Wróć do mnie

Skarpa Warszawska
2023-04-12
2023-04-12
przyjaźń miłość oddanie

Wróć do mnie od Małgorzaty Mikos to taka książka, której się nie zapomina w mojej pamięci zostanie na bardzo, bardzo długo. Nie wiem czemu czekałam aż rok, żeby po nią sięgnąć, a przecież uwielbiam takie książki tworzone na faktach, a czasy obecne przeplatane wspomnieniami z przeszłości splatają się w jedną całość, autorka bardzo umiejętnie wprowadza nas w te dwa czasy i funduje nam ogrom emocji, osobiście zatraciłam się w tej powieści na całego, a książka stała się nieodkładalna. Trójka przyjaciół wybrała się w podróż do Buska, aby odnaleźć swoje korzenie, ich podróż okazała się nie lada wyczynem, każdy oczekiwał czegoś innego lecz trud, który obrali był opłacalny, mieli to szczęście, że udało im się skontaktować i spotkać ze starszą kobietą Heleną, która znała ich przodków i nawet dostrzegała w nich podobieństwo do swoich przyjaciół. Trójka przyjaciół : Beata, Adam i Szymon na początku nie wiedzieli czego mogą się spodziewać po wizycie u pani Heleny, lecz ta wizyta okazała się podróżą w przeszłość w której poznali historię swoich bliskich... Co takiego zdarzyło się podczas wojny? I jakie historie skrywa Helena? Tego i wiele więcej dowiecie się sięgając po książek pt. "Wróć do mnie", autorka pięknie ubrała w słowa wspomnienia, które nie zawsze były przyjemne. Była to piękna opowieść o przyjaźni, miłości, o tym, że to co złe nas spotyka, nie jest w stanie zabrać nam tego co najcenniejsze, czyli wspomnień, no i co najważniejsze w tej powieści dostajemy też ogrom emocji, które odczuwamy podczas czytania. Lekkie pióro autorki sprawia, że czytając zatracamy się w całości. Nie pozostaje mi nic innego jak polecić wam ten tytuł z całego serducha!
Jedna z lepszych książek, która na moim regale będzie stała z dumą, kiedyś do niej wrócę.

Przyznaje się, mam słabość do wojennych seriali TVP, a Czas honoru to mój nr 1 jeśli chodzi o polskie seriale, zresztą podobnie mam z książkami opisującymi II Wojnę Światową. Jak zobaczyłam powieść Pani Mikos od razu wiedziałam, że to lektura dla mnie, tym bardziej, że oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Troje przyjaciół - Beata, Szymon i Adam wyruszają do Buska, by poznać przeszłość swoich dziadków. To właśnie tu poznają Helenę, z którą otwierają schowaną kilkadziesiąt lat temu skrzynię z pamiątkami i mnóstwem wspomnień.

Akcja toczy się dwutorowo, w czasach wojennych oraz w 2011 roku i mimo trudnych tematów, które zostały poruszone, książkę czyta się błyskawicznie. Nie jestem fanką magii i szeptuch, jednak tu w ogóle mi nie przeszkadzały te elementy, wręcz przeciwnie.

To książka o cierpieniu, głodzie, tęsknocie, śmierci, ale przede wszystkim o miłości, nadziei i dobroci obcych ludzi.

Gwarantuje Wam, że „Wróć do mnie” na dłużej pozostanie w waszej pamięci i sercu, bo mimo, że to bolesna, momentami wręcz brutalna historia to przede wszystkim niesamowita opowieść.

Ps. Czytając jedną z recenzji spotkałam się ze stwierdzeniem, że powinna to być szkolna lektura, i totalnie zgadzam się z tym stwierdzeniem!

Troje przyjaciół - Beata, Szymon i Adam wyruszają do Buska, by...

„Wróć do mnie” to powieść pełna wspomnień i emocji. Autorka przeplata nam teraźniejszość z przeszłością i więcej historii poznajemy właśnie z okresu wojny. Autorka tak to wszystko ubrała w słowa, że razem z bohaterami przeżywałam ten trudny czas jaki wtedy nastał i razem z nimi odczuwałam tą niepewność, która towarzyszyła ludziom.

„Tym, którzy tu byli, i tym, którzy nadejdą”

Beata, Adam oraz Szymon – troje przyjaciół – wiedzeni rodzinnymi historiami przybywają do Buska. Stara chata i historia opowiadana im przez Halinę przeniesie ich w czasie do II wojny światowej i odkryje przed nimi pewną tajemnicę oraz pozwoli lepiej poznać swoich dziadków.

