Skazani na siebie

Okładka książki Skazani na siebie Ali Hazelwood
Okładka książki Skazani na siebie
Ali Hazelwood Wydawnictwo: You & YA Cykl: The STEMinist Novellas Series (tom 2) literatura obyczajowa, romans
The STEMinist Novellas Series (tom 2)
Stuck with you
You & YA
2023-03-01
2023-03-01
2020-03-08
Filip Sporczyk

Nie wiedziałam czego się spodziewać, bo opinie były raczej słabe. Osobiście historia mi się podobała i podejrzewam, ze problem polega na tym, ze jest to chyba najkrótsza ze wszystkich tworów Ali, wiec ciężko było się w niej zagłębić czy szczerze polubić bohaterów. Szybciutko się czyta, ale przyjemnie ;)

Najlepsza z 3 nowelek, ale strasznie bolało mnie tłumaczenie - Eryk Nowak 😅 zdecydowanie wolałabym Erica 😂

Ali Hazelwood swego czasu wydała trzy nowelki, w których opisała historię trzech przyjaciółek, każde opowiadanie dotyczy innej dziewczyny. Mara, Hannah i Saidie to nie tylko najlepsze przyjaciółki, ale i naukowczynie, prowadzące badania w różnych dziedzinach, a życie rzuca je w różne części kraju.

🩷 "Pod jednym dachem" to opowieść o Marze, inzynierce środowiska, która przeprowadza się do odziedziczonego w spadku domu. Przeżywa szok, gdy okazuje się, że druga połowa jej nowego lokum należy do wrednego i gburowatego prawnika Liama.

💚 "Skazani na siebie" dotyczy Saidie, pracującej jako inżynier budownictwa. Dziewczyna wdała się w romans z kolegą po fachu - Erykiem, który niestety zakończył się źle, a jej złamane serce uparcie nie chce się odbudować. Pewnego wieczoru, wracając do domu wsiada do windy, która się zatrzymuje. Nie byłby w tym nic strasznego, gdyby nie fakt, że Saidie utknęła w niej z Erykiem. A mężczyzna uparcie dąży do rozmowy...

💙 "Poniżej zera" to z kolei historia Hannah. Kobieta pracuje dla NASA, a praca nad jej najnowszym projektem powoduje, że wyjeżdża, by prowadzić swoje badania na Antarktydzie. Niestety w trakcie badań ulega wypadkowi i czeka na ratunek że skręconą kostką w lodowej szczelinie. Misję ratunkowa przeprowadza Ian - czarny charakter, który zawetował jej projekt i uparcie odmawiał przekazania nań grantu...

Wszystkie opowiadania były świetne. Bardzo dobrze mi się je czytało, historie kobiet były wciągające, zabawne, pozytywne. Styl Ali Hazelwood jest lekki, pełen humoru, a czytając jej książki ma się wrażenie, że otulają czytelnika niczym ciepły kocyk. Opowiadania są świetne, ale jedno z nich muszę wyróżnić ciut bardziej. Moje serce skradło "Skazani na siebie". Chemia między bohaterami, emocje i Eryk tworzą mieszankę wybuchową.

Po przeczytaniu The STEMinist Novellas utwierdziłam się w przekonaniu, że wszystko co napisze Ali Hazelwood mogę czytać w ciemno. ❤️

🩷 "Pod jednym dachem" to opowieść o Marze, inzynierce środowiska, która...

Jak do tej pory to była według mnie najsłabsza historia od Ali. I bardzo mi przykro z tego powodu. Nie polubiłam Sadie. Relacja z Erikiem była słaba. Ciężko napisać więcej nie spojlerując, ale to opowiadanie było dla mnie po prostu rozczarowujące.

Musicie wiedzieć że ja od kilku miesięcy rzadko sięgam po książki w formie ebooka , mam tyle książek papierowych na stosie wstydu że ta forma zupełnie odeszła na drugi plan, a w zasadzie w ogóle tego nie robię z jednym wyjątkiem: nowelkami od @alihazellwood ❤️ "skazani na siebie" to już druga historia wydana w tej formie przez You&YA i mam nadzieję że wydawca skusi się na wydanie wszystkich 3 opowieść w formie papieru 😍

Jednak od początku. Sadie , Mara i Hannah to najlepsze przyjaciółki. W "pod jednym dachem" poznaliśmy historię Mary teraz przyszła pora na Sadie. Wiecie co jest najlepsze w piórze autorki ? To że myślicie że nie to jej się nie uda po raz kolejny, nie da rady kolejny raz stworzyć uroczej historii z nerdami i błyskotliwymi facetami, że w tak krótkiej formie nie da opowiedzieć historii która będzie stworzona od a do z , która wywoła na tych kilkudziesięciu stronach wszystkie emocje które wywołałby powieść pełnowymiarowa. I niestety ale gdybym się z kimś założyła to bym przegrała. Ja wiem że piszę to za każdym razem ale to była chyba najlepsza książka spod pióra autorki 😍 to co wbiło mnie w fotel w trakcie lektury to chemia między bohaterami jejku jak tutaj było seksownie, ah ten Eryk ❤️. Znajdziemy tu namiętność , nienawiść, pretensje, wyrzuty sumienia, żal te wszystkie emocje które tkwiły w bohaterach i buzowały w nich i w tej małej przestrzeni jaka była winda w której utknęli❤️

Czekam na tom trzeci czyli "poniżej zera" i oczywiście na wszystkie książki autorki które zostaną u nas wydane. A na razie mogę jedynie powiedzieć że Ali Hazelwood powoli staje się jedną autorek które biorę w ciemno i która będzie miała specjalne miejsce nie tylko na moim regale ale i w moim sercu.

