekretarki, ale przy tym pierwszym ta druga poszłaby siedzieć. A dyrektorowie wcześniej by załatwili, żeby zarobek to 5, 6 mln, ale dla jednego. Przecież swój swojego nie tknie, tym bardziej jak mają takie stanowiska :)))).

Styl ok, język nawet spoko, krótka. Niech autor ma i się cieszy.

------------------------------------------------------
18.02.23
Zmieniłam zdanie. 6 -> 3.

Kryminał milicyjny z 1983 roku. Dwa morderstwa i kilka postaci, które mogły mieć motyw. Typowy klimat tamtych lat - Pewex, Fiat 125P, zjednoczenie, egzekutywa organizacji partyjnej :) Jednak motyw sprawcy znany od lat...

Przeczytałem, nie pamiętam niczego. To chyba najlepsza recenzja. Mimo wszystko w trakcie czytania książka mnie jakoś specjalnie nie nużyła, więc w zasadzie mogę jej dać 4/10.

Jeśli Wojt, to oprócz morderstwa - nadużycia w jakimś ważnym dla krajowej gospodarki zakładzie pracy. I faktycznie, na początku akcji dyrektor zakładów elektrotechnicznych traci stanowisko, a następnego dnia w toalecie sprzątaczka znajduje zwłoki kierownika działu kontroli.
Okazuje się, że bezkompromisowt pracownik miał wielu wrogów a w prestiżowych zakładach zdarzało się wiele przekrętów. Oprócz zależności służbowych porucznik Mazurek odkrywa powiązania natury prywatnej między pracownikami. W ich centrum znajduje się piękna sekretarka romansująca między innymi z eksdyrektorem i ofiarą. Czy to jej zazdrosny narzeczony zabił rywala, czy mordercą był zaopatrzeniowiec, niedawno wypuszczony z wiezienia za kradzieże sprzetu elektronicznego?

Jak zwykle u Wojta, ciekawe opisy warszawskiego półświatka, a szczególnie Żoliborza i Pragi. Sama intryga nie powala, ale polecam wielbicielom klimatu lat 70./80.

Porządny milicyjny kryminał z lat 80tych. Jak na opowiadanie z serii "Ewa Wzywa 07" wciągający i pozbawiony elementów propagandowych.
W warszawskich Zakładach Elektromechanicznych zamordowany zostaje kierownik kontroli wewnętrznej, a jakiś czas później wiesza się magazynier. Śledztwo porucznika Mazurka (powrót bohatera "Dzwonka z Napoleonem") ma wyjaśnić, czy przyczyną obu śmierci są sprawy osobiste ofiar, czy też wyniki prowadzonej kontroli.
Mazurek przesłuchuje pracowników Zakładów, bada żoliborski półświatek, do którego prowadzą wątli śledztwa, ściga się (efektowne opisy) służbowym Fiatem 125p po ulicach Warszawy, by na końcu odkryć prawdę...mordercą jest ...:-)

• Popkultura PRL
  • Sensacja/Kryminał
  • Po polsku
  • Ewa wzywa 07
  • FORMA: Powieści

Dodaj cytat z książki Pan dyrektor jest zajęty