Nie potrafię opisać emocji, które wywołała we mnie ta książka. Każde słowo jest za małe, za puste, niewłaściwe, aby oddać to co czuję.

Żadna historyczna statystyka nie uświadamia tak bólu, strachu, braku nadziei, heroizmu, siły ludzi, którzy żyli w tych czasach, jak ta książka.

Na początku trochę trudno mi się ją czytało ponieważ początek wydawał mi się trochę rozwlekły a elementy magii i temat szeptuch nigdy nie były mi bliskie. Jednak im bardziej historia się rozwijała tym bardziej w niej się odnajdywałam i rozkochiwałam.

Pani @malgorzata_mikos udało się skraść mi codzienne życie i oczarować mnie światem swoich przodków.

Piękna to jest historia, bolesna, brutalna, ściskająca za serce i łapiąca za gardło. Trudno jest uwierzyć, że ktoś przeżył coś tak okrutnego i że jest dalej w stanie z tym żyć, a nawet się uśmiechać.

Czytałam wiele opowieści z czasów wojennych jednak żadna tak mną nie wstrząsnęła, nie dotarła tak głęboko do mojego serca i tak bardzo mnie nie dotknęła.

Nie jestem w stanie w paru słowach oddać klimatu tej książki, ją po prostu trzeba przeczytać. Szczególnie w obliczu tego co dzieje się na świecie, należy pamiętać o naszej historii, żeby nie popełnić ponownie tych samych, obfitujących w tak wiele ofiar błędów.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję samej autorce. Pani Małgorzato mogę powiedzieć tylko jedno: dziękuję.

„Tym, którzy tu byli, i tym, którzy nadejdą”

Nie potrafię opisać emocji, które wywołała we mnie ta...

,, Wróć do mnie,, tymi słowami, żony i matki, żegnały swoich mężczyzn, którzy wyruszali walczyć o wolność. Słowa, które wlewały odrobinę nadziei w serca przepełnione bólem i niepokojem.

A czy ci co zostawali w domu, czuli się bezpiecznie?

Łomotanie do drzwi.... nasłuchiwanie, strach, łzy, panika.
Ulga... to u sąsiadów.
Na nas jeszcze nie przyszedł czas.
Kolejne mieszkanie pozostaje puste.
Mieszkańcy z kilkoma tobołkami, w które udało się spakować najpotrzebniejsze rzeczy, wyruszają przepełnionymi pociągami, w nieludzkich warunkach w nieznane.
Jeśli w ogóle dotrą na dworzec, bo może oprawcy, w postaci czerwonoarmistów zadecydują, że pobawią się ludzkim życiem i zostawią ciała w przydrożnym rowie.
Poznajemy tu historię ludzi żyjących w okolicach Lwowa, gdzie Polacy, Ukraińcy, Żydzi mieszkali przez lata w swoim sąsiedztwie, przyjaźnili się, wspierali, aż nadszedł wrzesień 1939, który zaburzył spokój dnia codziennego i relacji między mieszkańcami. Sąsiad stał się wrogiem, a śmierć z przerażającym chichotem wkraczała za próg domu.
Czas zaciera ślady, pamięć ulotną jest, dlatego potrzebujemy takich książek, bo musimy wiedzieć, musimy pamiętać, to nasz narodowy obowiązek.

A czy ci co zostawali w domu, czuli się bezpiecznie?

Łomotanie do drzwi.... nasłuchiwanie, strach, łzy, panika.
Ulga... to u sąsiadów.
Na nas jeszcze nie przyszedł czas.
Kolejne...

Lubicie czytać historie, które oparte są na prawdziwych wydarzeniach? Ostatnio w moje ręce wpadła książka @malgorzata_mikos - Wróć do mnie…
Muszę powiedzieć, że nie byłam pewna, że ta książka mi się tak spodoba. Bardzo rzadko sięgam po ten gatunek, ale teraz zdecydowanie będę sięgać częściej 😍
Książka przenosi nas w okres II wojny światowej na tereny polskie (okolice Buska, Lwowa, Warszawy… mamy też tutaj okolice Niemiec). Temat jak widzicie ciężki, natomiast jest on poprowadzony niezwykle dobrze. Ile emocji możemy przeżyć z każdą przeczytaną stroną. Naprawdę nie spodziewałam się, że nie będę się mogła oderwać od tej lektury, a faktycznie nie mogłam… ile tacy młodzi ludzie, młodsi ale i starsi ode mnie musieli przeżyć, by zaznać wolnosci?! Ile krwi trzeba było przelać by nastąpił spokój!?
Niebywałe, naprawdę nie mieści się to w głowie. Niestety ludzie nie uczą się na błędach i cały czas mamy nowości przepełnione wojennymi informacjami, być może na mniejszą skalę , natomiast cały czas giną ludzie 😔
Wracając jednak do książki.. znalazłam w niej kilka minusów, jednak dotyczyły one jedynie literówek, bądź powtórzeń (nie naraża to mojej pozytywnej opinii 🙃)
Polecam te piękna i wzruszającą opowieść z całego serca ❤️ uważam, że jest to bardzo ważna lektura, którą powinien znać każdy

