Złota księga. Warszawa

Okładka książki Złota księga. Warszawa Tamara Łozińska
Okładka książki Złota księga. Warszawa
Tamara Łozińska Wydawnictwo: Bonechi-Galaktyka Seria: ZŁOTA KSIĘGA turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
ZŁOTA KSIĘGA
Bonechi-Galaktyka
2008-01-01
2008-01-01

Album o Warszawie jest moją pamiątką z pobytu w tym mieście w 2015 roku. Prezentowane w nim zabytki są chyba w większości znane czytelnikowi, jednak ich przedstawienie pozwala na poznanie kilku nowych informacji na ich temat. Warszawa mieni się w albumie jako miasto średniowieczne o wielowiekowej kulturze i tradycji, któremu wielu zniszczeń uczyniły wojny - z II Wojną Światową na czele, która zrównała miasto z ziemią. Główną osią książki są przede wszystkim budynki historyczne oraz sakralne (nie dziwi mnie to po lekturze o Paryżu i Pradze). Nie można jednak stwierdzić, że są one jedyne - książka przedstawia też kilka nowoczesnych założeń architektonicznych, muzeów, parków, pomników czy cmentarzy. Minusem - podobnie jak w każdym tego typu albumie jest skromność opisów tych zabytków. Czytelnik nie jest w stanie dowiedzieć się wszystkiego. Plusem natomiast są fotografie - znowu dobrej jakości, które te zabytki wizualizują (dla mnie to ogromny plus - bo lubię widzieć to o czym czytam).
Reasumując - książka na pewno pozwala poszerzyć wiedzę. Wrażenie na mnie robi fakt, że po II Wojnie Światowej miasto zostało odbudowane w całości z pozostałych gruzów - co robi wspaniałe wrażenie. Myślę, że będzie ona niezwykłą gratką dla osób, które w stolicy nigdy nie były. Moim zdaniem warto poznawać historię takich miejsc, które tworzą tożsamość naszego narodu. Wypada mi jednak stwierdzić (w zgodzie z sobą),że na mnie osobiście Warszawa nie robi jakiegoś ogromnego wrażenia. Z polskich miast dużo bardziej podoba mi się Wrocław czy nawet Kraków (do którego mam tylko 60km - zatem siłą rzeczy widywałem go częściej). Warszawa jest jednak bardzo ważnym miastem i uważam, że każdy Polak powinien chociaż raz je zobaczyć. Ten album może w wspaniały sposób przygotować do odwiedzin tego miasta.

Dodaj cytat z książki Złota księga. Warszawa