Zielona Gospodarka jako narzędzie Zrównoważonego rozwoju

Okładka książki Zielona Gospodarka jako narzędzie Zrównoważonego rozwoju Iwona Bąk, Katarzyna Cheba
Okładka książki Zielona Gospodarka jako narzędzie Zrównoważonego rozwoju
Iwona BąkKatarzyna Cheba Wydawnictwo: CeDeWu popularnonaukowa
popularnonaukowa
CeDeWu
2020-01-01
2020-01-01

Poszukując w bibliotece treści o zrównoważonym rozwoju trafiłam na "Zieloną gospodarkę", w której autorki porównują obie koncepcje. Autorki pokazują w jakim stopniu i na jakich poziomach przenikają się obie idee, kiedy się pojawiły i na czym się opierają.

"Nasza Wspólna Przyszłość" (Our Common Future) - dokument wypracowany przez kraje pod kierownictwem G.H. Brundtland i opublikowany w 1987 roku zawiera najbardziej znaną definicję zrównoważonego rozwoju, czyli "Zrównoważony rozwój, to rozwój, który zaspokaja teraźniejsze potrzeby bez pozbawiania przyszłych pokoleń możliwości zaspokojenia potrzeb własnych". (str. 18)

Zielona gospodarka to wycinek zrównoważonego rozwoju, a dokładnie narzędzie i metoda jego osiągnięcia. Zielona gospodarka to szereg środków, z pomocą których gospodarki rozwinięte mogą przejść do zrównoważonego gospodarowania zasobami i surowcami, a przy tym ograniczając gazy cieplarniane, marnowanie żywności, zużycie wody i zagospodarowanie odpadów, przy jednoczesnym zapobieganiu ich powstawania. Zielona gospodarka to podejmowane inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii, gospodarki o obiegu zamkniętym, innowacjach, itd.

"Aktualnie wiodącym dokumentem z punktu widzenia zielonej gospodarki jest strategia Europa 2020, której centralnym elementem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju we wszystkich obszarach gospodarki, środowiska i życia społecznego." (str. 31)

Książka zawiera wiele danych, modele powiązań, współczynników, wskaźników, wzorów, wybrane metody statystyczne do oceny rozwoju obiektów społeczno-gospodarczych. Autorki pokusiły się o przeprowadzenie analizy porównawczej poziomu zrównoważonego rozwoju i zielonej gospodarki w UE. Oczywiście książka nie wyczerpuje złożoności problemu, ale może stanowić dobry punkt wyjścia do zrozumienia zależności obszarów.

Dodaj cytat z książki Zielona Gospodarka jako narzędzie Zrównoważonego rozwoju