Książka przenosi nas w okres II wojny światowej na tereny polskie (okolice...

Trójka przyjaciół przyjeżdża do Buska aby poznać przeszłość swoich dziadków. Natrafiając na -dla nich- nic nie mówiącą kartkę z dziwną treścią, poznają mieszkającą we Lwowie Helenę. Jedyną żyjącą osobę,która może przybliżyć ich do prawdy o sobie. Tak kobieta wyrusza aby odbyć podróż do Buska i domu, w którym opowieść nabierze większej głębi. Otwierając furtkę otworzy drzwi do tego co było...

Jak niewielu świadków wydarzeń wojennych jest jeszcze wśród nas, a jak wiele tajemnic jest jeszcze do odkrycia.
Piękna opowieść o nadziejach, miłości, dobroci obcych ludzi, ale też i o głodzie, wrogości, nędzy i wszechobecnej śmierci. O zdradach tych, których uważano za przyjaciół oraz o tym jak los w jednej chwili może się obrócić przeciw nam.
Poznacie tu okrucieństwa jakie przywiodła ze sobą wojna. Jak nieludzka może być natura człowieka i ,że nie należy 'wsadzać' wszystkich do jednego worka, bo czasem przyjaciel okaże się wrogiem, a wróg przyjacielem.
Bardzo podoba się mi styl pisania autorki...tutaj chce się wiedzieć więcej, a niekiedy należy przystanąć i pewne sprawy przemyśleć. Zżyłam się z Heleną i ciężko było mi tę książkę odłożyć. Powieść pisana z perspektywy wielu osób, więc lepiej ich poznajemy. Mimo przeczytania już wielu książek o tej tematyce i tutaj znalazłam coś nowego oraz absolutnie się nie nudziłam.

"Aby wiedzieć, aby widzieć, aby mówić, aby kochać, aby działać, aby czuć, aby tu być."
Te piękne słowa możemy wielokrotnie przeczytać w powieści, która zawładnęła moim sercem.

"Wróć do mnie" Pani Małgorzaty Mikos to historia, którą się nie czyta a czuje. Śledziłam losy młodych ludzi, którzy utracili beztroskę, tracili miłość i szansę na normalne życie.

Razem z nimi widziałam koszmar wojny, bestialstwo oprawców i to co działo się z otaczającymi ich ludźmi na przełomie tych lat.

Każdy kto śledzi mój profil wie, że książki historyczne to gatunek po który sięgam jeśli nie głównie, to w większości. Co jest niesamowite? To, że każda z tych książek czymś się wyróżnia. Ta również. Tu mamy dwie linie czasowe, które są nierozerwalne. Bez jednej nie byłoby drugiej, bez przeszłości nie byłoby przeszłości. Opowiada o tym, jak wielkie znaczenie ma przeszłość naszych przodków, jak wpływa na nich ale i na nas.

Historia napisana przez Panią Małgorzatę była niesamowicie wciągająca. Gdyby nie to, że jestem teraz na urlopie i większość czasu spędzam na spacerach to prawdopodobnie nie odlożyłabym jej aż do zakończenia. Zakończenia, które swoją drogą sprawiło, że miałam łzy w oczach. Bardzo mnie poruszyło i sprawiło, że darze tą książkę jeszcze wiekszą czułością.

Jeśli ktoś jeszcze nie zna tej historii, to polecam to zmienić. Bo warto.

Razem z nimi...

"Pamięć to pamiętnik, który stałe nosimy ze sobą." (O.W.)

⬇️

"Wróć do mnie"
Autor: @malgorzata_mikos
Wydawnictwo:@skarpawarszawska

Troje przyjaciół, chcąc dowiedzieć się o przeszłości swoich przodków, wyjeżdża razem do Buska.

Beata, Adam i Szymon spotykają się z kobietą, która znała ich dziadków. Helena wyjawia im burzliwą przeszłość.