Bardzo lubię takie krótkie historie, bez wielkich dramatów, nieskończonej ilości bohaterów i zdarzeń. O takiej właśnie historii opowiada nowela "Skazani na siebie" autorstwa Ali Hazelwood od @youandyabooks

Dwoje głównych bohaterów Sadie i Eryk, niespodziewanie zostają uwięzieni w zaciętej windzie. Sytuacja, w jakiej się znaleźli jest dla nich okazją, aby wyjaśnić sobie niedomówienia powstałe między nimi kilka tygodni wcześniej.
Wydarzenia sprzed miesiąca są zgrabnie wplecione między rozdziały dotyczące ich aktualnego spotkania w windzie.

Czy spotkanie to okaże się oczyszczające? Czy zakończy się happy endem?
To bardzo przyjemna lektura, warto więc po nią sięgnąć, aby się dowiedzieć :)

Niewiem jak wy ale ja jak widzę Ali Hazelwood to już jestem kupiona.

Ja wiem ze wiele osób zarzuca jej schematyczności, że zmienia się tylko sceneria a charakter osób pozostaje ten sam.
Ale wiecie co?

Mnie to absolutnie nie przeszkadza, jej Novele są zabawne, pikantne i lekko się czyta.
Skazani na siebie to historia Saide przyjaciółki Mary z poprzedniej książki, która jako inżynier pracyje w firmie zajmującej się holistycznym budownictwem ekologicznym. W swoim budynku poznaje Eryka którego wygląd Thora zwraca jej uwagę. Mamy perspektywę wydarzeń obecnych i retrospekcje z przed kilku tygodni.
Saide jest wściekła na Eryka i unika jakiego kolwiek kontaktu , wszystko jednak krzyżuje jej fakt że tym razem nie jest wstanie uciec gdyż oboje utykaja w jednej windzie. Co z tego wyjdzie przekonajcie się sami.

Ja czekam już na kolejną novelke i mam nadzieję że doczekamy się też ich papierowego wydania. Obecnie jest dostępna na @czytamzlegimi poza abonamentem

Niewiem jak wy ale ja jak widzę Ali Hazelwood to już jestem kupiona.

Ale wiecie co?

O wiele sympatyczniejsza część niż pierwsza. Ciekawa konstrukcja przeplatania czasu obecnego z przeszłością.

"Skazani na siebie" to druga z trzech nowelek autorstwa Ali Hazelwood, która wchodzi w skład cyklu The STEMinist Novellas Series.

Tym razem zagłębiamy się w historię miłosną drugiej z trzech przyjaciółek czyli Sadie.

Kobieta jest jednym z inżynierów budownictwa, którzy w swoich projektach stawiają na ekologię. Sadie pracuje w małej firmie, która mieści się na osiemnastym piętrze nowojorskiego wieżowca. Gdy pewnego dnia wsiada do winy, a ta zatrzymuje się na trzynastym piętrze, Sadie ma nadzieję, że nie wsiądzie do niej Eryk Nowak.

Niestety, ku jej niezadowoleniu, do windy wsiada właśnie on — mężczyzna, który w zawrotnym tempie złamał jej serce. I pewnie Sadie jakoś przeżyłaby tę krótką jazdę u jego boku w tej metalowej skrzynce, gdyby w budynku nagle nie wysiadło zasilanie. Czy parze uda się wyjaśnić wszystkie niesnaski, które pojawiły się w ich relacji? Tego dowiecie się sięgając po "Skazanych na siebie".

Historia Sadie i Eryka podobała mi się o wiele bardziej niż ta, która została opisana w pierwszej części. Akcja dziejąca się w windzie została sprytnie wpleciona pomiędzy retrospekcje wydarzeń, które miały miejsce w dniu, gdy Sadie i Eryk się poznali. Pozwala to czytelnikowi dogłębnie zapoznać się z ich relacją i lepiej zrozumieć, dlaczego kobieta nie chce mieć z Erykiem nic wspólnego (oczywiście do czasu, aż pozna całą prawdę).

Muszę przyznać, że jestem totalnie zauroczona tą częścią, która była naprawdę słodka i przeurocza. Chociaż wydawałoby się, że drogi Sadie i Eryka powinny były spleść się na stopie zawodowej, ponieważ oboje pracują w firmach o tożsamym profilu działalności i w dodatku mieszczących się w jednym budynku, oni poznają się na zupełnie naturalnym gruncie. W pobliskiej kafeterii, w której sprzedają niezbyt dobre croissanty. Ta część zdecydowanie mnie urzekła i sprawiła, że zapomniałam o wszystkim, co nie przypadło mi do gustu w pierwszej odsłonie tej serii. Dlatego mam nadzieję, że trzecia część, które zostanie niebawem przetłumaczona na język polski, również nie zawiedzie moich oczekiwań.

• Po angielsku
  • Romans

Dodaj cytat z książki Skazani na siebie