Powieść poprowadzona jest dwutorowo.
Na początku, będąc w roku 2011, wchodzimy w mury klimatycznego, wyjątkowego miejsca. Wszystko opisane zostało tak precyzyjnie, że czytając można poczuć zapach suszonych ziół czy stechlizny, w uszach dźwięczą skrzypiące okna a znajdujacy sie w starej chacie kurz, drażni nos.
Bohaterowie są prawdziwi, ciekawi ale i lękliwi z dozą ironi.
Duchy przeszłości dosłownie towarzyszą im przez cały czas, stwarzając czytelnikowi niesamowitą aurę z nieustającą gęsią skórką.
Wraz z historią Heleny, przenosimy się do roku 1939. Powrót do dawnych czasów nie jest łatwy,nawet jeśli to tylko opowieści. One także potrafią otworzyć starą, bolesną ranę.
Życie w czasach wojny było przepełnione lękiem i niepokojem o przyszłość. W ludziach, mimo wszechobecnego mroku, tliła się nadzieja, lepszych, normalnych czasów.
Wraz z upływającym czasem, wojna zbierała swoje plony. Ten okres był przepełniony brutalnością.
W książce jest opisana druzgocząca prawda o czasach głodu, tortur i śmierci.
Wojna sprawia, że ludzie nie potrafią odróżnić dobra od zła. Przyjaciela od wroga, przez co ludzie nie umieli żyć bez strachu i przerażenia przed czyhającym niebezpieczeństwem.
Historia jest fikcją, jednak opartą na prawdziwych faktach.
Podróż po kartach tej książki była niesamowita, emocjonalna i pouczająca.
Powieść składa się z bolesnych wspomnień, mówiąca o sile przetrwania,determinacji, przyjaźni I zabitej miłości.
Historia niebywale wciągająca, pełna życiowych mądrości, prawd i pięknych legend, okraszona starowawnym akcentem.
Jest wartościowa ale i trudna, gdzie opisane Cierpienie I brutalność sprawia, że ciężko się otrząsnąć z lektury.
Jestem pod ogramnym wrażeniem tej książki.

Gratuluję i dziękuję autorce za egzemplarz do recenzji.

meggi.books

"Pamięć to pamiętnik, który stałe nosimy ze sobą." (O.W.)

⬇️

"Wróć do mnie"
Autor: @malgorzata_mikos
Wydawnictwo:@skarpawarszawska

Powieść poprowadzona jest...

Zawsze jak rozmawiałam z babcią o dawnych czasach. Mówiła mi, że nie można oceniać ludzi po ich narodowości czy nazwiskach tylko po tym co kryją w sercach. A czemu tak mówiła?? Bo z pochodzenia była Niemką, która pokochała Polaka i czuła się Polką.
Trzej przyjaciele Beata, Adam i Szymon mimo tego, że pochodzili z trzech różnych miejsc w Polsce spotkali się ze sobą. A co później pokazała historia ich losy splotły się tak samo jak losy ich dziadków, którzy byli przyjaciółmi a rozdzieliła ich wojna i poszukiwanie własnego miejsca na ziemi.
Beata, Adam i Szymon pragnęli poznać swoją historię, przeszłości, która kiedyś łączyłaby bliskie im osoby. Dlatego też wrócili do miejsca, w którym całą tą historią miała swój początek - Busko. Tam poznali starszą kobietę Helene, która odpowiedziała im czasy piękne, ale również ciężkie w których przelało się za dużo krwi o za wiele łez. W chacie gdzie panowała cisza, obecność dusz i spokój historia zatoczyła swoje koło i znowu wszyscy wrócili do roku 1939.

"Wróć do mnie" te słowa wypowiadała każda kobieta, która w tamtych czasach żegnała się ze swoim synem, mężem czy z przyjacielem. Wiedziała, że idą na wojnę, że już więcej mogą ich nie zobaczyć, ale zawsze jest ta mała iskierka nadziei.
Wojna zbiera najgorsze żniwa, nie patrzy kim jesteś, w jakim jesteś wieku... Zabiera Cię ze sobą, jak nie ciało to Twoją duszę. Często mężczyzni , kobiety, którzy przeżyli te okrutne czasu już nigdy nie byli tacy sami. Za dużo bólu, cierpienia, przelanej krwi. Jeśli nie wiesz jak wygląda piekło to posłuchaj o tym co niosła ze sobą wojna. W tedy będziesz wiedział, że piekło to zaledwie malutki zalążek tego co może na ziemi stworzyć człowiek człowiekowi na ziemi.

• Przeczytane 2023
  • Własne